Ива Георгиева притежава повече от 10 години опит в управлението на международни проекти. Тя е била ключов координатор за България в International Management Group, във връзка с изготвянето на „Master plan“ за развитие на българския футбол и изграждане и управление на спортни съоръжения в България, както и главен координатор от страна на немската компания IFS, в подготовката на кандидатурата на България за провеждане на квалификационни мачове UEFA EURO 2020 в София. Тя е представител за България на Lagardere Sports (вече SportFive). По настоящем заема позицията – Управляващ директор на проекта за Изграждане и управление на нов футболен стадион на ЦСКА. Автор е на програма за развитие и финансиране на българския спорт.
Ето какво заяви тя в интервю за „Топспорт“:
„Реализирането на проекта за изграждане на нов стадион на ЦСКА, чрез прилагане на модел, напълно отричащ настоящите неефективни модели на строителство и управление на спортни съоръжения, е значима стъпка напред не само за клуба, но и за целия български футбол.
Липсата на интерес за инвестиции в спорта, не е единствената причина за неефективното управление на качествени проекти, а по-скоро за отсъствието на качествени продукти, които биха повлияли върху нивото на спорта и интереса към инвестиции в България, но и косвено – върху икономиката на страната.
Ние разбираме и подкрепяме напълно обоснования и очакван интерес на широката общественост към проекта, за изграждане на нов стадион на ЦСКА, най-вече заради неговото местоположение, в паркова среда, поради което е изключително важно, случващото се в Борисовата градина да бъде съгласувано и достъпно, като информация и конструктивни предложения, до жителите на София.
Със стартирането на проекта, още преди година, темата „как да бъде запазена и най-вече – да бъде развита парковата среда“, бе сред нашите приоритети, не само в контекста на изграждане на нов стадион, но и извън него. Защото настоящите спортни дадености в парка, изискват от отговорните институции да предложат адекватни решения в тази посока. Моята лична кауза от години, е свързана с промяна на моделите на управление и развитие на българския спорт, които вярвам, че трябва да бъдат обосновани не с думи, а с реално осъществени проекти, които да бъдат пример за реализиране на следващи такива. Добрите примери увличат. Те са предпоставка за промяна на практики, които не само, че не работят в полза на спорта и обществото, но нещо повече – те го ощетяват.
Изграждането и последващото управление на нов стадион на ЦСКА, ще зададе посоката за промяна в българския спорт. Освен една от основните му задачи, да бъде печеливш за клуба бизнес-модел, този проект ще промени формата на изграждане и управление на подобни съоръжения, които до този момент в България, за съжаление, са не просто неефективни, това са напълно губещи инвестиции. Професионалният ми опит в спорта, ме е убедил, че успехът на всяка структура, до голяма степен зависи от качеството на стратегическите решения на хората, които я управляват, както и от особеностите на местната икономика, която ние анализирахме в продължение на една година.
В момента се намираме на етап, в който предстои изготвяне на т.нар. дизайн на проекта и подготовка на всички съпътстващи този процес документи. Екипът ни ще заложи на международния опит и най-вече на опита и експертизата на специалисти, които са с доказани умения в проектирането на спортни съоръжения. За нас е от определящо значение опитът, цената (доколкото следваме конкретен бюджет) и качеството. С нито едно от трите условия не бихме направили компромис. Съществена част от нашия подход е функционалността на съоръжението, защото тя (функционалността) ще рефлектира пряко върху неговото бъдещото комерсиализиране. Тук бих искала да отбележа, че проектирането и комерсиализирането на стадиона, вървят едновременно, те са абсолютно свързани. По този начин са конструирани и договорните ни отношения с клуба. Те обхващат управление на проекта до неговото завършване и управление, след физическото му завършване. Нашата крайна цел е да изградим успешен проект, както и да предадем опита ни на български специалисти, които да бъдат в състояние да управляват професионално съоръжението, след като инвестицията бъде напълно изплатена. Очакваме, те да приложат наученото в други проекти в България, което, в крайна сметка, ще доведе до постепенно и устойчиво въвеждане на европейски практики и подходи на управление на спортни съоръжения у нас.
Задачата ни е да работим открито и да запазим интересите на клуба и инвеститора. Но същевременно, да бъдем сигурни, че хилядите привърженици на ЦСКА, обществото и медиите, са коректно и навременно информирани за развитието на проекта и всички съпътстващи инициативи, имащи отношение към облагородяването на парка около стадиона, фазите на развитие и предстоящите дейности, отнасящи се до този значим за всички проект.
Както вече казах и по време на пресконференцията, ние работим за клуба и за спорта. Построяването на стадион е физическото измерение на нашите намерения да променим модела на управление на спортни съоръжения в България, да върнем интереса на почитателите на футбола и техните семейства към стадиона, който ще им предложи много повече от емоция – ще предложи преживяване, сигурност и комфорт. Ще им помогне да си върнат парка – облагороден, зелен и приветлив, предлагащ отдих и почивка, отговарящ на техните основателни очаквания.
Това съоръжение е не само за привържениците на ЦСКА, но и за софиянци и всички, които обичат футбола. Модерният стадион ще бъде другият най-ценен актив на клуба, след неговите фенове, които неведнъж са доказвали своята лоялност и емоция към отбора. Новият стадион ще изстреля ЦСКА в друга орбита.
С подкрепата на международен оператор и екип от доказани, международни експерти в управлението на спортни съоръжения, ЦСКА ще достигне напълно ново ниво, което българският футбол не познава. Подобно съоръжение, вярвам, ще предостави нов заряд и мотивация за победи и на самите футболисти. Защото ЦСКА заслужава това, така както всеки български футболен клуб.
Спортът (и разбира се, футболът) е феномен, заради своята изключителност да активира ирационалните страсти на хората към отбори, състезания и спортисти. Той има способността да ги обединява при успехи или загуби – нещо, което не може да бъде постигнато, когато се отнася до други области на икономическа и социална дейност.
Случващото се през последните дни и часове в държавата, по отношение конкретно на този проект, ще бъде най-верният и измерим индикатор за независимостта на институциите от политиката и стремежът им (в случая на Министерството на спорта) да подкрепя устойчиви и смислени проекти, в полза не просто на един клуб, но и на държавата.
Вярвам, че това е достатъчен мотив, за да повярваме, като общество, в силата на спорта и неговото въздействие не само върху емоциите на хората, но и върху икономиките на държавите, в които той е утвърден като национален приоритет.
Българският спорт има спешна нужда от промяна на остарелите и неефективните практики, които не водят до нищо друго, освен до все по-силни зависимости на ниво спорт – държава – бизнес и все по-сериозно отдалечаване от добрите примери в Европа и света.
С изграждането на единственото в страната модерно, ефективно за спорта съоръжение – новият стадион на ЦСКА, ще бъде направена първата и важна стъпка за развитието на футбола в България.“, заяви Ива Георгиева.