Любомир Чанев след 430 дни плен: Радвах се като дете за Насар

Успех на всички спортисти – създавайте примери за следващите поколения, заяви ексклузивно пред „Тема Спорт“ завърналият се у нас капитан
Янаки ДИМИТРОВ
Сутринта на 19 ноември 2023 година. Двама мъже комуникират по „WhatsApp“. Единият е в Червено море, другият в гората над Благоевград. Закачки, смях и обещание комуникацията да продължи по-късно през деня, за да се обсъди гостуването на националния отбор по футбол на Сърбия (2:2)… Преди двубоя обаче единият не отговаря на подмятания за избора на стартов състав. А малко след това другият получава обаждане, от което разбира, че приятелят му е отвлечен заедно с кораба Galaxy leader… Ступор! На следващия ден новината гърми по телевизии и сайтове – капитан Любомир Чанев и помощникът му Данаил Веселинов са похитени. В онези критични мигове двамата започват най-важната битка в живота си. А тук семействата и близките им търсят всевъзможни начини как да им помогнат…
Единият човек от споменатата кореспонденция е капитан Любомир Чанев, който днес празнува 44-тия си рожден ден. А другият – зам. главният редактор на „Тема Спорт“ Янаки Димитров (на снимката). Вторият, заедно със сестрата, съпругата и родителите на Любо, решават да започнат кампания, която да прави така, че около казуса да се шуми и моряците да не бъдат забравени. С безрезервната подкрепа на „Тема Спорт“, а и други колеги, както и съученици на Любо от Благоевград, тя се разраства. Включват се родни спортни легенди, участват представители на над 25 вида спорт. И така 1 година и 2 месеца. Докато след 430 дни плен, на 23 януари 2025 година, капитаните Чанев и Веселинов се завръщат у нас. Какво си е мислил през цялото време далеч от дома Любо, какво го е крепяло, как се е радвал както на кампанията, така и на родните спортни постижения и резултати, вижте в следващите редове на този по-скоро непринуден и ставащ публичен разговор, отколкото интервю.
Любо, 21 дни свобода… Какво е чувството? Може ли да се помирише този човешки идеал?
– Здравей! Радвам се, че се чуваме! (Поема дълбоко въздух и започва да изстрелва.) Безкрайно благодарен съм за всичко, което си направил, а също и на целия ни клас от ПМГ „Сергей Павлович Корольов“ в Благоевград! Показахте ми какви невероятни хора и приятели сте! Огромно благодаря и на хората, помогнали кампанията да се случи и разрасне. И поклон пред спортистите, взели участие в нея. Това държах да го кажа, а сега към въпроса – чувството да си свободен не може да се опише с думи, невероятно е! Да си със семейството, да прегърнеш децата си, да целунеш съпругата, да видиш родителите си живи и здрави, да гушнеш сестра си, която не спря да се бори – най великото нещо на света! Свободата се чувства с всяка фибра от тялото! Случилото се те кара да оценяваш всичко, да не имаш хубавите неща за даденост. Защото всичко в живота на човек може да се обърне за секунда.
Какво ти минаваше през главата в началото?
– Най-важното беше да се запази животът и здравето на екипажа, това ми беше основна грижа! Не съм мислил много за други неща. През цялото време ме крепеше мисълта за семейството. Те са главните виновници да се съхраня психически и физически.
Кога научи за кампанията „Подкрепа за българските капитани“?
– Може би през първия месец на нашето задържане. Разбрах от съпругата и сестра ми. Те ме осведомяваха какво се случва и какво се прави по нашия въпрос.
Какво бе чувството да видиш, че големи шампиони, световни фигури отделят от времето си, за да подкрепят две момчета, които не познават?
