Отдавна няма нищо ново и оригинално в това да свържеш Джонатан Дейвид с трансфер в някой от най-големите клубове на континента.
Още откакто изгря като тийнейджър в Гент, а после и през над четирите му години в Лил, преминаването му в топ отбор изглеждаше въпрос на време.
Сега този момент е по-близо от всякога, тъй като нападателят е с изтичащ през лятото договор и няма да подпише нов – така че бъдещето му е изцяло в неговите ръце.
След половин година Дейвид ще може да заиграе където реши, и то без трансферна сума, но кой ще спечели битката за подписа му?
През лятото 24-годишният играч преговаряше с Челси, а наскоро се обяви за фен на Барселона и призна, че мечтае за “Камп Ноу”. Но все още има време някой друг европейски гранд да изпревари конкуренцията за него.
“Той е сред най-актуалните нападатели в Европа в момента и изглежда вкарва във всеки мач”, отбеляза селекционерът на Канада Джеси Марч, след като Дейвид не пропусна да се разпише при победата с 3:0 над Суринам.
През миналия сезон канадският национал записа 19 гола в 34 мача (30 като титуляр). Във втората половина от кампанията наистина започна да лети и 14 от попаденията му паднаха в последните 17 срещи.
Дейвид продължи в същия дух и в началото на новия сезон с 13 гола в 19 двубоя във всички турнири. Интересното е, че във френското първенство през 2024/25 има повече голови удари с по-слабия си ляв крак.
Статистиката му показва, че през годините той излиза на все повече голови възможности и по този показател прогресира още от дебютния си сезон с Гент през 2018/19 чак досега.
Може би най-важното за топ отборите е, че Джонатан Дейвид вече се доказва не само във френското първенство.
Лига 1 има репутацията на най-слабата от водещите 5 лиги на Стария континент и затова шампионатните голове на футболиста с екипа на Лил може и да не са достатъчни, за да убедят скептиците.
Но какво да кажем за формата му в Шампионската лига? Шест гола и две асистенции в осемте мача от най-силния евротурнир (включително квалификационните кръгове) би трябвало да са доказателство, че канадецът е благонадежден и на най-голямата сцена.
В третия квалификационен кръг негово попадение срещу Фенербахче в продълженията класира Лил напред, а после Дейвид помогна с гол и две асистенции за отстраняването на Славия Прага.
Така тимът се класира за основната фаза, където голмайсторът заблестя по-силно.
След като не успя да се разпише при загубата от Спортинг в първия кръг, той отбеляза дузпата, с която отборът му победи действащия европейски шампион Реал Мадрид.
Последваха две попадения при 3:1 над Атлетико Мадрид и още едно за 1:1 срещу Ювентус.
Грешно е обаче да гледаме единствено головата статистика на Джонатан Дейвид. Резултатността му е достатъчна да предизвика интереса на колосите, особено предвид, че му предстои да стане свободен агент.
Но играчът предлага много повече от просто голове.
“Казвам го отново и отново: той е най-умният играч, когото съм тренирал някога, и продължава да го показва всеки път като стъпи на терена”, похвали го Джеси Марч по-рано тази седмица. “Не знам дали реално има някаква слабост в играта си”.
Вярно е, че освен голов хищник, канадецът е и работливец на терена с готовност да тича и пресира, а и развива феноменална скорост, което го прави много полезен при контраатаките.
През септември наниза хеттрик за 3:0 над Льо Авър и вторият му гол от воле показа на какви красиви изпълнения е способен.
Макар че бележи предимно от наказателното поле, Дейвид влияе на играта по целия терен и комбинативността му позволява да извежда съотборниците на отлични позиции.
Всъщност Джонатан най-много обича да играе като втори нападател и уменията му да свързва атаката и полузащитата се наблюдават най-вече в канадския национален отбор.
Там той се връща по-назад и създава положения за партньора си в атака Кайл Ларин. Със своите 175 см ръст, Дейвид не осигурява някакво кой знае какво физическо присъствие и в този смисъл не е най-типичният №9, а е по-скоро това, което често наричат “9 и половина”.
Головете му на клубно ниво показват, че е в състояние и да води атаката, но е най-добър, когато има друг нападател до себе си.
Тъй като определи Барселона за свой мечтан клуб, логично е слуховете да го свързват с “Камп Ноу” и вече да се чертаят планове за негово партньорство с Роберт Левандовски.
Ако наистина Джонатан Дейвид премине в Барса, Левандовски може да спечели доста от неговата склонност да се движи по-назад и да бъде връзка между халфовата линия и нападението.
Друг въпрос е дали полякът ще му отстъпи изпълнението на дузпи, в което Дейвид вече се доказа многократно.
Откакто се присъедини към Лил през 2020 г., канадецът има 22 гола от 26 изпълнени дузпи, а само през този сезон отбеляза пет.
“Голямата му сила е, че е много хладнокръвен”, отчете клубният му треньор Бруно Генезио.
“Това е и предимството му при дузпите. Става въпрос за справянето с емоциите, а не за техниката. Трябва да игнорираш всички възможни последици, които ще донесе успехът или провалът при една дузпа. В това отношение той е спокоен”.
Инстинктът на убиец се забелязва не само при дузпите, затова не е чудно, че съотборници и треньори го наричат Ледения човек.
Спокоен и уверен във всяка ситуация, той притежава фундаментална за един реализатор нагласа.
“Наистина има голяма увереност”, допълва Генезио. “Може да пропусне две чисти положения в мача, но това няма да го накара да се съмнява при третото.”
При такава нужда от нападатели в големия футбол, възможността да бъде взет играч като Дейвид без трансферна сума, и то на 25-години (вече ще ги е навършил през лятото), не е за изпускане.
Дотогава той има още няколко месеца да се подготви за големия си тест, който почти сигурно му предстои в някое от най-големите първенства в света.