Ники АЛЕКСАНДРОВ
Някой би рекъл: „Чакай бе човек, каква селекция, какви пет лева? Война се води, ти за някакви „перли“ тук ще ми пишеш?“ Мдаа, факт, в четвъртък мернах някъде мнение, че вече става въпрос за истинска война. Часове след разговорите между новия спортен министър и ръководството на ЦСКА, синята футболна общественост започнала яростна битка по всички фронтове срещу него, с цел това да не се допусне. И че трябва да се стягаме за война.
Неведнъж вече стана дума – да, вярно е че идващите няколко месеца, и като цяло 2022 година, са от огромно значение за бъдещето на ЦСКА, за ситуацията със стадион „Българска армия”. И всички около отбора – от собственик до феновете трябва да са
обединени около
тази кауза,
но често в подобни случаи се забравя нещо основно, нещо върху което стъпва всичко останало. Че ЦСКА е футболен отбор, а за един футболен отбор, още повече такъв с цели и амбиции е важно какво представлява, как ще играе и тем подобни ежедневни дреболии, които за миг могат да изглеждат незначителни на фона на зараждащия се обществено-футболен джихад с художествено-гимнастически нюанси, но при все това те си остават фундамента на всичко нагоре по пирамидата. И след този помпозен увод, нека стартираме по темата: Закъснява ли селекцията на ЦСКА?
В последните седмици на миналата година вълненията около предстоящата зимна селекция на ЦСКА се лашкаха в най-различни крайности. Ако паднем от Лудогорец и изостанем от първото място, Гришата щял да разпродаде звездите. Ако бием – ще накупи няколко топ-играчи, с които да атакуваме титлата. Общо взето това бяха мненията, обхващащи най-пълно диапазона от очаквания. Какво всъщност се случва обаче на този етап? Засега нито едно от двете. Въпреки победата над Лудогорец в последния мач и скъсяването на дистанцията на само две точки,
ЦСКА стартира
годината
с продажба
Игралият твърде малко естонски национал Карол Метс вече не е част от отбора. Може би именно твърде малкото мачове с червения екип за бранителя бяха причина това да не се тълкува като начало на някакъв вид абдикация от битката. Плюс обнадеждаващите новини за състоянието на Мено Кох. Ако в крайна сметка това остане единственият изходящ трансфер през зимната пауза, говорим за важен футболист, какъвто категорично за мен беше Метс, може да отчетем, че идеята за съхраняване ядрото на отбора е постигната. Един продаден влиза в поносимата графа. Едва тези дни обаче ЦСКА представи първото си ново попълнение – бразилеца Маурисио Гарсес. Доста време се чакаше той да дойде, да подпише, и тепърва в този момент някъде ще направи вероятно първата си тренировка с новите си съотборници. Това се случва горе-долу на десетия ден откакто отборът се събра след празниците. На няколко пъти се случваше в последните години, било то зимата или лятото да отчетем, че ЦСКА действа бързо със селекцията. Като това не изключваше пристигането на по-късен етап на още играчи. Нямам идея каква е причината за сегашното
изоставане
в това
отношение
Някъде са зациклили преговорите с даден набелязан ли? Други причини ли са възникнали – не знам. Но засега очакванията на привържениците не се оправдават. Когато се появи новината за привличането на Гарсес, в сайтовете се пръкна и информацията, че Лудогорец вади близо 1 милион за футболист на Флуминензе. Някак си на очи се наби разликата – едните ще подсилват отбора си с играч от никому неизвестния, дори на любителите на екстравагантни залози, тим на Бруске, другите се целят в попълнение от бразилски гранд. И накрая ще дойде време и ще се почне: „Аре Стойчо, дай газ, давай да ставаме шампиони!“ Хм, трудна задача, най-меко казано.
Добре, да приемем, че новият офанзивен играч е ок, дано му тръгне, дано свърши работа. Сега пък пристига още един южноамериканец – колумбиец. Той до първата контрола няма как да бъде на линия, няма как да е готов да се включи в нея. А ще има ли трети, четвърти – не се знае. То повече и не трябват, ако трябва да бъдем разумни в очакванията си. И понеже сме си все едни такива черногледи, не беше ли по-лесно в междинна селекция, каквато се води зимната, да попаднат по-скоро играчи от Европа, които биха имали по-бърза адаптация, без изобщо да засягам и проблема с паспортите – надявам се, че в ЦСКА добре са пресметнали този казус.
Повече няма какво да се дъвче темата със селекцията, защото засега тя е минимална, а и теръпва ще става ясен крайния резултат от нея, предстои да проличи доколко бързо новите ще успеят да се адаптират.
Закъснява ли селекцията? На този етап – определено има забавяне, като не изключваме бързо развитие в следващите дни. А иначе следващият етап си е направо мачът с Локо Сф, има-няма четири седмици ни делят от него. Като се надявам през това време да си говорим за футбол, а не за някакви виртуално-вербални военни действия.