– Почувствах се горд и много благодарен. Тези световноизвестни личности, постигнали огромни успехи, ми вдъхваха кураж, че не сме забравени! Благодаря им от сърце! С благородни жестове като този, за сетен път показват, че са и големи хора с широки сърца и души. Научих и трогателни истории – как със съученици сте намерили начин да достигнете до Александър Везенков в САЩ. Как Стефка Костадинова с радост е подала ръка. Как под дъжда в един студ Илиана Раева е казала: „На такова нещо никога няма да откажа!“, как Йорданка Благоева е сложила фланелка на сърцето си с думите: „Трябва да си върнем момчетата“…
След първата половин година започна да понаучаваш и спортни новини…
– 6 месеца след похищението получих разрешение да водя и откъслечна кореспонденция с теб – да, понякога само за секунди – по вайбър или месинджър. Напиша нещо, а след това може и да не видя какво си отговорил с дни, седмици, а веднъж комуникацията прекъсна и за месец.
Затова и след това взех да ти подготвям нещо като бюлетин, в който има от всичко по малко – за ситуацията в България и естествено във футбола… Какво те шокира?
– Това, че Пирин е изпаднал от Първа лига, при това в сезон, в който е победил ЦСКА като гост. А също така и слабото представяне на червените в края на миналия сезон и този. Но пък бях впечатлен от успехите на други настоящи и бъдещи шампиони. Като тези на Карлос Насар – радвах се като дете, когато научих. Стана ми и много мило, че дъщерята на съученичката ни Ради – Деница Ангелова, е европейска шампионка по волейбол за жени до 18 години. Мога да изброявам още и още. Тези моменти те карат да не спираш да вярваш.
Някои ери приключиха – Гриша Ганчев не е в ЦСКА, червените събориха „Българска армия“ и строят нов стадион, Борислав Михайлов вече не е начело на БФС…
– Не съм компетентен, но мисля че Гриша Ганчев даде много на ЦСКА. За БФС… Бях извънредно изненадан от избора на отборите!
Но пък хегемонията на Лудогорец продължава…
– Може би там се работи най-правилно. Поради не толкова голямата фенска маса, те имат нужното спокойствие, за да осъществяват идеите си. Не са подложени на натиск, няма кой да им държи сметка.
От какво се поинтересува първо, след като отдаде нужното време на семейството си?
– Още го отдавам! Честно казано, в момента не се интересувам особено много от странични работи. По-скоро се чух с ръководни кадри в компанията и с някои момчета от екипажа, за да разбера как са се прибрали и как се чувстват.
Капитан е нещо като титла, признание от съотборници и ръководство. А какво е да си капитан на кораб?
– Също е огромна отговорност! Затова наред с всичко друго е задължително да искаш да си обединяваща фигура. Дали аз съм бил такава, трябва да отговорят момчетата. Опитвал съм се да ги държа сплотени, да не се отчайват и предават психически. С Данаил станахме като съотборници. Прекарахме доста време заедно и гледахме да си освежаваме главите, да не позволяваме на лоши, черни мисли да ни превземат съзнанието. Бутахме се един друг към заветния ден.
Като малък какъв искаше да станеш? Капитан или спортист…
– По-скоро спортист. Идеята да стана капитан идва от баща ми! За което съм му изключително благодарен.
Можем да отбележим, че сякаш си минал няколко лагера от целенасочена олимпийска подготовка – година и 2 месеца в плен, а си влязъл във форма – отслабнал си с 50 килограма.
– Това ми стана цел там! Всячески се опитвах да поддържам здравето си – както физическо, така и психическо – здрав дух в здраво тяло. Изключително много бях мотивиран да го направя, за да изненадам приятно семейството си!
Спортистите казват, че и от загубите се печели? Какво взе от лошото?
– Станахме още по-сплотени със семейството ми, а и самите те помежду си. Мисля, че започнах да живея по-здравословно. Калих характера си! Дадох си сметка за някои неща…
А идваше ли ти да си кажеш: „Не мога повече“…
– Обичта и отговорността към семейството, приятели и екипаж не ми позволяваше да го направя!
Получи покани да гостуваш на Пирин и Черно море, които дадоха старт на кампанията? А наред с това и за Спортист на годината…
– Благодаря за което! Ако всичко е наред, ще се постарая да присъствам. И ще го направя с най-голяма радост, за да мога лично да благодаря и стисна ръката на хора, които са ни пращали положителна енергия и по някакъв начин помогнали.
В личен план какво стои на дневен ред?
