Интер в капана на страшни дългове

Джеймс ХОРНКАСЪЛ
THE ATHLETIC
Когато акционерите на Интер се събраха в петзвездния хотел „Палацо Париджи“ в Милано, 31-годишният президент Стивън Жан се включи чрез видео от Китай, за да съобщи добри новини за клуба. Оборотът на нерадзурите за последната финансова година се е увеличил до 452 млн. евро, като по пътя към финала на Шампионската лига през миналия сезон са били регистрирани рекордни приходи от билети и почти 100 млн. евро от УЕФА. Спонсорите също нарастват и на последния домакински мач (победата с 2:0 над Фрозиноне) стадион „Сан Сиро“ бе осветен в цветовете на авиокомпанията „Катар Еъруейс“. Интер също така поднови своя договор за екипировка с „Найк“ и обяви едногодишно сътрудничество с Paramount+ за спонсорство на предната част на фланелките.
„Интер отново е един от най-добрите клубове в Европа“, похвали се президентът Жан, след като нерадзурите успяха да се отдръпнат от ръба на бездната. Думите на главния изпълнителен директор Бепе Марота, че „на треньора Индзаги му е осигурен изключително конкурентен отбор“, вероятно са накарали Жозе Моуриньо да заяви, че
Интер трябва да
спечели титлата
с 20 точки преднина.
Евентуален успех ще означава, че за четвърти пореден сезон черно-сините ще завършат с трофей, но това е само едната гледна точка. Другата е далеч по-притеснителна за тифозите, защото дори в сезон, в който Интер стигна до финал в Шампионската лига, отново са отчетени загуби в размер на 85 милиона евро. Разбира се, минусът е намалял в сравнение с последните години, но щом Интер губи толкова много пари дори в един от най-силните си сезони, то какво остава за кампаниите, в които отборът няма да успее да повтори същите резултати?
Големите трудности на китайската компания „Сунинг“, която ръководи нерадзурите, са добре известни, а това все повече поставя под въпрос дългосрочните намерения на фамилия Жан начело на един от грандовете на италианския футбол. Само седмица след спечелването на титлата в Серия А през 2021 г. президентът се появи лично на тренировъчната база, за да моли играчите да се откажат от част от парите си, за да помогнат на клуба. Светкавичната раздяла с треньора Конте, съчетана с продажбата на основни фигури като Хакими и Лукаку, още тогава беше ясен намек, че клубът ще започне да функционира на
строга диета
която продължава и до днес. Пример за това е Симоне Индзаги, който се съгласи да работи за приблизително половината от парите, които получаваше неговият предшественик Конте. От състава, който грабна титлата преди 2 години, само четирима все още са основни фигури – Бастони, Барела, Де Врай и Лаутаро Мартинес. Останалите вече са продадени или пуснати да си вървят като свободни агенти, за да се намалят разходите за заплати.
За разлика от Манчестър Юнайтед, който използва несигурността около собствеността на клуба като извинение, Интер все пак успява да постигне много с малко. Още в първата кампания с Индзаги начело отборът остана в битката за титлата до последния кръг и година по-късно игра финал в ШЛ. Наред с това спечели Купата на Италия и Суперкупата в два поредни сезона. Успехи, за които Стивън Жан не пропуска да се похвали на своя профил в „Инстаграм“, но китайският президент на нерадзурите има много други неща, за които да се тревожи. Той е преследван от CCBA (шестата по големите банка в света) като лично отговорен за над 250 милиона долара неплатени дългове.
„Въпреки че той е очевиден наследник на една от най-големите китайски компании, седи начело на международно известен футболен клуб и парадира със скъпите си спортни коли и часовници в социалните мрежи, Жан
не е платил нито
цент от дълга
който има към CCBA“, се обяснява в съдебна декларация от адвокатите на банката. Но тифозите на Интер най-вече се питат какво предстои от футболна гледна точка? В период, в който голяма част от състава вече се нуждае от подмладяване (петима от титулярите са над 30-годишни), клубът продължава да дължи 329 милиона евро с лихвите на американската компания Oaktree, която помогна на нерадзурите да се справят с последиците от пандемията. Ако китайците не платят, Oaktree ще може да превърне дължимите суми в акции и да поеме контрол над Интер по модела на „Елиът” и Милан през 2018 г.
Падежът за изплащане на сумата е 20 май 2024 г. Засега клубът остава в ръцете на „Сунинг“. Въпросът е колко още. Часовникът тиктака.