в днешния брой ЦСКА постави Левски на  колене в „Арена Армеец”

ЦСКА постави Левски на колене в „Арена Армеец”

23-02-2017 Владимир ИВАНОВ

ЦСКА продължи доминацията си над Левски. Армейците записаха дубъл над вечния съперник в редовния сезон, след като надиграха сините с 3:1 гейма и за шести пореден път в Суперлигата се поздравяват с победата. Двубоят осмисли в пълна степен епитета дерби, а за това спомогна и страхотната атмосфера в „Арена Армеец”. Около 5500 зрители заеха своите места в съоръжението, превръщайки мача в най-посетения волейболен такъв на клубно ниво в историята. Те счупиха предишния рекорд на ЦСКА с Амрисвил от януари (4700). Победата означава, че армейците на практика си гарантираха спечелването на редовния сезон, а с това минимум сребърни отличия и домакинско предимство в плейофите. Сините пък вече нямат шанс да атакуват първата четворка.
Червените започнаха много по-уверени срещата, като се възползваха от проблемите на съперника на посрещане. Наставникът на Левски Петър Шопов рискува с включването в стартовия състав на Симеон Александров. 29-годишният посрещач бе нагърбен обаче не само с това да се справя със сервисите на армейците, но и да атакува почти всяка топка. Съставът на Сашо Попов много бързо разгада този замисъл и насочи блокадата си именно към него. Така невъзстановеният Александров бе пробит и на двата елемента и това принуди Шопов да го замени. На негово място бе включен Гордан Люцканов, но блокировачът очаквано не бе на нужното ниво. Следствието – ЦСКА дръпна със 7 точки на втората техническа пауза и без никакви затруднения затвори първия гейм с 25:16.
Александров бе върнат на полето за началото на втората част, а този път разпределителят на сините Николай Манчев се опита да търси повече разнообразие в атака и да пести лидера на своя тим. Играта на домакините се подобри значително, а при 8:11 дойде и първата блокада за тях в мача. Това подейства като допинг за състава на Шопов и той записа 4 поредни точки, довели до обрат, в основата на който бе и слабото посрещане на армейците при сервиса на Спас Байрев и логичното следствие – 16:13 за Левски. Влезли в ритъм, сините заиграха все по-добре, а началният удар на Теодор Богданов окончателно уби интригата за 25:17.
В третата част Попов на свой ред направи рокада, залагайки на Ивайло Стефанов за сметка на Яни Георгиев. Това стабилизира посрещането на армейците, а двубоят заприлича на истинско дерби. Две поредни грешки позволиха на гостите да вземат леко предимство при 10:7, а блокадата им също започна да работи на по-високо ниво и ЦСКА увеличи аванса си при 16:11 на второ техническо прекъсване. Шопов реагира и отново пусна Люцканов, този път на мястото на Павлов, но подобно на първия гейм това не доведе до особено позитивен резултат.
Опрени до стената, волейболистите на Левски увеличиха риска на сервис, но това не доведе до желания от тях резултат. Вместо това ЦСКА успя да се откъсне в резултата при 14:10, установи лек превес и благодарение на опита си сложи точка на спора.