Как Мота се провали в Юве със селекция за близо 200 млн. евро

Филип БЪКИНГАМ, THE ATHLETIC
Този сезон трябваше да е различен за Ювентус. Раздялата със стария прагматик Макс Алегри миналото лято разчисти пътя за ново начало, с което да започне пътуването обратно към върха на италианския футбол.
Знаменосецът на този по-привлекателен и по-елегантен Юве трябваше да бъде Тиаго Мота, но плановете претърпяха внезапен край в неделя вечерта. При девет оставащи мача за спасяване на сезона в Серия А клубът реши да уволни 42-годишния треньор и да го замени с бившия защитник на бианконерите Игор Тудор.
Изявлението от клуба официализира всичко, което се чувстваше като неизбежно по време на паузата за национални отбори. Акциите на Тиаго Мота се сринаха рязко заради провала в Шампионската лига срещу ПСВ Айндховен и шокиращата загуба от Емполи за Купата на Италия. Но чашата преля след пораженията с 0:4 и 0:3 този месец съответно от Аталанта и Фиорентина, които отнеха и последната капка вяра в способностите на треньора да спре пропадането.
Смъкването до
пето място
в Серия А намали шансовете на отбора да изпълни дори минималната цел, която е класиране в ШЛ през следващия сезон. Грандът от Торино няма навика да уволнява наставници по средата на сезона (Андреа Аниели никога не го е правил през 13-те си години като президент), но рязкото влошаване на една иначе обещаваща кампания изискваше незабавно действие преди финалния спринт в първенството. Дори след подкрепата, която спортният директор Кристиано Джунтоли предложи на Мота след загубата от Фиорентина. „Разбира се, че сме много разочаровани, но сме убедени, че можем да преминем през това заедно. С Мота? Разбира се“, заяви Джунтоли.
Младият специалист се представи впечатляващо в Болоня през миналия сезон, но неговата неспособност да превърне скъпата селекция в силен отбор нямаше как повече да се пренебрегва. Похарчените 193,3 млн. евро за селекция след уволнението на Алегри бяха повече от всеки друг италиански клуб през този сезон. Скъпите новобранци Теун Коопмейнерс, Нико Гонсалес и Дъглас Луис се провалиха под ръководството на Мота. През януари клубът инвестира още, но отново без подобрение.
Разбира се, уволненият треньор има оправдания. Например контузиите. Бруталната травма, която претърпя Бремер в двубоя от ШЛ срещу РБ Лайпциг, остави Мота още през октомври без един от най-силните му бранители. А с това изчезна и стабилността на Юве в дефанзивен план.
Малцина обаче ще освободят Мота от вината. Редовната му ротация разстрои играчите, докато утвърдените лидери под ръководството на Алегри бяха маргинализирани и продадени. Доскорошният капитан Данило бе пренебрегнат и освободен през януари, когато се присъедини към Фламенго. Тъкмо възродил кариерата си в Юве през миналия сезон, Федерико Киеза също напусна (в посока Ливърпул), а Мойс Кийн бележи гол след гол, но не за торинския град, а за Фиорентина, където бе продаден миналото лято. Душан Влахович пък остана в сянката му, след като така и не успя да се пребори за място при Мота.
Част от тези стратегически решения, които бяха направени с цел подмладяване, могат с основание да бъдат приписани на спортния директор Джунтоли, но тимът плати висока цена и за тактическите мъки на Мота след отличната победа с 1:0 над Интер миналия месец. В това отношение загубата от Фиорентина е особено болезнена. И накара легендата Алекс дел Пиеро да заяви, че се притеснява от липсата на реакция от играчите.
18 победи от 42 мача
превърнаха Мота в един от треньорите с най-слаба успеваемост в историята на Ювентус (43 процента). Само Луиджи Делнери (40 процента) и Сандро Пупо (24 процента) имат по-лоши показатели от 1929/30 насам. Но Ювентус ще се вкопчи в надеждата, че сезонът още може да бъде спасен под ръководството на Тудор…
ЦЕЛИЯ МАТЕРИАЛ ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА „ТЕМА СПОРТ“ В СРЯДА.