в днешния брой Юнайтед и Челси в Топ 4

Юнайтед и Челси в Топ 4

27-07-2020 Любомир ИЗОВ

Погледнато реално, сезонът на Манчестър Юнайтед беше доста труден. Ключовата визита на Лестър бе в съотвествие с кампанията на червените дяволи. Те изглеждаха обикновени на моменти и склонни към отбранителна несигурност. Давид де Хеа изглеждаше нервен, а това явно зарази Хари Магуайър и Неманя Матич. Но въпреки че често 20-кратните шампиони на Англия се движеха по ръба, те завършиха сезона по доста по-различен начин от неговото започване - 2:0 и трето място в класирането.
Сега отборът на Оле Гунар Солскяер, благодарение на подобрението на Марсиал и Грийнууд, както и закупуването на Бруно Фернандеш, вече има възможност да нарани съперника само за миг. Те не го правеха през несигурните дни на есента и началото на зимата, но го сториха в най-важния момент - заключителната фаза на кампанията.
Лестър, който се нуждаеше от победа, за да влезе в четворката, беше по-добър през по-голямата част от срещата. Те чукаха на вратата, а всичко, от което се нуждаеха, беше малко повече настойчивост. И късмет, защото през втората част при 0:0 Джейми Варди нацели гредата.
Но когато халфът на лисиците Хамза Чудхури загуби владението в собствената си половина, дойде мигът на Юнайтед. Топката бързо се озова в Марсиал, който напредна и бе свален от Джони Евънс в наказателното поле. Бялата точка е мястото, от което Бруно Фернандеш не пропуска - 1:0 за Юнайтед в 70-ата минута. Това бе 14-и удар от бялата точка за Юнайтед през кампанията, което е абсолютен рекорд.
Лестър се стъписа и макар да опита да изравни, знаеше, че е прекалено късно. Вместо това дълбоко в добавеното време вратарят на лисиците Каспер Шмайхел подари още един гол, релизиран от резервата Джеси Лингард. Това е тъжен край на кампанията за хората на Брендън Роджърс, които прекараха 325 дни в Топ 4, но въпреки това не успяха да се класират в Шампионската лига. Мястото, на което Юнайтед се завръща през следващия сезон!
Резултатът означаваше, че Челси автоматично ще придружи червените дяволи в турнира на богатите като четвърти, без значение от развитието на сблъсъка им с Уулвърхемптън. Сините обаче не се интересуват от сметки и свършиха своята работа - 2:0. Попаденията паднаха в края на първото полувреме. Първо Мейсън Маунт реализира изящно от пряк свободен удар, а 133 секунди по-късно Оливие Жиру вкара дежурния си гол. Така французинът е най-възрастният футболист във Висшата лига, който се разписва в 5 поредни мача, след като е започнал като титуляр - 33 години. Франк Лампард пък финишира четвъртия в първия си сезон начело на Челси - това е най-високото класиране за дебютиращ английски мениджър след Франк Клард през 1994/95.
Загубата на вълците отвори възможност за Тотнъм да се настани на шесто място и да си осигури участие в Лига Европа. Шпорите не пропуснаха този шанс, но го направиха по възможно най-трудния начин - с по-добра голова разлика. Те измъкнаха 1:1 при гостуването си на Кристъл Палас, а Хари Кейн отбеляза петия си гол в последните 3 мача.
Така Уулвс ще трябва да чака Челси да спечели ФА къп (б.р. - финал с Арсенал), за да играе за втора поредна година във втория по сила турнир на Стария континент. Разбира се, пред тях има и възможност да го спечелят този сезон и да участват в Шампионската лига.