10-12-2015 Чоко печели битката с ЦСКА,  после губи битката за живота си

Чоко печели битката с ЦСКА, после губи битката за живота си

10-12-2015 Една поредица на Любомир СЕРАФ??МОВ

Бойкот в червено вгорчава триумфа на Славия във финала за купата, месеци по-късно и двата тима стигат до полуфинали в Европа

В продължение на 75 седмици „Тема Спорт” ще предложи на своите читатели поредната уникална екстра – неразказаните истории в турнирите за националната купа. В борбата за трофея здраво са преплетени триумфи и скандали, герои и антигерои и най-вече политика и власт.

Когато през 1966 година ЦСКА и Славия се изправят един срещу друг на финал за купата, едва ли някой си е представял, че няколко месеца по-късно, през април следващата година, двата съперника ще спорят за място на финалите на най-престижните европейски клубни турнири КЕШ и КНК съответно срещу ??нтер и Рейнджърс. За своя полуфинал в Европа белите се класират седмица по-рано от червените, като този факт и досега им дава повод за гордост, че са първите българи, стигнали до това високо стъпало в континенталните надпревари. Славия прави забележителен сезон и на вътре??ния фронт, а на финала на националната купа, игран на 10 септември 1966 г., белите налагат волята си над ЦСКА с ранен (и останал единствен до края) гол на Александър Василев-Чоко. Типично по на??енски, празникът им е вгорчен от футболистите в червено, които правят всичко възможно, за да провалят официалната церемония по връчването на трофея.
Поредното издание на турнира предлага и други интригуващи сблъсъци, както и сензационни резултати, а победителите във всички кръгове са определяни в един мач. На ??естнайсетинафиналите драмата е в Пловдив, където се срещат местните Ботев и Марица. Двубоят започва за??еметяващо за тима от квартал „Кър??иака“, играещ в Южната Б група. До 35-ата минута маричани бележат 4 гола срещу само един на канарчетата. С хеттрик блесва до??лият от Казанлък нападател Димитър Мара??лиев, който скоро след това ще премине в ЦСКА и ще стане основна фигура при армейците до средата на 70-те години на миналия век. В добавка в края на първото полувреме от игра е отстранен националът на Ботев Георги Попов-Тумби. След почивката 10-те канарчета, водени от другия национал в тима – Динко Дерменджиев поставят началото на невероятен обрат. Чико също реализира хеттрик, а в крайна сметка ботевистите ликуват с 5:4.
В следващия кръг емоциите в града под тепетата също достигат връхната си точка на кипене. Ботев и Локомотив не успяват да излъчат победител в 90-те минути – 3:3 и спорът е ре??ен с дузпи. Героят на мача обаче този път е вратар – локомотивецът Лучко Луков. Първо той спасява наказателен удар в редовното време, изпълнен от Тумби, после парира изпълнението на третата дузпа от неговия голега на вратата на Ботев Георги Й. Найденов и накрая сам реализира петата ре??ителна дузпа за своя тим. Дузпи предотвратяват сензацията на „Герена“ в осминафиналите. Великотърновският Етър удържа непокътнато нулевото реми срещу сините и само по-неточният мерник от бялата точка ли??ава болярите от престижен „скалп“. Вратарят на домакините Борис Александров спасява ??ута на защитника и бъдещ елитен рефер Величко Цончев. Левски, също както столичните ЦСКА, Славия и Локомотив и пловдивските Ботев и Спартак, е без националите в състава си, които в онзи момент защитават футболната ни чест на финалите на свотовното първенство в Англия.
Четвъртфиналите на турнира бележат

