в днешния брой ЦСКА изпрати 2019-а с разгром

ЦСКА изпрати 2019-а с разгром

15-12-2019 Тема спорт

ЦСКА победи Дунав с 4:0 на „Армията” в последния си мач за годината. Червените изпуснаха доста възможности, като по традиция №1 по този показател беше Али Соу. Домакините поведоха с гол на Тиаго след рикошет през първата част, а след почивката Соу, Кери и Пинто оформиха крайния резултат. Червените ще зимуват на 4-то място с актив от 39 точки, постигнати в 19 мача, и голова разлика 35:14.
Двубоят започна с 20-минутно закъснение, тъй като токът спря точно преди старта на мача в 16:30, а осветлението се нуждаеше от време да загрее.
Извън групата на ЦСКА останаха все още контузените Антов и Албентоса, както и Жеферсон. Нямаше го и Давидов, но пък в списъка попаднаха юношите Митков и Смоленски. Русенци дадоха шанс на двама 18-годишни като титуляри - Кристиян Върбанов в центъра на защитата и Митко Русанов по крилото. На пейката бяха 7 момчета от школата.
Първото полувреме протече съвсем според очакванията - ЦСКА контролираше топката и непрестанно атакуваше, но трудно стигаше до чисти положения срещу глухата защита на русенци, които се бранеха с 9 души.
Още в 4-ата минута Соу нахлу в пеналта, мина през Ковачев и шутира, но топката се отклони от Макенджиев в корнер. Малко след това Кери и Пинто не успяха да реализират от дистанция. В 25-ата пък Макенджиев изрита топката към Стефан Христов. Той овладя и проби отляво през Турицов, като го финтира и шутира. Бусато обаче отрази с една ръка. Топката отиде към Русанов, но той не успя да вкара в опразнената врата. Последваха неумели изяви на ЦСКА в завършващата фаза, като Соу, Малинов и Кери не уцелиха добре топката на изгодни позиции. Армейците поведоха в 31-ата минута с помощта на рикошет. Реферът Тренчев даде добър авантаж след фаул срещу Мазику в средата на терена, а оттам Тиаго пое топката и напредна фронтално срещу вратата. Португалецът стреля от 17 метра, кълбото се отклони от крака на Ковачев, подлъга Макенджиев и спря в мрежата за 1:0.
Малко след това Соу стреля неточно с глава след корнер, а Малинов на два пъти не успя да реализира с плътни изстрели. В 41-ата Гълъбов хвърли дълъг пас към Турицов в пеналта, бранителят свали за Соу, но Николов изчисти в корнер пред нападателя. В 45-ата пък Мазику изведе Соу в пеналта, той преодоля Ковачев, както и Макенджиев, но после топката му избяга и Николов изчисти.
През първата част Соу имаше близо половин дузина изгодни ситуации за гол, но така и не намери пътя към мрежата. Ударите бяха 11 на 2 за ЦСКА, а домакините притежаваха кълбото в 73% от времето.
След почивката армейците се възползваха от отпадналия физически съперник, подобриха мерника си и стигнаха до убедителен успех. Соу направи нови два пропуска от добри позиции след дълги пасове на Малинов и Пинто. От третия опит след почивката обаче гамбиецът успя. Пинто му подаде от аутлинията и от 6 метра Соу реализира с десния крак за 2:0.
Малко след това под скандирания: „Митко! Митко!” на терена се появи крилото Митков, който направи добро включване. В 68-ата минута пък Кери вкара дебютния си гол за ЦСКА. Соу пусна извеждащ пас в наказателното поле и ирландецът с левия крак под плонжа на Макенджиев реализира за 3:0.
В 73-ата Пинто оформи крайния резултат с красив гол. Той направи рейд през няколко играчи на Дунав и с премерен удар с десния крак матира стража.