xsport
Купата на Африка 2022 е богата на любопитни събития. Като мач, приключил предсрочно, полеви играч на вратата и три опита за пускане на правилния мавритански химн, всичките безуспешни. При цялата тази лудост в сянка остава въпросът как стоят нещата в Камерун с организацията в тежките условия на пандемията. Страната е далече от идеалите за сигурност, а по отношение на процента ваксинирани е на опашката на света. Към 18 януари само 6% от пълнолетното население е взело мерки срещу коронавируса. В Камерун живият 26 милиона.
Имайки това предвид, турнирът започна със строги мерки. Първоначално ограничението бе до 60% от капацитета на стадиона за мачове без участието на домакините и до 80% за тези на Неукротимите лъвове. Феновете трябва да са ваксинирани или да представят отрицателен тест не по-късно от 24 часа преди мача.
Всичко това доведе до там, че на нито един стадион не се изпълни разрешеният капацитет. А съоръженията са от 20-хилядни до 60-хилядни. Потресаващо бе, че на мачовете, без участието на Камерун, посещаемостта почти не надхвърли 2000. На 60-хилядния „Джапома“ в Дуала, бизнес столицата на Камерун, в 4 мача не се събраха общо 15 000.
Изискванията за присъствие не насърчиха местните да се ваксинират, въпреки че според африканските стандарти страната е запалена по футбола. Освен това дойдоха много суперзвезди, включително Садио Мане и Мохамед Салах. От старта на турнира на 9 януари са ваксинирани малко над 4000 души. Има подозрения, че повечето от тях не са заради посещения на мачове.
Преди осминафиналите организаторите се опитват по някакъв начин да коригират тази ситуация, за да увеличат поне малко приходите от турнира. И ако хората не искат да се ваксинират, поне възможността за тестване да е по-достъпна. Затова правителството разположи пунктове в градовете домакини.
Елиминациите стартират на 23 януари, неделя. Но ситуацията едва ли ще бъде спасена. Разбира се, турнирът ще остане в епицентъра на вниманието, но не заради красивата картина по трибуните, а заради безкрайните забавни моменти на терена. Заради които африканският футбол трябва да бъде обичан.