03-11-2019 Юргорден с 12-а титла в Швеция

Юргорден с 12-а титла в Швеция

03-11-2019 Тема спорт

Юргорден е новият шампион на Швеция. Тимът от Южен Стокхолм спечели титлата в Алсвенскан след невероятен трилър в последния кръг. Новите първенци стигнаха до 2:2 при гостуването си на Норкьопинг, като точката им бе достатъчна за златните медали. Така Юргорден с 66 пункта изпревари Малмьо и Хамарби, които останаха с по 65. А треньорският тандем Ким Бергстнанд и Томас Лагерльоф изведе сините патици до 12-а титла в историята и първа от 2005 г. насам.
Мачът започна кошмарно за Юргорден, който губеше на "Йостгьотапортен" с 0:2, без да е изминал и четвърт час от началото след попадения на Расмус Лауритсен (8) и Сеад Хакшабанович (14). В същото време претендентите Малмьо и Хамарби вече имаха аванс срещу своите съперници.
При това положение на почивката на срещите и трите тима имаха по 65 точки, като в този момент головата разлика даваше преднина на Малмьо, втори бе Хамарби, а Юргорден - едва трети.
През втората част сините патици излязоха пределно мобилизиран и се хвърлиха в непрестанни атаки. В 50-ата минута Йеспер Карлстрьом върна едно попадение. Последва още по-масиран натиск и в 65-ата минута голмайсторът Мохамед Буя Туре изравни. В края на мача Гудмундур Тораринсон получи втори жълт картон и остави Норкьопинг с човек по-малко. Гостите контролираха събитията на терена и до изненада не се стигна.
Победите на Хамарби с 4:1 над Хекен и на Малмьо с 5:0 над Йоребро не се оказаха достатъчни за титлата. Отборът на Михаил Иванов - Ескилстуна, завърши последен и изпадна, като същата участ сподели и Сундсвал, а Калмар ще играе плейаут.