– Засега ще се отдам на почивка, на семейството. След това ще видим как ще се развият нещата. Не изключвам завръщане към моряклъка! И накрая отново – искам специално да изразя благодарността си към теб за направеното. За чатовете, защото те ми даваха много, много сила, а в практичния смисъл и ценна информация какво се случва по света и у нас, с приятелите и така нататък. Тази комуникация ми даваше теми за размисъл и ме държеше! Нашето приятелство не е 40, а 30-годишно! И устоява! Благодаря и на „Тема Спорт“, на спортните журналисти, без които кампанията в наша подкрепа просто нямаше да добие популярност. И накрая – успех на всички спортисти! Накарайте ни да се гордеем с вас! Създавайте примери за следващите поколения! Вас гледат децата, на вас искат да подражават!
ЗА СИЛАТА НА ДУХА И ВОЛЯТА, ПАДАЩИТЕ БОМБИ И ОЩЕ НЕЩО
На 19 ноември 2023 година въоръжени командоси на хутите, контролиращи част от Йемен, атакуват с хеликоптер корабът Galaxy leader. На следващия ден се появяват и кадри от въоръжената акция по отвличането на плавателния съд и 25-членния екипаж. От тях се вижда как капитанът на кораба Любомир Чанев вдига ръце и се предава под дулото на автоматите, а това правят и колегите му. В онези мигове, в които трябва трезва преценка на ситуацията, се молят всичко да е кошмар, от който да се събудят. За жалост, не е. Събуден, но от крясъци на неразбираем език от хора, държащи автомати, е помощникът на Чанев – Данаил Веселинов. Секунди по-късно двамата са вързани и стават главни герои във филм на ужасите. А след като са отвързани и им е обяснено, че стават пленници до приключването на конфликта в Газа…
В началото до семействата на екипажа достига откъслечна информация за съдбата на моряците, въпреки че местната власт заявява, че ще ги третира като гости… В същото време близките гледат клипчета с това как корабът е превърнат в атракцион и всеки може да го посети. По-късно на моряците е дадено право да говорят с близките си по веднъж на седмица, позволени са и видео-разговори… А капитаните са свалени от кораба – преместени в пристанищния град Ходейда, след това и в столицата Саана. След няколко месеца изтича информация, че група наемници е имала задача да освободи кораба и моряците, но мисията им не е успяла и точно затова българите (б.а. – освен тях на кораба има румънец, мексиканец, украинци и филипинци) са пратени „на хотел“. Той обаче си се оказва по-скоро затвор – стая 4 на 5 метра, в която не влиза слънчева светлина. Имат и един телевизор, с който да си правят „компания“.
„С нас се държаха една идея по-добре от другите, най-вероятно, защото сме офицери. С пръст не са ни пипали, но… Знаехме, че ще ни пуснат, че целта им не е да ни ликвидират. Но времето минаваше. А приказките „скоро ще ви освободим“ започваха да изглеждат като – „скоро, скоро – дано не станат много годините“.
430 дни ако не си обграден от стени, до теб винаги има човек с оръжие. Да си преместен от кораба на сушата, уж за по-сигурно. А там да те застигнат бомбардировки – САЩ и съюзнически сили атакуват стратегически обекти на хутите, които продължават с нападения по кораби в Червено море, обстрелват и Израел… Остава ти единствено да не спираш да се молиш – „дано не уцелят нас“.
Как се оцелява в така ситуация? Вариантите – или се предаваш, или започваш да търсиш положителното във всяко малко нещо. И да опитваш поне малко да промениш нещата към по-добро за теб. Чанев и Веселинов вече са се предали веднъж – под дулата на автоматите, за да запазят екипажа. Но отказват да го направят втори път. И всеки намира начин как да съхрани психиката си. А наред с това да извлече дивиденти от скапаната ситуация. Любомир избира интересен метод. Така и така храната не му понася много и сменя хранителния режим. Подмята само с усмивка: „Ние тук постим“. Наред с това започва да прави и упражнения, а времето зад стените и извън тях е използвано за интензивно ходене. Първо обикаля кабината на кораба, след това и стаята на хотела. Накрая отново е на Galaxy leader. А след тягостни 6 месеца в плен получава и разрешение да излиза на палубата. Но само по веднъж-два пъти седмично, при това за едва 30 минути. Движението му дава сила, резултатите от положените физически усилия стават видими. Затова и на въпроси на семейството „Как си?“, отговаря бодряшки: „Вместо да ни избодат очите, ще ни изпишат веждите!“. И наистина се получава така. Прибира се в България във форма, в която не е бил от ученик, когато е част от волейболен отбор. „Имаше моменти, в които ми даваха телефон за кратко. Те бяха много редки. Влизах от чужд профил във Фейсбук и проверявах твоя профил или на някой от семейството, и виждах колко големи спортисти подкрепят кампанията… Казвах си, че и аз ще изкача своя връх. Това ме зареждаше!“.
