Унгарецът Виктор Касай даде първата си пресконференция като председател на съдийската комисия у нас. Той разкри част от концепцията си и даде за пример международния ни арбитър Георги Кабаков.
„Първо – благодаря на всички (б.а. – казва го на български). Това е голямо предизвикателство за мен. Съдийството е много интересна тема навсякъде по света – навсякъде има натиск, голям интерес. Щастлив съм, че контактувах с БФС. Имах срещи с г-н Борислав Михайлов. Има неща, които искам да внедря – нов импулс в българските рефери. Надявам се да развием нови проекти. Надявам се, че ще сме си ползотворни взаимно.
Най-важното за отстраняване са грешките на съдиите. Ако те не бъркат, то и аз няма да съм на тази длъжност. Първото е да намаля доколкото мога неточностите на съдиите и ще се опитам с всички сили да го постигна. В момента събирам информация за българските съдии и за това какво е актуалното им състояние. Вече имах срещи, правя каквото мога. В момента не мога да кажа конкретни планове – дайте ми време. Когато имам цялостната картина пред себе си, ще вземем решение как да процедираме и кое е най-лежащо. Ще работим за подобряване на съдийството. Да, всички грешки няма как да изчезнат, дори да вземем пет експерти – включително от Италия и Испания, пак ще има неточности. Искаме да ги сведем до минимум.
Щастлив съм, че тук може да използваме ВАР. Радвам се, че реферите в днешно време имат възможност да използват ВАР. Много грешки се премахват по този начина. Тя помага не само на съдиите, но и на клубовете и феновете. Това е първият сезон с тази система, има 131 мача, което не е много. До момента най-добрият рефер има 11 мача с ВАР, но средно на реферите им се падат по 3-4 двубоя. Очаквам по-добро представяне от съдиите с трупан на опит. Не бива да забравяме, че ВАР е нов за футбола – в предишните 100 години реферите имаха само свирка в устата си. Сега има различни протоколи, а съдията има шанс да поправи грешката си като промени решението си. чуждата практика показва, че първата и втората година са най-трудни, но след това нещата неминуемо се подобряват.
Идвам, за да работя за реферите. Не е моя работа да влизам в контакти с клубовете след мачовете. Естествено, ще работя с тях, защото всички искаме по-добър футбол в България. Но не са ми нужни съвети от клубовете, което не означава, че не ги уважавам. Ще ги третирам еднакво. Тук съм, за да работя и да си върша нещата, не искам да говоря за никакви други отношения. Тук съм, за да има честна битка между реферите и от там между отборите. Искам да внеса справедливост. Ако даден рефер се справя добре – ще расте. Ако си върши работата зле – ще си понесе наказанията. Държа на справедливостта. Призовавам всички клубове да ми вярват. Ако някой има друга формула… Всички клубове трябва да вярват на неутралността ми, опита и международното признание.
Георги Кабаков има добра международна репутация. Беше в Абу Даби за курса на ФИФА за съдии в Катар. Това не е малко- три пъти съм бил в тази ситуация, понякога съм успявал, понякога не. Това е специален момент не само за него, но и за България. Работата ми е да намеря и други като Кабаков – талантливи съдии за бъдещето, които да успеят и в Европа. В момента той е най-добрият български съдия, ще го подкрепяме по всякакъв начин. Надявам се, че ще има шанс да свири на световното първенство. Съдийството не е спринт, а маратон. Докато станеше международен рефер е нужно време и много усилия, както и след това да започнеш да свириш дори в Лига Европа. Не говорим за европейско или световно първенство. Тук сме да намерим диаманти за бъдещето, които да шлифоваме и да им помогнем да достигнем до най-високо ниво.
Какво е общото между Унгария, Русия и България? Всеки футбол има своите характеристики, но играта е една и съща. Съдиите трябва да разбират локалния футбол. Ще търся умни съдии, това е базата. Правилата навсякъде са еднакви. Искам рефери, които хем да спазват правилата, хем да са наясно с местните нрави. Не искам да ги променям, важно е да си вършат работата“, каза Касай.