Желю СТАНКОВ
Мачът Черно море – Левски, завършил 1:0, е мехлем за тези, които не следят само резултатите. Двубоят във Варна може да бъде като настолно помагало за млади треньори и като цяло за футболисти, които смятат да продължат да са част от играта, когато приключат активна състезателна дейност. Те трябва да си запишат на домашното видео цялото телевизионно излъчване на мача – преди, по време и след. Като си водят записки и от госта в студиото Елин Топузаков, който е един от хората, които имат стотици тренировки и десетки мачове под ръководството на единия от двамата треньори и може да говори в дълбочина за същността на футбола. Именно Елин Топузаков е истинско доказателство за това как един специалист може да промени един играч, да го моделира по своите си изисквания и да го подчини на отборните усилия.
За тези, които не са гледали мача на „Тича“, или пък за споменатите, които искат да научат нещо повече, което ще им трябва в работата, дори е препоръчително да започнат гледането отзад напред, с мненията на двамата треньори. Илиан Илиев и Станимир Стоилов са от категорията специалисти, които избягват да помпат мускули, да говорят за мобилизация, концентрация и влагане. И двамата дори понякога не се усещат как свалят карти повече, отколкото е необходимо, и повдигат прекалено много завесата и ни допускат да надникнем в кухнята им, откъдето би трябвало да не излиза информация. Те обаче ни казват повече, отколкото другите. В лайф стайл журналистиката на такива им казват, че в откровено интервю са разголили душата си, примерно пред Мон Дьо.
Да, и за нашата петъчна рубрика с прогнозите това бе мач, който едва ли не вече бяхме гледали. Малко голове и червен картон в мача – както се казва, какво повече от това?
Но чуйте само как двамата треньори са подходили към този мач. Илиан Илиев дори почна още през седмицата с единия ден по-малко за почивка и нощното пътуване от Стара Загора след мача за купата. Вие обаче забелязахте ли Черно море да са изморени? Това накрая бе отчаян опит на Левски да изравни, а не умора при домакините. За добре тренираните през лятната подготовка отбори няма умора. Черно море
винаги държи
темпо 90 минути
Колегите треньори като че ли бяха се наговорили какво да кажат след мача. Ето, Стоилов обяснява как неговият отбор ще започне да бележи развитие едва тогава, когато централните защитници започнат да участват активно и във фаза атака. Гостът в студиото Елин Топузаков в този момент сигурно е направил една от онези отегчителни гримаси, завършващи с лека усмивчица и означаващи – защо ли ми е много познато това. Тоест много вода трябва да изтече, докато Зайков и Хосе Кордоба започнат да изнасят топката, както едно време Топузаков и Томашич и след това Рабех и Бензукан. Да не говорим, че изобщо не може да се говори, че това ще е тандемът пред вратаря за следващите 1-2 години, тъй като, както отбеляза Топчо в студито – сигурен съм, че ако Левски имаше пари, Стоилов веднага щеше да вземе поне 4-ма футболисти от по-високо ниво, които да са титуляри през пролетта. И един от тези новите щеше да е централен защитник, тъй като явно Шелис не става, а Кордоба тепърва има да учи основите на тактиката. Но щом е там, явно Стоилов е сигурен, че може да го доближи до класата на Ричард Еромоигбе, който също на „Герена“ разбра какво е засада.
Връщаме се към Илиан Илиев. Той призна, че една от идеите, на които е наблегнал преди мача, е как неговите хора да блокират централните защитници на Левски да не могат да изнасят топката. И като допълнение – как треньорът на Черно море е започнал с двама нападатели, а Стоилов е видял състава час и половина преди началото на мача и съответно вероятно е дал нови указания. „Ние трябва да можем да реагираме на подобни промени в противниковия отбор, защото тренираме всякакви варианти“, сподели Мъри. Трябва, ама не можете. На теория вероятно сините са добре, но на практика на този етап са си гола вода. В резултат на което през първото полувреме вратарят на Черно май изобщо не влезе в кадър и можеше спокойно да си решава кръстословици. Да, Станимир Стоилов не е готов да се противопостави за 90 минути на който и да е научен, подреден и практикуващ смислен футбол съперник.
Друго, което отбеляза Елин Топузаков и ние много добре знаем – бековете на Левски не са никакви бекове. Е, добре, не го каза толкова грубо и категорично, но ние се сетихме. Драган Михайлович и Иван Горанов са по-полезни в офанзивна фаза, каза Топчо. Е, да, де, но нехайното и на моменти престъпно тяхно отношение в защитен план понякога има фатални последствия. Голът за Черно море е от
учебниците
по футбол
в частта „Какво е строго забранено да правим“, глава защитници, раздел крайни защитници. Драган Михайлович, ти наистина ли застана така при подхода и удара на Родриго към вратата на Михайлов?! Признай си, че в този момент нещо са ти се отразили магнитните бури, защото това бе аматьорско изпълнение.
Можем още да дълбаем, защото изказванията на двамата треньори след мача във Варна си носят много редове анализ. Единият казва – ами ние нарочно започнахме с изритани топки. А другият – бързо пренаредих моите в защитна фаза, за да печелим ако не първа, то задължително втора топка при изританите им топки. Стоилов сякаш е видял минно поле или блато в централната зона на терена на „Тича“, та е разпоредил топката да не попада и да не се задържа там. Или по-скоро се е предал пред идеята неговите вътрешни халфове да се надиграват с Васко Панайотов, който си е нещо Гатузо за Черно море.
Друг детайл от устата на Илиан Илиев – той е искал да затвори външните халфове на Левски, като за целта осигури дублиране на неговите крайни защитници. И така, като си върнем лентата, сините за цял мач направиха
едно и половина
свестни центрирания
от фланговете
И то едното бе накрая, когато гостите дори леко отвъд границите на тактическата дисциплина натискаха повечко да изравняват. Преди това изглеждаше, че Левски няма как да създаде голово положение дори срещата да се играе, докато някой не дръпне шалтера на осветлението на стадион „Тича“. Стоилов опитваше в движение да направи корекцийки, но колегата му Илиев реагираше на момента. Това е една от потенциалните опасности да не се получи отворен и двуостър мач, когато двамата треньори се познават изключително добре. В такива случаи обикновено надделява по-обиграният отбор с по-научените и готови да реагират на промени футболисти. А в случая Черно море бе лишен от доста футболисти, които не трябва да наричаме основни. При моряците не си личат такива отсъствия, защото всички са подготвени тактически. Хайде сега, пребройте си наум, от тима на Левски колко играчи умеят примерно да преминат в движение в друга схема на игра, или пък да действат добре при вътрешни размествания на постовете. В тима има играчи, които показват, че или им е твърде рано, или им е твърде късно да се учат на правилния футбол на Станимир Стоилов. Като че ли братя Цоневи са представители на втората категория. А в Черно море такива хора няма, просто защото Илиан Илиев е от години там и случайни играчи при него няма, колкото и да са евтини.