Не е само до световната политика и икономика – спортният свят също може да се промени, след като Доналд Тръмп бе избран да бъде 47-ият президент на САЩ. Най-малкото връщането Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом поне за още един мандат се очаква с интерес в няколко спорта.
Това е така защото през годините Тръмп никога не се е задоволявал с ролята на фен, а винаги е искал да бъде част от процесите. В резултат имаме една от най-противоречивите истории не само в американския, но и световния спорт. И подобно на всичко останало, Доналд Тръмп поляризира спортистите и спортните хора – някои не го харесват и се разграничават от него, но други са на точно обратния полюс – направо го обичат.
В сайта, известен с партньорството си с Христо Стоичков, Кубрат Пулев и ЦСКА, има доста предложения за любимите спортове на Тръмп, онези, в които е въвлечен, като американски футбол и голф, например.
Доналд Тръмп и американският футбол
През годините сегашният лидер на Републиканската партия (който е играл футбол като колежанин, без да остави някаква съществена следа) е правил поне четири опита да се сдобие с отбор в Националната футболна лига (NFL). През 80-те опита да придобие последователно славния тим на Балтимор Колтс (преди да бъде преместен в Индианаполис), Далас Каубойс и Ню Инглънд Пейтриътс, а през 2014 г. посегна и към Бъфало Билс.
И естествено, нещата никога не бяха лесни и прости: Тръмп отрича изобщо да е отправял реална оферта към Колтс, а за Каубойс и Пейтриътс твърдеше, че е оттеглял интереса си, след като стигнал до извода, че от бизнес гледна точка не е имало смисъл да инвестира. Оттогава насам Далас и Ню Инглънд спечелиха Супербоул общо девет пъти, като и Индианаполис Колтс има една титла в НФЛ.
В случая с Бъфало Билс, през пролетта на 2014 г. бъдещият тогава президент се сблъсква с бизнес група, начело на която е рок легендата Джон Бон Джоуви, подкрепен от група бизнесмени от сравнително близкия до Бъфало град Торонто, в Канада. Разразява се истинска битка, пренесена и в медиите, но както често се случва – двама се карат, трети печели. На 10 октомври 2014 г. Билс обявяват новия си собственик и това е милиардерът Тери Пегула, който притежава и Бъфало Сейбърс в Националната хокейна лига (NHL). По официална информация инженерът и петролен магнат, баща на тенисистката Джесика Пегула, е заплатил 1,4 милиарда долара за Билс.
По-късно стана ясно, че Тръмп е влязъл в първия кръг на наддаването за „бизоните“, но не е участвал в последния. В няколко поста в любимата си социална мрежа Х (тогава още Туитър), той пояснява, че основната му цел била „отборът да остане в Съединените щати, а не да бъде местен в Канада“. След като се уверил, че това няма да се случи, изгубил интерес, нещо повече – имал много по-важна мисия, а именно – да се кандидатира за президент на САЩ. И да, две години по-късно той е избран за първия си мандат в Белия дом (2017-2021 г.).
Доналд Тръмп бе част от замислената като лятна алтернатива на НФЛ United States Football League (USFL). Тя „танцува“ обаче само три лета – от 1983 до 1985 г. и през 1986 г. пусна кепенците. Роденият в Ню Йорк предприемач и бъдещ политик се сдоби с един от отборите в лигата, Ню Джърси Дженералс, след като година по-рано загуби наддаване за отбора.
През 1985 г. Тръмп предлага сезонът в USFL да бъде изместен през есента и зимата, което означава пряко да се конкурира с хегемона на професионалния спорт в Америка, НФЛ. Идеята е отхвърлена с огромно мнозинство на събрание на шефовете на лигата, но друго хрумване на Тръмп си проправя път – USFL съди големия си конкурент за 1,7 милиарда долара с обвинение, че използва монополното си положение и притиска трите най-големи телевизии в САЩ да не излъчват USFL.
Антитръстовото дело е дълго и скъпо и USFL го печели, но съдът им присъжда компенсация от… само 1 (един) чисто символичен, мизерен долар. Следва обжалване и години по-късно Върховният съд на САЩ „поправя неправдата“ като увеличава обезщетението за лигата на Тръмп и компания на… 3,76 долара.
Междувременно обаче USFL изчерпва възможностите си и се саморазпуска. По мнението на анализатори, юристи и спортни личности до провала се стига именно защото вместо да търси начини как да я популяризира и развива, Тръмп губи време и ресурси на лигата за безсмислена борба с огромната дори по онова време като възможности и влияние на НФЛ.
Масово се тиражира и мнението, че чрез делото Тръмп всъщност е целял да се стигне до сливане на двете лиги и така да се окаже с отбор в най-високото ниво на спорт №1 в Америка.
Протестите в НФЛ
Сред най-ярките и полемични събития в спорта обаче е по време на първия мандат на Доналд Тръмп и това бяха протестите на играчите от НФЛ, започнали през лятото на 2016 г. Техен инициатор беше бившият куотърбек на Сан Франциско Фортинайнърс, Колин Каперник, който започна протест срещу полицейската бруталност към чернокожите първо със седене на скамейката, а след това с коленичене по време на химна, който звучи на стадионите в САЩ преди началото на всяко спортно събитие.