Наред с това си забранява и мрънкането! Разговорите с близките понякога траят по-малко от минута. За секунди трябва да кажеш минимум неща и да събереш максимална информация. Обикновено започват така: „Здрасти, аз съм добре, дано и вие сте така! Кажете ми прави ли се нещо по нашия въпрос, за да знам какво да обявя на екипажа? Тук ни казват, че не се върши нищо за нас… Така ли е? Не се ли прави?“… Окуражават ги думите, че никой не стои безучастен. При освобождаването, хутите им казват, че точно от България е вършено най-много за разрешаването на казуса. Психическият натиск не е подействал. А капитаните Любомир Чанев и Данаил Веселинов, вече 21 дни вдишват свободата, заобиколени от семействата си.
Инициативата „Подкрепа за българските капитани! Любо, Данаил – с вас сме!“ бе подета от близки и приятели на двамата и стартирана на 6 декември 2023 г. – Никулден, Деня на моряците. Клубовете, които я започнаха, са футболните Пирин от Благоевград, където е роден капитан Чанев, както и Черно море от Варна, където двамата са завършили висшето си образование. Те бяха последвани от столичните Левски, Славия, Локомотив София и ЦСКА 1948, от пловдивските Локомотив и Ботев, Лудогорец, Ботев Враца, Етър, Арда, Берое, Беласица, Монтана, Литекс и Миньор Перник.
В КАМПАНИЯТА УЧАСТВАХА ОЩЕ:
– Голмайстор №1 в историята на националния отбор Димитър Бербатов; Рекордьорът по мачове за националния отбор Стилиян Петров; Треньор №1 на България за XX век Димитър Пенев и бившият изпълнителният директор на ЦСКА Стоян Орманджиев; Техническият директор на ЦСКА Михаил Александров; Легендарният треньор Георги Василев-Гочето, който прави шампиони Етър, Левски и ЦСКА; Легендата на Локо Пд и България Христо Бонев; Легендата на Левски Божидар Искренов; Легендата Красимир Балъков; Бившият президент на Левски Томас Лафчис; Четвъртият в света Ивайло Йорданов, който в момента е помощник-треньор на младежкия национален отбор; Четвъртият в света Бончо Генчев; Селекционерът на младежкия национален отбор Александър Димитров; Легендата на Локо Пд Едуард Ераносян; Мартин Камбуров – Голмайстор №1 в историята на Първа лига; Легендата на Локо Пд Гочо Василев; Капитанът на националния отбор Кирил Десподов; Националът Алекс Колев; Националът от Славия Иван Минчев; Вратарят на Крумовград Янко Георгиев; Дългогодишният капитан на ЦСКА Тодор Янчев; Бившият национал и бивш президент на Хебър Владимир Гаджев; Националът Андреа Христов и половинката му д-р Марина Христова; Бившият национал Благой Георгиев; Голмайсторът на Първа лига Ахмед Ахмедов; Бившият национал Илиян Мицански и спортният журналист Стефан Дамянов; Изпълнителният директор на Пирин Светослав Дяков; Националът Илиан Илиев-младши; Бившият национал Емил Гъргоров, който в момента е спортен директор на Рилски спортист; Скаутът на Борусия Дортмунд Николай Илиев; Управителят на Беласица Герасим Заков; Легендите на Локомотив София Антон Велков (сега е треньор на тима) и Ангел Колев; Бившият нападател на Байерн Мюнхен и Левски Крум Бибишков; Треньорът Светослав Петров; Треньорът Николай Киров; Треньорът Станислав Генчев (направи го като наставник на Крумовград); Бившият национал и сега треньор Росен Кирилов; Треньорът Велислав Вуцов; Треньорът Наджи Шенсой; Шампионът с Локомотив Пловдив Васил Камбуров; Бившият треньор на ЦСКА – сърбинът Саша Илич; Треньорът Стойчо Стоев, който постига най-големите си успехи с Лудогорец – шампион е през 2013/14 и 2018/19, взима купата през 2013/14, както и Суперкупата през 2019-а; Бившият нападател и собственик на Локо София Иван Василев; Новият собственик на Локо София Веселин Стоянов; Босът на Славия Венцеслав Стефанов; Звездата на Локо Сф Симеон Славчев; Треньорът Иван Колев; Треньорът на Монтана Танчо Калпаков; Капитанът на Пирин Бл Александър Дюлгеров; Бившият национал Даниел Златков; Националката Симона Петкова – Футболистка №1 на България за 2021 и 2022 г.; Националката Здравка Парапунова.