раждането на една
голяма звезда

на родния футбол. 17-годи??ният Атанас Михайлов все по-често намира място сред титулярите на столичния Локомотив, а огромният му талант в пълна сила избухва в двубоя с Левски. Младокът Начко замества напълно контузения ас на железничарите Никола Котков. До почивката сините повеждат с 2:1, след нея Михайлов обръща резултата до 3:2 за червено-черните след два самостоятелни рейда и праща своите на полуфинал, където голямото каре е съставено само от софийски отбори. Най-трудно до тази фаза достига столичният Спартак, който преодолява с дузпи пловдивския Локомотив. В редовното време Васил Митков-Шопа от спартаковци и ??ван Кънчев от гостите вкарват по два гола, а до 3:3 се стига и след попадение на бъдещия идол на локомотивската публика Христо Бонев-Зума. Героят за пловдивчани от сблъсъка с Ботев Лучко Луков този път изминава краткия път до антигерой – вратарят пропуска първата дузпа и тимът му отпада.
В паралелния си слалом до полуфиналите ЦСКА и Славия не срещат никакви прегради, като и два фаворита допускат само по един гол във вратите си. Локомотив и Спартак обаче им оказват ожесточена съпротива в мачове, изпъстрени с редица груби прояви. Пред 30 000 зрители на стадион „Раковски“ ЦСКА преодолява железничарите с мощен точен ??ут от 30 метра в деветата минута на централния нападател Никола Цанев. Цял мач той е малтретиран от безкомпромисния защитник на локомотивци Васил Методиев-Шпайдела и в 77-ата минута нервите му не издържат – рита без топка пазача си и е отстранен от игра. До 72-ата минута на другия полуфинал Спартак води срещу белите с 1:0 след попадение на Георги Цветков-Цупето. Само за 4 минути обаче нападателят на Славия Стоян Вражев обръща резултата до 2:1.
Ремонтираният национален стадион „Васил Левски“ отваря врати за интригуващ финал между

две златни генерации
на ЦСКА и Славия

Белите правят запомнящ се рейд в първенството, където губят за първи път чак в 11-ия кръг, но за фаворити са определяни армейците. Те обаче са принудени да изиграят 3 мача (сред които и вечно дерби с Левски) в рамките само на една седмица, в която пътуват и до Малта за първата си среща в турнира за КЕШ с местния Слиема Уондърърс, а натоварената програма отнема свежестта им. Червените действат без стръв и изненада, като са попарени още в 3-ата минута. Капитанът и лидер на белите Александър Василев-Чоко преодолява с лекота националния бранител Димитър Пенев и вратаря Йордан Филипов и бележи гол, който се оказва единствен. Славия затваря играта, разчитайки на здравата си защита и на блестящия си страж Симеон Симеонов-Мони. В онези минути на натиск в тима на ЦСКА осезателно се чувства липсата на невероятния импровизатор в атака Никола Цанев, който изтърпява наказанието си за удара без топка срещу Шпайдела. Тереториалното превъзходство на червените остава безплодно, а разочарованието в редиците им се оказва толкова силно, че веднага след последния съдийски сигнал те се прибират в съблекалнята и категорично отказват да излязат за тържествената церемония по връчването на трофея. Нечуваният бойкот поставя пред сложна ситуация тогава??ните футболни ръководители, които започват с увещания и стигат до откровени заплахи за дисциплинарни санкции. Едва деветима от ядосаните цесекари все пак излизат на терена, за да стиснат с неохота ръцете на победителите. Тържественият ритуал е помрачен – под навъсените погледи на футболистите на ЦСКА церемония всъщност няма. Набързо, без музика, речи и участие на диктора на стадиона купата е връчена на голмайстора Чоко.
??сторията на един драматичен финал има не само щастливо продължение за двата тима, но и трагичен край. Месеци по-късно, през лятото на 1967 г., треньорът на белите Добромир Та??ков неочаквано ре??ава да освободи половината отбор, достигнал до полуфинал за КНК, а преминаването на Александър Василев в ЦСКА се смята за сигурно. На 23 юли обаче футболна България изпада в ??ок – красавецът Чоко, едва 31-годи??ен, умира нелепо от усложнения след уж рутинна операция на сливиците.