СЪБОТНИЯТ КОМЕНТАР НА ЖАКЛИН МИХАЙЛОВ
_________________________________
Една голяма футболна новина от вчерашния ден остана някак самотна в забързания трафик от традиционни еднодневки. За медиите са далеч по-интересни втръсналата размяна на плюнки между футболни легенди или каква козметична промяна е направила някаква световно неизвестна половинка, която до месец или два ще бъде бивша. А в последно време няма нищо по-интересно за медиите от неграмотните излияния в социалните мрежи.
Но вестник „Тема спорт“ за пореден път доказа, че разбира от истинските важни неща във футбола и уважава своите компетентни читатели. Горе на първа страница е една наистина фундаментална и магистрална новина. На световното първенство в Катар за пръв път ще бъде използвана автоматична система при определяне кога има засада. И вече драгият зрител няма да бъде изнервян максимално с до пет-минутни разглеждания на ситуацията. Гледката с вървящия насам-натам рефер, преследван от банда футболисти от двата отбора, остава завинаги в миналото. Намериха му колая, както казват някъде на юг в близост до граничен пункт Лесово. Определянето на засадата се усъвършенства досущ като сигнала дали топката е преминала голлинията. Реакцията ще бъде почти мигновена. На мига!
Обаче нещо оставам Тома Неверни. Наскоро гледах мач от бразилското първенство между Интернасионал и Ботафого с чисто комерсиален интерес. Страхотен сблъсък стана. Домакините поведоха с 2:0 и освен това получиха предимството да играят с човек повече още от самото начало. Но гостите взеха, че изравниха и след това се игра на една врата. В последната минута на мача съдията свири фаул, последва центриране и един в червена фланелка я засече много красиво. На стадиона в Порто Алегре имаше доста хора и започнаха уникални празници. Голмайсторът се качи на терасата, прегръдки, целувки, някъде към три минути след края на редовното време. И по едно време обаче се разбра, че гол няма, защото ВАР хвана два милиметра засада. Справедливо решение, но огромно разочарование за домакините. Както се казва – язък за изхвърлянето. Но както става по филмите, се оказа, че това не е всичко. Вече към стотната минута Ботафого взеха, че вкараха трети гол и това доведе до масов бой. Добре че беше в Бразилия, а не в Аржентина, защото със сигурност щеше да има смъртен случай. И в тази последна ситуация имаше разглеждане с ВАР за засада, което продължи поне пет минути. Та въпросът ми е, че през последните 3 години, откакто има ВАР, се нагледахме на ситуации, в които засадата не е при последното подаване, а много преди това. И ще е самото съвършенство на света, ако автоматичната линия се задейства в първия възможен момент, а не някъде в края разиграването.
Но да приемем, че проблемът е решен завинаги. А защо въобще създателите на правилата е трябвало да го допускат преди 150 години? В онзи бавен вариант на играта някой по-дебел като мен е стоял, както казват у нас, на гюме. И за да не развалят мача, са измислили това правило, което в последните 50 години измъчваше и футболисти, и зрители. Сега засадата я оправиха, наред са картоните и онова толкова несъвършено правило за отсъждане на дузпа, което съдиите си го тълкуват, както искат. Особено в частта „игра с ръка“. Мисля, че ВАР скоро няма да се справи поради наличието на субективен критерий и при картоните, и при дузпите. И донякъде е добре, защото забравих да напиша, че с въвеждането на автоматична засада се прекратява пребиваването около тъчлинията на страничния съдия. Няма да го махнат веднага, но е въпрос на време. Поне в сегашния си вид на развяващ байряка този участник в събитията няма вече място. Главният обаче остава, а с него остават и проблемите, които чернодрешковците създават, особено в българското първенство. И двете им главни оръжия се запазват. Могат да си свирят дузпи, както намерят за добре, а за картоните ще припомня само един случай, в който реферът изгони Божидар Кацаров от Локо Сф. Без дори да има докосване.
Но това са си наши проблеми, които вечно ще ни преследват. А днес трябва да се радваме на добрата новина. Най-накрая ВАР ще свърши нещо хубаво за най-популярния спорт на планетата. Това, което науката направи за тениса и волейбола, в някаква макар и малка степен ще се усети и види във футбола. И ставаме все по-нетърпеливи в чакането на Мондиала в Катар.