– Олимпийската шампионка, световна рекордьорка и председател на БОК Стефка Костадинова; Легендата Христо Марков, който притежава всички възможни златни медали в тройния скок; Спортист №1 на България за 2000 г. Тереза Маринова, която на олимпиадата в Сидни печели златен медал в тройния скок; Легендата в скока на височина – Йорданка Благоева; Мирела Демирева – олимпийска вицешампионка в скока на височина от Рио 2016 г.; Спортист №1 на България за 2015 година Габриела Петрова (троен скок), Звездата ни в дългия скок Пламена Миткова – световна шампионка на първенството до 20 години в Кали, Колумбия. Треньорът Ивайло Русенов, който подготвя Пламена Миткова.
– Професионален боксьор №1 у нас Кубрат Пулев; Президентът на боксовата федерация Красимир Инински; Първият олимпийски шампион по бокс на България Георги Костадинов – в категория 51 килограма на игрите в Мюнхен през 1972 г.; Ангел Ангелов – сребърен медалист от Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г., който след това става най-успешният боксов треньор в историята ни; Александър Николов – бронзов медалист от Олимпийските игри в Токио през 1964 г.; Серафим Тодоров – трикратен световен и трикратен европейски шампион, Спортист №1 за 1991 и 1993 г.; Олимпийският шампион от Москва 1980 г. Петър Лесов; Носителят на Купа „Странджа“ Радослав Росенов, който е и трикратен европейски шампион до 22 г.; Треньорът на националния отбор по бокс за мъже Жоел Арате и помощникът му Валентин Поптолев; Рами Киуан – носител на златен медал от Купа „Странджа“ през 2023 г., Боксьор №1 на европейското първенство в Белград през 2024-а; Кристиян Николов – носител на златен медал от Купа „Странджа“ през 2023 г.; Светлана Каменова – европейска шампионка от Белград 2024 г., носителка на историческия първи медал (бронзов) за България от световно първенство – Куидао, Китай през 2012-а. Има още два сребърни медала от европейски първенства и един бронзов от световно; Хавиер Ибаниес – бронзов медалист от Олимпидата в Париж, носител на европейската титла на Международната боксова асоциация (ИБА); Сребърната медалистка от Евро 2024 по бокс Златислава Чуканова; Аслъхан Мехмедова – бронзова медалистка от Евро 2024; Тервел Пулев – боксьор № 1 на България за 2010, 2011 и 2012 г., бронзов медалист от олимпийските игри през 2012-а година, носител Интернационалната титла в полутежка категория на Световната Боксова Асоциация (WBA) при професионалистите през 2019-а.; Свилен Русинов – медалист е от европейските първенства в Торино (1987), Атина (1989), Гьотеборг (1991) г., европейски шампион от Бурса, 1993 г., носител на бронзов медал от Световното първенство в Рино, 1986 г., световен вицешампион от първенствата в Сидни (1991) и Тампере (1993), печели бронзов медал на олимпийските игри в Барселона през 1992 г.; Боксов клуб Пирин Благоевград.
