Принципът на ротации води случайно до най-доброто решение на ФИФА за домакинството от години
Васил КОЛЕВ
След световното в ЮАР през 2010 г. ФИФА има самочувствието, че може да проведе първенството навсякъде. Между африканския мондиал и следващите „първи“ избори на нови територии като Русия и Катар все още е в сила принципа на ротации между континентите. Така босът на ФИФА Сеп Блатер, без да иска, взима най-доброто решение, като завежда първенството в Южна Америка за първи път от 1978 г. Кандидатурите формално са две. Колумбия обаче се оттегля и така Бразилия без борба печели вота на 30 октомври 2007 г.
А изборът е най-добър, защото бразилците са „домакини“ на O Jogo Bonito или Красивата игра. Световното през 2014-а пък има късмета да обедини множество фактори, които спомагат да се получи най-хубавото първенство в живота на няколко поколения. И това е факт не само статистически, но и на базата на множество субективни фактори и преценки. „Домът на карнавала даде на футбола карнавал“, пише англичанинът Киър Реднидж.
В групите се постигат средно по 2,83 гола, което е
най-високата резултатност
от 1970 г. насам. Всеки един от финалистите бележи поне по едно попадение. Освен това всички световни шампиони от 1930 г. насам са се класирали без изключение.
Но значително по-важни са субективните процеси. Бразилия 2014 е апогеят на няколко паралелни и свързани тенденции, които обуславят красивия и резултатен футбол. В дъното на всичко стои финансовата концепция , разработена от Жоао Хавеланж през 70-те години на миналия век в партньорство с шефа на „Адидас“ Хорст Даслер. Макар че много от парите, които ФИФА акумулира чрез световните първенства се озовават в грешни джобове, все пак играта търпи огромно развитие във всяко кътче на планетата. Построяват се стадиони и игрища, инвестира се в образованието на треньори. Една след друга изникват академии и школи, които обучават таланти.
Падането на Желязната завеса и най-вече правилото „Босман“ променят географията на футбола. Така най-добрите от цял свят се събират в лигите на Европа. За някои като африканците досегът до нивото в Шампионска лига създава невероятни възможности за развиване на тамошните футболисти. Същевременно играта еволюира и тактически. Треньорите откриват, че е важно да печелят предимство в средата на терена. После се появява тики-така или „да те уморят до смърт с пасове“, но и този стил отива в историята с революцията, свързана с физическата издръжливост на отборите. Ако през 80-те години схемите са се правили с идеята да се използват оптимално качествата на играчите, то преди световното в Бразилия вече е ясно, че добре подготвеният физически отбор може да играе с петима в защита и висока линия. Това означава да има 7-8 футболисти в средата на терена, докато атакува. Така заработва формулата финанси + треньори + тактика + фитнес = Мондиал 2014.
Революцията във футбола бележи връх на това световно. То си връща господството, застрашено преди това от Шампионската лига. Играта влиза и в новата ера на технологиите. Първенството в Бразилия от една страна е първото с използване на ястребово око на голлинията, но и последното преди навлизането на ВАР. Сеп Блатер се е съпротивлявал и е искал всички решения да се взимат на терена, но на конгреса в Сао Пауло преди началото на мондиала той прави
революционно предложение
треньорите да имат право да оспорват чрез видеоарбитър по две съдийски решения всеки мач.
Цифрите след това са също впечатляващи. Регистрирани са 40% по-малко контузии спрямо ЮАР през 2010-та. Но пък травмата на Неймар в четвъртфинала срещу Колумбия става една от емблематичните в историята. Неговият „екзекутор“ Сунига е част от колумбийския тим, който… печели наградата за феърплей на ФИФА. Малко са грешките на съдиите, а изобилието от попадения са дължи на няколко тенденции. Увеличават се вратарските грешки, а защитата на отборите изнемогва при статични положения. Много са и ранните голове, довели до ранна промяна в схемите и тактиката на много тимове. Плюс това топката „Базука“ е по-добра от „Джабулани“ преди 4 години. Играчите се чувстват много по-комфортно, докато я контролират. Няма ги вече и досадните вувузели, унищожили атмосферата по стадионите в ЮАР.
В квалификациите няма големи изненади и нито една от световните сили не пропуска мондиала. Това създава всички предпоставки за велико първенство. И наистина – футболът се завръща!
ЧЕТЕТЕ В ДНЕШНИЯ БРОЙ НА „ТЕМА СПОРТ“ ЦЕЛИЯТ АНАЛИЗ НА ВАСИЛ КОЛЕВ ЗА МОНДИАЛ 2014!