Никола СТЕФАНОВ
Трансферният пазар във водещите 5 първенства на Стария континент затвори в петък вечер с усещането за сериозно нормализиране на разходите. Клубовете във Висшата лига отново са №1 с похарчени 2,34 млрд. евро за нови футболисти, но сумата е доста по-малка в сравнение с миналогодишните 2,81 млрд. евро.
Стриктните правила за финансов феърплей накараха клубовете на Острова да бъдат доста по-предпазливи. В Премиършип нито една сделка не надвиши 65 милиона евро, а най-скъпият трансфер изобщо направи Атлетико Мадрид с привличането на Хулиан Алварес от Ман Сити за 75 милиона. Само за сравнение – миналото лято имаше цели 4 сделки за минимум 100 млн. евро (Деклан Райс, Мойсес Кайседо, Джуд Белингам и Хари Кейн), а още трима доближиха тази граница (Коло Муани, Йошко Гвардиол и Неймар).
Сега вече сумите са много по-малки, а друга тенденция, доказваща свиването на разходите, е свързана с факта, че само три клуба надвишиха границата от 200 млн. евро за нови футболисти – Челси, Брайтън и Манчестър Ю, докато миналата година в същата категория попадаха цели седем отбора – Челси, Ал Хилал, ПСЖ, Тотнъм, Ман Сити, Арсенал и Манчестър Ю.
Сините от „Стамфорд бридж” отново са №1 по харчове с 238 млн. евро, но останаха далеч зад миналогодишната си лудост, когато пръснаха 464,1 милиона.
Саудитската професионална лига също свали рязко летвата. Миналата година надигащата се сила от Персийския залив направи колосални входящи сделки, които почти удариха 1 милиард евро с по-късното затваряне на пазара, но сега в Близкия изток са относително кротки „само“ с 326,99 млн. евро. И все пак привличането на известни имена продължава с Муса Диаби (от Астън Вила в Ал Итихад), Айвън Тони (от Брентфорд в Ал Ахли), Жоао Кансело (от Ман Сити в Ал Хилал) и т.н.
Редица клубове, които традиционно са активни при трансферите, този път решиха да бъдат тихи. Пример за подобна трансферна пасивност е Ман Сити, който похарчи само 25 млн. евро (за Савиньо), както и Ливърпул със скромните 12 млн. за Федерико Киеза (Ювентус). Мърсисайдци дадоха 30 млн. и за вратаря Мамардашвили (Валенсия), но с уговорката, че ще разчитат на него чак догодина.
На обратния полюс е Атлетико Мадрид, който демонстрира повишена трансферна активност, а в Италия Наполи и Ювентус развързваха по-сериозно кесиите за обновяване на своите състави. Извън светлините на прожекторите в Англия отчетоха рекорда на Бирмингам, който се подвизава в третото ниво на футбола (Лига 1), но това не му попречи до похарчи 30 милиона паунда (10 от тях за нападателя на Фулъм Джей Стансфилд).
В Испания отново действаха пестеливо, след като Ла Лига даде 4 пъти по-малко от Висшата лига на Англия, но в сметката всъщност не влиза най-звездният трансфер на лятото – Килиан Мбапе, който пристига на „Бернабеу“ като свободен агент от ПСЖ. Също така в Испания задържат тенденцията похарчените пари почти изцяло да се компенсират от продажби.