– Спортист №1 на България за 2022 и 2023 година Александър Везенков, който се включи от САЩ; Мъжкият национален отбор по баскетбол; Баскетболните легенди Георги Глушков – президент на федерацията, и Георги Младенов – треньор на Миньор Пк; Иван Ценов – Председател на новоучредената Асоциация на българските спортни федерации; Баскетболен клуб Черно море Тича; Баскетболен клуб Ямбол; Женският баскетболен отбор на Монтана; Националката по баскетбол Габриела Николова, която в момента е част от португалския Ешкола Франсишко Франко; Бившата капитанка на националния отбор по баскетбол Димана Макариева и кондиционният треньор на волейболния Нефтохимик Мартин Павлов; Бившата националка Лилия Янкова.
– Волейболните легенди Евегени Иванов, Николай Иванов и Найден Найденов, както и клубовете ЦСКА, Левски, Монтана и Дея спорт; Звездите на сините и Дея спорт – Тодор Скримов и Николай Николов; Капитанът на Дея спорт Георги Братоев; Звездата на ЦСКА Николай Пенчев; Президентът и треньор на волейболния ЦСКА Александър Попов; Либерото на ЦСКА и националния отбор Мартин Божилов; Красимир Митев – център на ЦСКА; Мирослав Живков – треньор на Берое и националния отбор до 20 години, който спечели сребро от европейското първенство; Националният отбор на България за мъже до 20 години; Треньорът на Нефтохимик Иван Станев; Съставите на девойките до 18 и 20 години на ЦПВК.
– Легендата на българската и световна гимнастика Йордан Йовчев; Легендата Красмир Дунев, който е председател на родната федерация по гимнастика; Федерацията по гимнастика; Състезателите от националните отбори – мъже, младежи, девойки; Състезатели по спортна гимнастика от Федерацията по адаптирана физическа активност; Националката по гимнастика Валентина Георгиева, участничка на олимпийските игри в Париж и завоювала пето място на прескок; Филип Янев – треньор на Валентина Георгиева! Олимпиецът Кевин Пенев; Националът Еди Пенев; Националът Дейвид Хъдълстоун.
– Президентът на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева; Невяна Владинова – вицепрезидент на Българска федерация по художествена гимнастика; Националките Боряна Калейн – сребърна медалистка от Олимпиадата в Париж, и Стилияна Николова; Националният ансамбъл в състав Камелия Петрова, Маргарита Василева, Рейчъл Стоянов, София Иванова и Магдалина Миневска; Треньорът на националния ансамбъл Весела Димитрова – извела тима до олимпийска титла в Токио 2020, Треньор №1 на България за 2017 г.; Треньор №1 за 2023 година в художествената гимнастика Марияна Памукова; Вера Маринова – световна шампионка с ансамбъла, с две златни и една бронзова световни титли от 1967, 69-та и 71-ва година, телевизионен коментатор; Бившите националки Стела Султанова и Елизабет Паисиева, които в момента са треньорки на националния отбор по художествена гимнастика на Норвегия; Златното момиче Християна Тодорова – световна и европейска шампионка с ансамбъла, носителка на бронзов медал от Олимпийски игри; Капитанката на ансамбъла, завоювал златото на Олимпийските игри в Токио 2020 Симона Дянкова; Бившата националка Кристина Рангелова, която сега е треньор на националния отбор на Ирландия; Бившата националка Силвия Митева, която в момента е съдия; Клубът по художествена гимнастика Локомотив София.
– 10-ата световна шампионка по шахмат Антоанета Стефанова.
– Звездата ни във вдигането на тежести Карлос Насар – олимпийски шампион и световен рекордьор; Европейският шампион и рекордьор в щангите Божидар Андреев, който взе бронзов медал от Олимпиадата в Париж; Президентът на федерацията по вдигане на тежести Стефан Ботев; Пламен Братойчев – личен треньор на Карлос Насар и Божидар Андреев.
