Преди седмица американката Джордан Чайлс празнуваше медала си от Олимпийските игри в Париж. Тя се качи на почетната стълбичка и получи бронз за представянето си в дисциплината на земя в спортната гимнастика. Дни по-късно Чайлс вече е без олимпийски медал – той ѝ е отнет в полза на румънката Ана Барбосу. Причината – жалба на Румънския олимпийски комитет, който оспори оценката на американката, която ѝ бе осигурила приз.
Какво точно се случи?
Финалът в спортната гимнастика на земя за жени се очертаваше да бъде оспорван и преди провеждането му на 5 август. Първоначално Чайлс изпълни уверено съчетанието си на фона на песен на Бийонсе и получи за него 13,666 точки. Така тя остана на 5-о място в общото класиране на финала.
Но докато стадионът избухваше в празненства по повод златния медал на бразилката Ребека Андраде, треньорката на гимнастичките от САЩ Сесил Ланди подаде запитване относно оценката за трудност на Чайлс.
Само след няколко минути съдиите обявиха корекция в резултата за американката и добавиха 0,1 т. към крайната ѝ оценка. Тази малка разлика обаче беше достатъчна, за да може Чайлс да финишира на 3-та позиция и да вземе медал.
Финалният резултат в състезанието беше исторически момент. За първи път и трите позиции на олимпийския подиум бяха заети от чернокожи жени – злато за Андраде, сребро за другата американка Симон Байлс и бронз за Чайлс.
В забележителна проява на спортсменство Чайлс предложи на Байлс двете да се поклонят на победителката. Моментът беше уловен от фотографите и стана вайръл в социалните мрежи. Празненството за завършилата на трето място обаче се оказа прибързано.
Изпаднала от мястото за бронз румънка беше разстроена от променения в последния момент резултат. Това доведе до обжалване от страна на румънското представителство на Игрите. Отношение по случилото се взе дори и премиерът на Румъния Марсел Чолаку, който го нарече „скандална ситуация“. Той заплаши да бойкотира церемонията по закриването.
Румънският олимпийски комитет официално подаде жалба пред Арбитражния съд по спорта (Cas). Оспорено бе, че промяната на оценката на американската състезателка е „ненавременна“. Тя е била подадена четири секунди след изтичането на допустимото време от 1 минута. Според правилата на състезанията по спортна гимнастика треньорите имат една минута след обявяването на резултата, за да отправят устно запитване към съдиите.
Съдът уважи молбата на румънците. Първоначалният резултат на Чайлс беше възстановен обратно на 13,666 точки. Така състезателката на САЩ отново се върна на пета позиция в общото класиране.
Международният олимпийски комитет заяви, че ще присъди бронзовия медал на Барбосу. Той е осъществил и контакт с отбора на САЩ. Румънският екип поиска бронзовите медали по-скоро да бъдат поделени, което ще позволи на Чайлс да запази своя, но това изглежда няма да се случи. Очаква се да има и отделна церемония за ново връчване на отличието.
Нов обрат
Чайлс и екипът ѝ обжалваха решението на съда. Те представиха допълнителни видео доказателства. Твърдят, че материалите показват, че треньорката на американките е подала запитването си до съдиите „47 секунди след публикуване на резултата“ т.е. в допустимата норма.
Спортният арбитражен съд обаче отказа да го преразгледа заключението си и така състезателката окончателно остана без медал.
„Съкрушени сме. Проверката за трудността на съчетанието беше подадена добросъвестно и, според нас, е в съответствие с правилата на Международната федерация по гимнастика, за да се гарантира точното точкуване“, се казва в изявление на Олимпийския комитет на САЩ.
В него се отбелязва, че гимнастичката е била подложена на „напълно необосновани и изключително болезнени нападки в социалните мрежи“.
След решението на съда Чайлс публикува четири емотикона на разбито сърце в профила си в Instagram. Тя обяви, че ще си вземе и известна почивка от интернет.
„Ще използвам това време и се оттеглям от социалните мрежи заради психичното си здраве, благодаря ви“, написа гимнастичката.
Евентуално обжалване може да бъде отправено до най-висшата съдебна инстанция – Швейцарския трибунал, както и до Европейския съд по правата на човека. Олимпийският комитет на САЩ не изключи тези опции.
„Дълбоко сме разочаровани от уведомлението и ще продължим да използваме всички възможни начини и процедури за обжалване, включително пред Швейцарския федерален трибунал, за да осигурим справедливо класиране, място и медал за Джордан“, се казва в тяхна позиция.