14-01-2016 „??грайте и за Гунди!“  във финала на скръбта

„??грайте и за Гунди!“ във финала на скръбта

14-01-2016 Една поредица на Любомир СЕРАФ??МОВ

НЕРАЗКАЗАНАТА ??СТОР??Я НА КУПАТА

„??грайте и за Гунди!“
във финала на скръбта

Вратари на Левски и ЦСКА спасяват 7 от 18-те дузпи в лотария на съдбата под дъжда

В продължение на 75 седмици „Тема Спорт” ще предложи на своите читатели поредната уникална екстра – неразказаните истории в турнирите за националната купа. В борбата за трофея здраво са преплетени триумфи и скандали, герои и антигерои и най-вече политика и власт.

В историята на купата има и един тъжен, много тъжен финал, който не прави истински щастливи дори победителите. Смъртта е тази, която ни кара да осъзнаем, че футболът е най-важното, но от всички по-маловажни неща в живота. Но за някои има и сила, по-съдбовна от смъртта, и това е... партийната целесъобразност. Покъртителната трагедия на Витиня на 30 юни 1971 г. е сбутана на последните страници на соцвестниците по поръка на партията-майка, защото Аспарухов и Котков са имали „неблагоразумието“ да загинат в деня, в който умират и трима съветски космонавти. Три дни по-късно предстои финалът в турнира Левски – Локо Пд, който е отложен с близо 3 месеца, но и тогава преминава в тягостна атмосфера. Не го „доживява“ и идеологът на обединението на Левски с милиционерския Спартак генерал Ангел Солаков, когото Тодор Живков сваля бързе??ката от поста му министър на вътре??ните работи, защото бил допуснал грандиозното поклонение пред двамата любимци на България да засенчи дирижирания траур за съветските другари. Ярка илюстрация на факта, че властта не на ??ега се пла??и от силата на неподправената народна любов.
Със или без Гунди и Котето, нищо не може да спре Левски по пътя към 11-ия му трофей в турнира. След ??естнайсетинафиналите регламентът предвижда формирането чрез дирижиран жребий на 4 осминафинални групи, които сините преодоляват по малко странен начин като втори в своя поток след загуба с 0:1 от габровския Янтра. ?? в трите си двубоя в групата Левски е ли??ен от контузените Аспарухов и Котков. До тази фаза на турнира въобще не стига обединеният тим на столичните Славия и Локомотив. Той пада с 0:1 в Свищов от местния Академик, в чийто тим единственото по-известно име е възпитаникът на плевенската ??кола Васил Минков, години по-късно съдия в А група. На път да се препъне още на старта срещу втородивизионен тим, при това на свой терен, е и Етър, но при далеч по-драматични обстоятелства. При резултат 0:1 в в 57-ата минута на двубоя със Сливни??ки герой от игра е отстранен вратарят на виолетовите Николай Ноев. ?? понеже великотърновци вече се извър??или разре??ените две смени, по принуда под рамката застава защитникът Стефан Чакъров, който след края на състезателната си кариера се преквалифицира в елитен рефер. С човек по-малко Етър докарва срещата до дузпи с 2:2 в редовното време. При рулетката на 11-метровите удари главен герой е точно Чакъров. Той успе??но реализира втората дузпа за своя отбор, а после с неподозирана вещина спасява ??ута на Христо Димитров и вкарва отбора си в групите. Малко преди това, в 87-ата минута на редовното време, същият Димитров е безкомпромисен от бялата точка срещу Чакъров.
В парад на вратарите се превръща и четвъртфиналната драма между ЦСКА и Левски, която ??ироко отваря дверите на крайния успех пред сините. Всичко започва с успе??но реализирана дузпа от Аспарух Никодимов в 38-ата минута и свър??ва с негов пропуск от бялата точка. След гонитба в резултата мачът завър??ва 2:2, а после са нужни цели 18 удара от бялата точка, за да има победител. В спиращата дъха серия под изливащия се като из ведро дъжд главните роли изпълняват двамата вратари. Армейският голкипър Стоян Йорданов отразява ??утовете на Янко Кирилов, Кръстю Богданов и Милко Гайдарски. Синият страж Бисер Михайлов обаче спасява 4 дузпи – на Димитър Якимов, Георги Денев, колегата му Стоян Йорданов и Аспарух Никодимов. Гунди гледа отстрани трилъра, защото е контузен, изкусен майстор на статичните положения като Петър Жеков пък праща топката високо над гредата.
18 дузпи са изпълнени и в друг четвъртфинал – между плевенския Спартак и пловдивския Ботев (тогава Тракия). ?? тук ??утове от 11-те метра се пропускат на поразия, но героят е един – вратарят на спортаковци Петко Тодоров-Гълъба, спечелил дуелите с Вангел Делев, Ангел Лулчев и колегата му от отсрещния лагер Станко Динев.Същевременно Гълъба вкарва и една от петте дузпи, донесли победата на неговия отбор.
Полуфиналите отстъпват по заряд и драматизъм, като завър??ват с очаквани резултати. Пловдивските локомотивци постигат класическа победа с 3:0 над Спартак Пл, а в Перник сините разгромяват с 5:0 Марек. В миньорския град недалеч от София последните си минути в турнира изиграват рамо до рамо Георги Аспарухов и Нокола Котков. Котето слага точка на двубоя с петия гол в 67-ата минута. Никой не знае какво му е подготвила съдбата – двамата са един до друг и след две седмици, когато изгарят като факли в старопланински проход.
Обичайната арена за финала в турнира е сменена по принуда – „Българска армия“, вместо „Васил Левски“, на който в онзи момент се провежда... световно първенство по борба. Месеците отлагане на финала не носят облекчение или забрава. „Още не можехме да се съвземем психически – свидетелства нападателят на Левски Цветан Веселинов. – Това бе първият ни официален мач след смъртта им“. За сините обаче не е необходим по-силен допинг от простичките думи на стар??и-треньора им Йончо Арсов в съблекалнята: „??грайте и за Гунди!“ Те излизат на терена срещу съперник, който завър??ва сезона без загуба в последните си 8 мача за първенството (6 победи, 2 равенства, голова разлика 21:5) и буквално го смачкват до почивката – 3:0. Някак символично първият гол, при това с глава, е на „деветката“ в състава, призвана да замени Аспарухов – Георги Цветков-Цупето.
Времето не работи и в полза на съперника, в чийто състав също има знакова липса. През лятото излиза дългоочакваното ре??ение за разделянето на изкуствено създадения ЖСК-Славия на съставните му части. Във възстановения столичен Локомотив един по един се завръщат прокудените футболисти и Георги Христакиев със страховития прякор Хери Смъртта, който крепи отбраната на Локо Пд, също поема към родното гнездо, без да дочака финала. „Защитата ни изведнъж се разби – разказва тогава??ният вратар на железничарите от Пловдив Станчо Бончев. – В такова колебливо състояние излязохме срещу сините. Те използваха точно слабото място в центъра на на??ата отбрана и вкараха три гола“. След Цупето имената си сред реализаторите записват Янко Кирилов, получил пас от Павел Панов, и Петър Кирилов (с далечен удар). Голмайстор на турнира обаче става подвизаващият се все още в Марек Кирил Миланов-Байко, който по-късно ще носи синия екип на непрежалимия Гунди.