в днешния брой ЦСКА стреля с халосни патрони

ЦСКА стреля с халосни патрони

18-11-2019 Виктор ГЕЦОВ

Победната серия на ЦСКА приключи, макар и в неофициален мач при 0:2 от Арис в Солун. Армейците бяха надиграни напълно през първата част, докато след почивката стояха по-добре и можеха да върнат поне един гол. Червените стигнаха до 6 добри ситуации през целия мач, но пропиляха всяка от тях. До почивката с два пропуска се отчете дежурният заподозрян Али Соу, а през второто полувреме Уот на два пъти и по веднъж Отабор и Кери не успяха да поразят мрежата. Контролата с Арис беше добър пример за играта на ЦСКА през цялата есен. Червените се представиха слабо през първата част и осезаемо по-добре след почивката. А за пореден път този сезон пропиляха своите възможности. Макар и да стигнаха до два шанса през първото полувреме, армейците грешаха твърде често при изнасянето на топката. ЦСКА

беше доста
затруднен от
високата преса

на гърците. Пролича си, че няма отработени взаимодействия при подобни ситуации.

Най-голямото притеснение обаче си остава завършващата фаза и в това число попадат както реализирането, така и головият пас. Срещу Арис на практика ЦСКА не стигна до стопроцентова ситуация. В 6-те си добри възможности червените само веднъж уцелиха вратата - след 40-метровия рейд на Отабор през втората част и удара му с левия крак. В останалите ситуации топката излизаше в аут, а при шанса на Соу в 12-ата минута стражът се намеси, преди гамбиецът да е нанесъл удар.

Интересното е, че за проблемите в завършващата фаза сигнализира бившият треньор на тима Нестор Ел Маестро

още след първата

контрола през

годината

- с Бохум на 16 януари. „Нуждаем се от повече качество и концентрация пред гола”, каза тогава Ел Маестро. И се оказа напълно прав. Само че през цялата 2019-а ЦСКА така и не намери нужното качество, с което да замести последния си голаджия Каранга. Даже напротив - ситуацията се влоши след продажбата на Десподов в края на януари.
В момента армейците имат четирима централни нападатели, но не и голаджия. Никой измежду Соу, Евандро, Уот и Юрич не показва потенциала да се превърне в машина за попадения, нито пък е бил такава в своята кариера. Да, Соу бележи сравнително често, но за всеки гол пропилява поне 3-4 добри възможности. Евандро е с най-много попадения, но той често е фантом на терена и прави спорадични избухвания. Уот

получава малко
шансове и явно
има защо

Срещу Арис той излезе 2 пъти на голова позиция, но в първенството го прави изключително рядко. Юрич пък дотук е записал 13 минути, така че към него не може и да има очаквания.
В контролата в Солун шанс за изява получиха двама млади вратари - Кристиян Сотиров (18 г.) и Илия Шаламанов (17 г.). Справиха се много добре и спасиха, каквото можеше да се спаси. Конкретно Шаламанов направи страхотна намеса след почивката.
Друг талант – Смоленски, играе със самочувствие и изглежда все по-обещаващо. След като неминуемо израсне физически, той може да се превърне в следващия юноша на ЦСКА след Антов, пробил в състава.