Каперник започна кампанията си след инцидентите между полицаи и афро-американци по време на протестите в Сейнт Луис, след като местен съд оправда полицай за убийството на невъоръжен чернокож младеж. Постепенно отделни играчи, а и цели отбори започнаха да коленичат по време на химна, което буквално вбеси Доналд Тръмп. В речи пред симпатизанти и в постове в Туитър президентът, в типичния си маниер, призоваваше протестиращите играчи и треньори „незабавно да бъдат уволнявани“. Така той влезе в конфронтация със собственици на клубове, някои от които негови приятели и спонсори на кампанията му за президент, включително супервлиятелният Робърт Крафт – собственик на властващия по онова време отбор на „Ню Инглънд Пейтриътс“, шесткратен шампион на НФЛ. Крафт отказа да се вслуша тогава в гласа от Вашингтон и да нареди на играчи и треньори да спрат да коленичат или да ги санкционира.
Доналд Тръмп и голфът
Ако има спорт, към който Доналд Тръмп наистина е пристрастен и в който смята себе си за професионалист и експерт, това е голфът. Нещо повече: в ролята му на предприемач, голяма част от бизнеса на Тръмп е създаване и управление на голф игрища и курорти, не само в САЩ, но и в други точки на света. В момента броят на игрищата е 20, като те се намират в три континента – Северна Америка, Азия и Европа.
На някои от тях се провеждаха турнири от най-висок ранг, но през 2021 г. веригата PGA прекрати договора си с фирмата на бизнесмена, която ги управлява, заради събитията от 6 януари през въпросната година, при които симпатизанти на Тръмп нахлуха в Капитолия.
А на завръщащия се в Белия дом лидер се разчита не само да спре войни, както той обеща, а да сложи край на разкола в любимия си спорт. Такава надежда изрази асът в голфа Рори Макилрой, според когото Тръмп и близкият му съратник, милиардерът Илон Мъск, трябвало да се намесят, за да обединят PGA Тура и веригата LIV, която се притежава от Обществения инвестиционен фонд на Саудитска Арабия. Нейната поява разцепи голфа.
Доналд Тръмп и кечът
Доколко кечът под шапката на World Wrestling Entertainment (WWE) изобщо е спорт не е дори спорно, но все пак той се приема за „спортно развлечение“, което обаче е преди всичко друг израз за шоу. Тръмп имаше бизнес интереси и бизнес отношения със собственика на федерацията Винс Макмеън и съпругата му Линда Макмеън. Която президентът изненадващо номинира за министър на образованието в бъдещия си кабинет.
В миналото, Тръмп често се появяваше на кеч шоута. Говореше се, че е закупил Raw („Първична сила“), част от WWE. Самите Тръмп и Макмеън говореха за това, но в крайна сметка се оказа, че строителният магнат никога не е бил притежател на тв програмата. Точно както става в кеча, Тръмп и Винс разиграха „битка“ с наддаване, на която „Уолстрийт“ се върза, тъй като Raw беше на борсата и сценката доведе до интересна динамика с акциите. Не е случайно също, че Тръмп е член на Залата на славата на WWE.
Доналд Тръмп и футболът
Този път става дума за „нашия“ футбол и е трудно да се каже, че Тръмп досега е проявявал кой знае какъв интерес към най-популярния спорт на планетата. Но ще му се наложи, защото през 2026 г. САЩ домакинстват на Световното първенство, заедно със съседите си Мексико и Канада.
Това ще е исторически, крайъгълен Мондиал, тъй като ще е първият с 48 отбора – огромен скок спрямо сегашния формат с 32. Той ще е най-дългият и въобще с още много най-, най-, типично за Америка. Ще е и първият с повече от два домакина, но пък вече се прокрадват опасения какво ще се случи с отношенията между Вашингтон и Мексико, ако Тръмп отново се захване с прословутата стена по границата и как ще се отрази това на най-голямото спортно събитие.
Трите страни спечелиха домакинството по време на първия мандат на бизнесмена, а приятелството му с президента на ФИФА Джани Инфантино датира още отпреди това. Футболният бос вече топло честити повторното избиране на предприемача, през годините му е подарявал фланелки и т.н.
Догодина и двамата ще трябва да се явят на генерална репетиция за Мондиала, тъй като САЩ домакинстват на първото Световно клубно първенство в разширен формат с 24 отбора. Предвид спорния начин, по който бе замислено и въведено от ФИФА, то може и да не мине гладко, тъй като европейските грандове и УЕФА открито се противопоставиха на проекта.
И още нещо любопитно, което няма връзка с футбола, но ще се случи точно по време на Световното през 2026 г. – тогава САЩ ще честват 250-ия си рожден ден. Случва се така, че юбилеят от подписването на Декларацията на независимостта ще е с Тръмп начело на американската нация и цялата година ще премине под този знак. Ясно е обаче, че най-големите празненства ще са на 4 юли – в разгара на историческото Световно.