в днешния брой ЦСКА вкара само  един на Септември

ЦСКА вкара само един на Септември

12-08-2017 Виктор ГЕЦОВ

ЦСКА постигна 3-та поредна победа в първенството. Армейците се наложиха над Септември Сф на стадион „Васил Левски” с 1:0. След 10-те гола срещу пловдивските Ботев и Локо в предишните два мача този път червените бяха по-пестеливи и не толкова убедителни, особено през първата част, огромна част от която проспаха. Тяхната доминация в срещата обаче бе неоспорима и те владееха топката в 72 % от игровото време, а действията през цялата среща се водеха почти изцяло в половината на Септември. Резултатът бе открит от Рубен Пинто след вратарски гаф на Янко Георгиев в 45-ата минута, а на цели 3 пъти гредите спасиха символичния домакин, който игра половин час с 10 души след изгонването на ганаеца Байду.
ЦСКА пропиля почти цялото първо полувреме, в което създаде твърде малко опасности, действаше бавно и безидейно, като разчиташе предимно на центрирания, които не водеха до нищо опасно. Отборът почти не залагаше на атаки през центъра, като търсеше развитие на нападенията си изцяло по фланговете. Червените така и не направиха впечатляваща комбинация, липсваха и успешни индивидуални пробиви.
Неефективен бе Меркадо, а действащият в трети пореден мач като крило Манолев не направи от познатите си рейдове.
Септември от своя страна играеше точно така, както се очакваше – прибран в своята половина и почти не поглеждаше към вратата на ЦСКА. Символичните домакини използваха всяка възможност да накъсват играта и да бавят времето, с което целяха да изнервят съперника. Те не отправиха нито един удар към Черниаускас през първата част и само веднъж стигнаха до наказателното поле.
Единствената по-опасна ситуация през първия половин час бе в 17-ата минута. Пинто пресече пас в средата на терена, напредна и подаде към Малинов, който шутира силно от около 25 метра, но Галев изби с една ръка в корнер. При падането обаче стражът контузи коляното си и бе заменен от Янко Георгиев, който в края на първата част направи грешка, довела до гол.
Чак в последните десетина минути на полувремето армейците покачиха оборотите, притиснаха по-сериозно Септември и това даде резултат. Първо в 39-ата минута Меркадо овладя отляво в наказателното поле и шутира, но крайно разочароващо над вратата.
В 44-ата минута ЦСКА направи два чисти пропуска с автор Александър Дюлгеров, а и гредите спасиха Септември. Първата ситуация дойде след заучено изпълнение на корнер от Тиаго. Каранга за малко да прехвърли Янко Георгиев с удар с глава, но вратарят отклони в напречната греда. Топката отиде към Дюлгеров, който стреля със странична ножица, но отново в стълба. Секунди по-късно Янко Георгиев спаси негов удар с левия крак от 10-ина метра.
Мигове след това ЦСКА все пак откри резултата. Това се случи благодарение на настоятелността на Каранга и най-вече на грешка на вратаря Георгиев. Бразилецът го пресира, стражът си поведе лошо топката и я изрита в краката на Пинто. Португалецът веднага прати от около 23 метра в опразнената врата пред погледа на безпомощния Георгиев - 1:0 за ЦСКА.
В началото на втората част Септември заигра с една идея по-отворено, което позволи на ЦСКА да атакува при по-разредени пространства. В 47-ата минута символичният домакин стигна до първия си удар в срещата - Галчев с глава прати в ръцете на Черниаускас. Армейците отговориха с опасен далечен шут на Тиаго, а Каранга се засуети сам срещу Георгиев. Малко след това Байду изпусна нелоша ситуация за Септември. А в 63-ата минута Манолев като по чудо не реализира. Меркадо центрира отляво и дясното крило на ЦСКА засече със силен шут от движение от вратарското поле, но прати в напречната греда, която спаси домакините за трети път в срещата.
60 секунди по-късно Септември остана с 10 човека, след като Байду бе изгонен с втори жълт картон за грубо влизане срещу Пинто. Това доведе до пълна окупация от страна на ЦСКА, а новакът в групата отново се прибра в своята половина. Армейците обаче така и не успяха да стигнат до втори гол.