Пийт ЙЕНСОН
Daily Mail
Никой не е изненадан да види Манчестър Сити на върха във Висшата лига. Но фактът, че друг клуб от семейството на „Сити Футбол Груп“ води в класирането на първенство от Голямата петица, е, меко казано, зашеметяващ. Предполага се, че сателитните отбори са захранващи клубове и те трябва да се използват за развитие на футболисти. Жирона обаче разбива това схващане и ако поддържа текущата си форма, тимът може да финишира с невероятните 98 точки в Ла Лига.
Освен това е и много забавно. Каталунците са вкарали 29 гола през сезона – повече от всеки друг отбор. И са изключително издръжливи – губеха с 1:2 и 0:2 в последните си два шампионатни двубоя, но все пак спечелиха. Те не се паникьосват, просто продължават да играят своя футбол и попаденията идват.
Едно заглавие в Испания отпреди няколко дни гласеше: „Жирона мечтае да повтори Лестър“. Техният брой точки след една трета от кампанията е по-добър от този на отбора на Клаудио Раниери в онзи знаменит сезон, в който бе спечелена титлата. Амбициите на каталунския клуб са малко по-обосновани, но истинската цел е класиране за Европа. Всъщност те бяха на крачка да го направят още през миналата кампания, но в последния си мач се провалиха и Осасуна ги изпревари. Преди седмица Жирона победи именно Осасуна с 4:2, защото те са много по-добър отбор отпреди година. Тимът вече има 10 успеха през сезона – с 3 по-малко от 2022/23.
Собствеността на доста клубове играе своята роля да
печели сърца и умове
но има нещо в изкачването на каталунците, собственост на „Сити Футбол Груп“, което пленява въображението. Може би заради самото първенство, в което го правят. В Ла Лига никой няма шанс да се състезава с голямото трио. Барселона, Реал Мадрид и Атлетико имат най-добрите стадиони, имат най-много пари и най-много фенове. Белия балет похарчи през миналото лято повече, отколкото всички останали клубове в страната, взети заедно. Лос кулес взеха Жоао Феликс, Кансело и Гюндоган въпреки финансовите си проблеми. А дюшекчиите нямаха нужда от солидни инвестиции, защото в състава блика от талант. Клубове с историята на Валенсия, Севиля и Бетис просто не могат да се конкурират. Ето защо фактът, че Жирона успява, е още по-впечатляващ.
Статутът им в „Сити Футбол Груп“ безспорно им дава предимство. Те взеха под наем 19-годишното бразилско крило Савио от Троа (б.р. – също от семейството на Сити), след като френският клуб изпадна от елита през лятото. А фактът, че той може да завърши в Ман Сити, ще помогне на Жирона да отблъсне януарските запитвания от заинтересованите клубове.
Но не става въпрос само за услугите на гражданите от „Етихад“. Каталунците имат талантлив спортен директор в лицето на Кике Карсел. Той работи перфектно на пазара с
украински играчи
привличайки централния нападател Артьом Довбик, който има 6 гола и 4 асистенции в 12 мача. Той вкара 29 попадения в 39 двубоя през миналия сезон за Днипро-1, а Жирона похарчи рекордните 7 млн. паунда за 70% от правата на 26-годишния футболист (б.р. – Днипро-1 и Мидтиланд контролират останалите).
6 месеца преди Довбик да пристигне, неговият сънародник Виктор Циганков също акостира в тима. Двамата се разбират перфектно на терена, но си помагат и извън него. Треньорът Мичел е една от основите на успеха. 48-годишната легенда на Райо Валекано (б.р. – следващият съперник на Жирона, събота от 15:00 часа, пряко по MAX Sport 4 HD) беше назначен през 2021-а, защото той практикуваше атрактивен футбол. Ръководството остана с него въпреки трудния старт и още през първия си сезон Мичел изведе отбора до промоция в елита. Миналата кампания в Ла Лига беше впечатляваща, но тази ги издигна на съвсем друго ниво.
Пеп Гуардиола дори беше посетител на тренировъчното игрище – неговият брат Пере е председател на борда на директорите на клуба. И не е преувеличено да се види влиянието на плешивия естет от Сан Педор в начина, по който играе тимът на Мичел. Тактическата гъвкавост е доста подобна. Често има халф, който изнася топката от защитната линия. Или крайни бранители, чийто топлинни карти са яркочервени в зоната на централните халфове. Вътрешният полузащитник Алейш Гарсия, който се присъедини към Жирона от Ман Сити през 2019-а, е един от най-добрите играчи в Ла Лига през последната година.
Освен това клубът изгради взаимноизгодни отношения с Барселона, подписвайки под наем с високо оценения 20-годишен халф Пабло Торе и испанския национал Ерик Гарсия, докато в същото време продадоха 31-годишния Ориел Ромеу на „Ноу Камп“ срещу 3 млн. паунда.
Жирона не е Манчестър Сити, но се създава усещането, че те са на второ място в „Сити Футбол Груп“. Или поне две степени по-високо от другите клубове в семейството. През 2025-а ще приключи
работата по нов
тренировъчен терен
който ще бъде на второ място по големина в „Сити Футбол Груп“. Планът е да се разшири базата за подкрепа и Жирона да се превърне във втория по големина клуб в Каталуня, изпреварвайки Еспаньол, който е във второто ниво и за последните 5 години е имал 10 различни треньори.
Общинският стадион има капацитет от 11 500 места, но е пълен. А най-забележителното е, че децата, които растат в града, сега носят фланелки на Жирона, а не на Барса, както в миналото. Въпросът, който всички фенове си задават, е: „Колко високо можем да завършим?“. Те нямат европейски ангажименти като някои от техните съперници за класиране в Топ 6, така че трябва да им е по силите да спечелят билет за Европа. А Топ 4? Жирона със сигурност ще бъде допуснат до участие в Шампионска лига, защото Александър Чеферин смекчи правилата за клубовете, които споделят един и същ собственик. В момента, както редица колеги правилно отбелязват, те биха били точно на мястото си в най-комерсиалния клубен турнир.