в днешния брой ЦСКА се дъни преди дербито

ЦСКА се дъни преди дербито

26-08-2019 Тема спорт

ЦСКА се издъни при гостуването си на Дунав. Червените стигнаха само до 1:1 срещу окопания през целия мач пред вратата си съперник. Стефан Христов откри резултата в края на първата част след груба грешка на Тиаго. През второто полувреме Евандро изравни с хубав удар.
ЦСКА продължава да е неубедителен в игрите си, като действаше бавно, без достатъчно острота. Това бе трета сериозна шампионатна издънка след 2:2 с Етър и 1:3 от Черно море. Показателна за представянето на червените е головата им разлика - едва 10:9 след 7 изиграни кръга. А в следващия кръг на 1 септември идва ред на вечното дерби, в което червените влизат с 4-точково изоставане от съперника.
Дебют за ЦСКА направи най-новото попълнение Мазику, който се появи в игра след почивката. Дунав действаше в глуха защита през целия мач. Дебют за русенци записа бранителят Любен Николов.
През цялото време ЦСКА владееше изцяло инициативата, а притежанието на топката бе 73 на 27 процента. Червените отправиха 24 удара към вратата на домакините, но само веднъж топката спря в мрежата на Макенджиев. Армейците опитваха да пробият бетона с много центрирания и далечни изстрели. Направиха обаче доста пропуски, като в това отношение за пореден път се отличи Али Соу, който на три пъти не успя да нанесе голов удар. Крайните защитници бяха активни, но неефективни в атака, като им липсваше последният пас. Турицов и Жеферсон стигаха до 20-ия метър от аутлинията и оттам търсеха центриране или късо подаване. Множеството статични положения пред вратата на Дунав пък не бяха използвани по най-добрия начин, а голяма част от тях бяха буквално пропилени.
В 18-ата минута Евандро изведе Соу сам в наказателното поле. Гамбиецът стреля с левия крак, но Макенджиев отрази. Минута по-късно Соу се откъсна отдясно в пеналта и шутира по земя, но стражът пак изби. Евандро и Тиаго пък пробваха мерника си от дистанция, но без успех. Поредната възможност на ЦСКА преди почивката беше след изстрел на Соу извън наказателното поле, но в ръцете на Макенджиев.
В 41-ата минута Стефан Христов прониза Черниаускас и изведе Дунав напред. Тиаго сбърка, като върна топката назад към Албентоса пред наказателното поле, но Христов пресира и отне кълбото пред испанеца. Нападателят се оказа сам срещу Черниаускас и го преодоля хладнокръвно за 1:0. Това бе и първият удар за Дунав в мача. По подобен начин пък Тиаго сбърка и при равенството с Етър (2:2), когато "поднесе" топката на Даниел Младенов.
След почивката мъките на ЦСКА пред вратата на русенци продължиха. В 49-ата минута Уот шутира твърде силно над вратата след корнер. Малко след това пък Занев за малко да вкара директно от ъглов удар. После и Евандро стреля в аут с глава. В 64-ата минута Занев центрира остро от фаул, но Евандро и Соу не успяха да нанесат точен удар.
Люпко Петрович включи Соломон-Отабор вместо Турицов, което се оказа добър ход, тъй като десният фланг заработи по-добре. Именно от Отабор тръгна атаката, довела до 1:1. Той овладя отдясно, подаде на Малинов, който пусна за Евандро. Бразилецът беше непокрит и от 13 метра, без да се бави, простреля Макенджиев за 1:1. Ударът му бе неспасяем. Това бе 5-и гол за Евандро в първенството този сезон.
Малко след това бразилецът сервира топката на Соу във вратарското поле, но Макенджиев се позиционира добре и спаси шута на гамбиеца, който продължава да изпитва огромни затруднения пред гола. В 79-ата Евандро отправи опасен изстрел, но на метър над вратата. 5 по-късно новото попълнение на ЦСКА Брадли Мазику направи дебют, като замени инертния и слаб в този мач Уот.
Натискът на червените продължи до самия край, но бетонът на Дунав удържа равенството.