– Олимпийският шампион от Париж Семен Новиков; Олимпийският шампион от Париж Магомед Рамазанов; Симеон Щерев – световен и трикратен европейски шампион по борба. След края на кариерата си става треньор – най-успешният наставник на Левски и националния отбор; Националката по борба Биляна Дудова – световна и четирикратна европейска шампионка; Георги Мърков – олимпийски, световен и европейски шампион; Александър Томов – трикратен олимпийски сребърен медалист, петкратен световен шампион, петкратен европейски шампион; Радослав Великов – бронзов олимпийски медалист; Иво Ангелов – световен и европейски шампион
– Плувецът Петър Мицин, който е трети в анкетата Спортист на годината, взе Спортен Икар бе и избран за Най-добър млад спортист у нас; Габриела Георгиева – на световното първенство по плуване в Доха тя финишира шеста на 200 метра гръб и подобри националния рекорд с 2:09.95 минути. Класирането й е четвъртото най-добро за женското ни плуване на световно първенство на голям басейн; Националът Любомир Епитропов – първият европейски шампион за България при мъжете на 50-метров басейн, взе злато на първенството в Белград на 200 метра бруст; Националката по плуване Тея Николова – рекордьорка на 50 метра бруст; Националката Диана Петкова – седемкратна шампионка в свободния стил; Кристиян Минковски – главен треньор на националния отбор; Националът по плуване Йордан Янчев; Националът по плуване Калоян Левтеров; Националът по плуване Калоян Братанов, който е рекордьор на 50 метра свободен стил; Националът по плуване Тонислав Събев, който е рекордьор на 50 метра бруст. Цанко Цанков – световен шампион в ледени води, многократен национален шампион, световен и европейски рекордьор на 12-часово плуване без прекъсване в 50-метров басейн.
– Звездите ни в бадминтона Габриела и Стефани Стоеви, които участваха на олимпийските игри в Париж. Двете са трикратни европейски шампионки – Уелва (2018), Киев (2021) и Мадрид (2022). Носителки са и на два сребърни медала от континентални първенства – Колдинг (2017) и Заарбрюкен (2024); Най-титулованата българска бадминтонистка Петя Неделчева, която сега е треньор на сестрите Стоеви; Участничката на Олимпийските игри в Париж Калояна Налбантова и треньорът ѝ Стилиян Макарски;
– Звездата ни в гребането Десислава Ангелова, която финишира шеста на скиф на Олимпиадата в Париж; Най-добрият ни гребец Кристиан Василев – участник на Олимпиадите в Рио и Париж.
– Легендите ни в биатлона Екатерина Дафовска и Ирина Никулчина; Председателят на федерацията по биатлон Атанас Фурнаджиев, който е и първи вицепрезидент на БФС; Звездите ни в биатлона Владимир Илиев и Милена Тодорова; Националките по биатлон Мария Здравкова и Лора Христова; Националът по биатлон Антон Синапов.
– Ивет Горанова – Олимпийска шампионка от Токио по карате в дисциплината кумите, категория 55 килограма. Тя бе избрана и за Спортист №1 на България за 2021 година.
– Президентът на федерацията по хокей на лед Мартин Миланов; Националният отбор по хокей на лед.
– Легендата в самбото Мария Оряшкова (шесткратната световна и десеткратна европейска шампионка) и председателят на федерацията Росен Димитров.
– Председателят на Българската федерация по таекуондо Слави Бинев.
– Националният отбор по ръгби.
– Звездата ни във фехтовката Йоана Илиева – бронзова медалистка от световното първенство в Италия през 2023 г., европейска шампионка до 20 и 23 г.
– Звездата ни в спортната стрелба Антоанета Костадинова – сребърна медалистка от Олимпиадата в Токио, трикратна световна шампионка.
– Златният медалист в хвърлянето на гюле Ружди Ружди от Параолимпиадата в Париж през 2024 година.
– Футзал клуб Левски София-Запад
– Софийските мечки – шампионът на България по американски футбол.
– Националите по ски-ориентиране Антония Григорова и Станимир Беломъжев.
– Димитър Михайлов – президент на клуб Рамус и вицепрезидент на централата по таекуондо, заедно с национални състезатели.
– Световноизвестният акробат Енчо Керязов.
– Клубовете по водна топка Славия и ЦСКА.
– Уредникът на Националния музей на спорта Катя Иванова.
– Популярният журналист и водещ на предаването „120 минути“ по bTV Светослав Иванов.
– Под знака на кампанията мина церемонията за „Спортист на годината на Благоевград“.