Да си роден, за да се гониш с вятъра. Малцина са късметлиите, които могат да разкажат какво точно означава това. Да си толкова бърз, че само няколко мигвания да са достатъчни, за да реализираш цяла година тренировки и лишения. Сред онези, които имаха щастието да разберат какво означава това, е и една българка. Петя Пендарева, която днес навършва 50-годишен юбилей. Легендата на родната лека атлетика отбелязва своя половин век, като през по-голямата част от съзнателния си живот отдава на Царицата на спортовете. И пистата й се отплаща, за да може сега спокойно да я определим като Гордостта на Казанлък.
Родена на 20 януари 1971-ва в града на розите, Петя е открита сравнително късно за леката атлетика. На 15-годишна възраст тя попада в полезрението на преподавателя по физкултура Детелин Маслов. Но откакто двамата се събират в сектора за бягане, животът на Пендарева се превръща изцяло и само в лека атлетика.
Следват редица шеметни резултати и много силни класирания при подрастващите. На 19 години тя участва на световното първенство за младежи и девойки в Пловдив, което е първата й голяма сцена. Петя достига до полуфиналите, като пред родна публика показва, че тепърва ще има за какво да се говори за нея. През следващите 12 години тя неизменно е част от международните състезания, като редува успешни представяния както на тези в зала, така и на открито.
Първият голям триумф е с щафетата на 4х100 метра на европейското първенство в Хелзинки през 1994-та. Все още само на 23 години, Пендарева е част от квартета, който печели бронзов медал. Заедно с нея са фигури като Десислава Димитрова, Анелия Нунева и Светла Димитрова. Те остават само на една десета от титлата, спечелена от Германия, като с 4 стотни по-бързи се оказват и рускините. Тя и Нунева бягат и на финала на 100 метра, като са разделени само от стотна – Петя е шеста, докато Анелия е четвърта.
4 години по-късно Пендарева повтаря класирането си и в Будапеща, когато записва личен рекорд от 11.12 секунди в спринта. Следва шесто място и на световното първенство в зала на 60 метра в Маебаши (Япония), преди да дойде и най-големият й успех. На европейското в зала в Гент Петя е във вихъра си. Тя е сред най-бързите по онова време не само на Стария континент, но и в света. Пендарева прави много силно състезание и със 7.11 секунди печели сребърен медал, единствено за сметка на Екатерини Тану (Гър), която финишира за 7.05. Това обаче не е всичко. Година по-късно българката сваля хронометрите до 7.04 на полуфиналите на световното в Лисабон. Резултатът е най-добър на планетата по онова време и я прави Най-бързата бяла жена на Земята. Уви, оказва се, че Пендарева е дала максимума във въпросното бягане, а на финала остава отново… шеста.
Петя има и две участия на олимпийски игри. Тя е част от националния ни отбор на най-големия форум в Атланта 1996, както и в Сидни 2000. И на двата турнира обаче не съумява да разгърне пълния си потенциал. Постиженията й в поредица големи състезания пък й дават право да участва в спортни вериги като Мобил Гран при – аналог на днешната Диамантена лига, както и в зимните турнири от веригата Рико.
Петя спира със спорта през 2004 г., но остава встрани от леката атлетика за кратък период от време. Впоследствие Пендарева създава спортен клуб „Пендарева” и се връща на пистата, но вече като треньор и споделя: „В първите дни отивах на стадиона и в съзнанието ми беше, че ще дойде моят треньор Детелин Маслов и ще започнем тренировки, а всъщност децата очакваха мен и аз бях тази, която трябваше да ги уча и напътствам в леката атлетика”. Нейни възпитаници са постигнали редица шампионски титли в държавни първенства, като са печелили сребърни и бронзови медали. Отделно от това тя се отдава и на голямото си хоби – създаване на арт аксесоари. Открива магазин за сувенири в родния Казанлък, като в него предлага ръчно изработени дамски аксесоари, фини индийски шалове и дрехи, стилни украшения и др.
ТОВА Е ПЕТЯ ПЕНДАРЕВА
Родена на: 20.01.1971 г. в Казанлък
Спорт: лека атлетика
Дисциплина: 60, 100 и 200 метра
Успехи
Европейска вицешампионка в зала: Гент 2000 (60 метра)
Европейска бронзова медалистка: Хелзинки 1994 (4х100 м)
Шесто място от световно първенство в зала: Маебаши 1999, Лисабон 2001 (60 метра)
Шесто място от европейско първенство: Хелзинки 1994, Будапеща 1998 (100 метра)
Лични рекорди
100 метра – 11.12 секунди
200 метра – 22.78 секунди
60 метра – 7.04 секунди