30-05-2019 30 години стигат! Балкан е новият крал на България

30 години стигат! Балкан е новият крал на България

30-05-2019 Тема спорт

Балкан е новият шампион на България. След 30 години пауза зелените от Ботевград направиха паметен сезон и ознаменуваха 1/8-финала си във ФИБА къп с титлата в родното първенство. Тимът на Небойша Видич срази Левски Лукойл след 90:75 в четвъртия двубой от серията и с 3:1 успеха стъпи на трона на сините. Домакините напълно заслужиха триумфа си, който е общо пети в историята на клуба.
Препълнената "Арена Ботевград" предвещаваше само едно - невероятна битка от първата секунда на срещата. Двата отбора бяха готови за нея и подобно на срещата в понеделник отново станахме свидетели на страхотна агресия в защита и борба за всяка една топка. Напълно очаквано в първите минути напрежението тегнеше над съставите на Видич и Папазов, което доведе и до ниска резултатност. Въпросът бе кой от тях ще се отърси по-бързо от сковаността. Отговорът в случая бе Балкан благодарение на отлично включване от пейката на Димитър Димитров. Националът влезе на мястото на Гаврилович и се превърна в гръмоотвод за всяка топка. Негова тройка и още два коша донесоха аванс от 11 точки в края на първата четвърт.
През втората част зелените държаха тази разлика до момента, в който гостите направиха серия от 9:0 и свалиха само до точка в 15-ата минута. Героят от третия двубой Брендън Браун обаче вкара тройка, последвана от още една от Димитров и ножицата отново се отвори. Аврамов върна една бомба отдалеч, но отново Браун показа характер и две минути преди почивката Балкан поведе с 39:28. Именно тези отигравания се превърнаха в ключови за случилото се до края на четвъртината, която завърши с нова тройка на Димитров за 46:34.
Домакините продължиха да демонстрират характер и след подновяването на играта тръгнаха със серия от 7:2 с кошове на Браун и Хопкинс. От другата страна гостите допускаха глупави грешки в нападение и не съумяваха да отговорят, търсейки бързи кошове, което не им носеше успех. Така разликата вместо да бъде намалена, бе вдигната до 22 в 26-ата минута. Развоят на срещата напомни този от понеделник. Въпросът бе дали от Левски Лукойл са готови да направят ново шеметно завръщане?!
Те опитаха да постигнат нещо подобно, но стигнаха единствено до сваляне на дистанцията до 14 в средата на последната четвърт, след което Балкан подпечата титлата с характер, спокойствие и хладнокръвие.
Брендън Браун напълно логично бе избран за Най-полезен играч на финалите, след като завърши двубоя с 20 точки и 7 борби. Микейл Хопкинс пък добави 14 точки и 14 овладени топки във финалната битка, но най-добрият в четвъртата среща безспорно бе Димитър Димитров със своите 23 точки и 8 борби. За Левски Лукойл Захариев остана с 13 точки и 9 овладени топки.