С мотиватор и гъвкав тактик като Гуардиола невъзможното в Англия вече не е такова
Васил КОЛЕВ
В новата поредица за Футболните хегемони всеки понеделник ще ви представяме отборите, които са записали имената си в историята с най-впечатляващите серии от поредни титли.
Пеп Гуардиола е знаел много добре какво предстои, когато Ман Сити вдига трофея в Шампионската лига в Истанбул през 2023 г. и по този начин слага точка на преследването на най-важното отличие за собствениците от Абу Даби. Те изляха своето петролно богатство в клуба и нямаше как да останат доволни, ако не стъпят на най-високия връх в клубния футбол.
Трофеят от Истанбул оформя и историческия требъл, след който обикновено пътят за повечето отбори е само надолу. „Очаквахме страхотен спад в тима“, признава най-довереният човек в треньорския щаб на Гуардиола – Хуан Мануел Лийо.
И самият Пеп е бил наясно, че трябва да покаже най-доброто от своя мотиваторски талант, когато тимът се събере за подготовка преди следващия сезон, в който на хартия вече нямаше какво ново да постигне. Всъщност имаше – немислимата за английския футбол четвърта поредна шампионска титла. А Гуардиола обясни това още на пресконференцията след финала в Истанбул и очаквания въпрос: „А сега накъде?“.
Наставникът на Сити обикновено говори преди медиите в аудиториума на тренировъчната база, където води и разговорите с отбора. Преди първия мач срещу Бърнли през август журналистите видяха
нарисувани
няколко
хълма
върху дъската, а Пеп бързо разсея недоуменията. „Тази картина стои от първото ни събиране за сезона – обясни той. – Всеки хълм, който трябва да изкачим, показва даден турнир – титлата, двете купи, Шампионската лига и световното клубно първенство. Ако трябва да спечелим даден трофей, е нужно да изкачим съответната планина. И в раниците ни всяка година има все повече камъни“.
Треньорът искаше да обясни на тима ситуацията по две причини. Съперниците изглеждаха по-силни. Например Арсенал, който в последния сезон (2022/23) преследваше Сити почти до края, се бе подсилил с добри трансфери като Райс, Хаверц и Тимбер. Подценяването след голям успех пък винаги е било огромен фактор. Гуардиола помни 2011-а, когато печели всичко с Барселона. На следващия сезон обаче, който е негов последен на „Камп Ноу“, Барса се задоволява единствено с Купата на краля.
Заради това преди първия домакински мач каталунецът накара да бъде поставена още една табела в съблекалнята. „Никой не е печелил Премиършип четири пъти поред… все още.“
И така седмица след седмица до най-критичния момент от сезона (отпадането от Реал М в Шампионска лига) Гуардиола мотивираше своя тим, показваше удивителна тактическа гъвкавост, човешко отношение и внимание към малкия детайл. Ето това е неговата печеливша формула, донесла четвърта поредна титла и общо шеста в 8-годишния му престой.
„Ние сме толкова близо, пичове! Толкова близо!“, обяснява Пеп пред тима след
отпадането
от Реал
докато отново е извадил рисунката с планините. И след това изброява всички трудности, които Сити е преодолял по пътя. Напускането на Илкай Гюндоган със свободен трансфер преди началото на сезона, макар директорът Бегиристайн да му е предложил три пъти подобрена версия на нов договор. След това контузията на Кевин де Бройне, която го извади от терена за пет месеца. Гуардиола разрешава на белгиеца множество семейни почивки, включително на състезание за Формула 1 в Абу Даби, независимо че той вече бе започнал тренировки. Наставникът не искаше да форсира завръщането на Кевин на терена и да рискува нова контузия. Холанд също липсваше 2 месеца, а защитникът Джон Стоунс имаше проблеми цял сезон.
Самият Гуардиола
липсваше от пейката
през септември, защото трябваше да се подложи на операция на гърба от гледане на мачове в неудобна стойка на бюрото си. Още първия ден след нея, в болничното легло, той подновява гледането на видео, а освен това настоява друг от помощниците (а не верният Лийо) да говори пред тима преди мач, докато го няма. Причината е, че Карлос Висенс, който се грижи за тактическите анализи, е по-добър с английския от Лийо.
Тактическите иновации и гъвкавост на Пеп са легендарни. Само през последния сезон той използва 4-3-3, 4-1-4-1, 4-2-3-1 и 4-4-2. Централните защитници и крайните имат различни роли във всяка система през годините. Играят с влизащи навътре бекове (като Нейтън Аке), изнесени напред централни бранители (Стоунс, но вече и Аканджи) или двама атакуващи крайни защитници (Уокър и Гвардиол). Хърватинът Гвардиол например вкара така 5 гола и Пеп започна да се шегува с него: „Ти си имитатор. Ти си крило, което играе като фалшив защитник!“, смееше се той на последните тренировки от сезона.
Каталунецът гледаше в шок и на друг ключов инцидент. „Не губете разсъдък,
нуждаем се
от 11 човека
на терена“, казва той на своя отбор преди второто полувреме срещу Нотингам през септември. И не можа да повярва как Родри си изкарва червен картон, защото хваща Морган Гибс-Уайт за врата. Сити има 4 загуби в редовното време през сезона и всички са били без Родри, защото испанецът е бил наказан. Това обаче бе последната грешка, която той направи през целия сезон.
Специална е ролята и на Фил Фодън в тима. Той играе в две от последните 4 години като централен полузащитник и две като ляво крило. Знае се, че на него се дават най-малко персонални указания. Гуардиола е решил, че това е начинът Фил да разгърне по най-добрия начин своя естествен талант. Съответно пък Фодън точно през последния сезон бе най-силният футболист.
И все пак кога доминацията на Сити ще приключи? Казват, че когато си тръгне Гуардиола, а най-вероятно това ще се случи в края на предстоящия сезон. Наследството, което той ще остави, са необходимите 90 точки за титлата. Това смятано за почти невъзможно постижение се случи при 4 от 6-те му титли, включително последната, оставила впечатление за напрегнато преследване с Арсенал. Босът Халдун ал Мубарак обаче вече е дал уверения на каталунеца, че всички обвинения към Сити във финансови нарушения ще бъдат свалени и отборът ще може обичайно да се бори за всички трофеи. Защо пък тогава Гуардиола да не помисли за свое най-добро постижение: 10 години начело!