Дел Боске не променя отбора и събира плодовете от стила на Арагонес
Васил КОЛЕВ, Поредица „История на световните първенства“
Въпросът при Испания на световните винаги е бил: „Какво пак се обърка?“ След финала в ЮАР през 2010 г. нещата се променят. Сега всички питат: „Защо този път всичко не се обърка?“ Така започва коментарът на известния английски журналист Сид Лоу, един от големите специалисти по испански футбол, за първата световна титла на фуриите.
Но всъщност отговорът е елементарен. В страната се появяват двама треньори – Пеп Гуардиола и Луис Арагонес, които започват да развиват стила тики-така. Те имат на разположение подходящия материал – двама нисички и технични халфове Шави и Иниеста, и защитници с докосване на нападатели.
Ако за Барселона изграждането и налагането на подобен стил е продължение на дългогодишна традиция, то при националите нещата изглеждат значително по-комплицирани. От една страна, е много трудно да се разруши балансът в двуполюсния модел на Реал Мадрид и Барселона. Как точно ще накараш едните да възприемат стила на другите? А от друга страна,испанските национали имат дългогодишни традиции със стила, наречен с тяхното прозвище – червените фурии. Там акцентът е върху себераздаването, характера, отдадеността и настървението. Но пък с него почти ги няма успехите – само една европейска титла през далечната 1964-та, класиране във финалната четворка още по-отдавна на Мондиал 1950 и олимпийско злато на Игрите в Барселона през 1992-ра. Що се отнася до големите първенства в по-ново време, то там четвъртфиналите се оказваха винаги непреодолима бариера.
„Ние създадохме различен стил и показахме, че с други играчи и друг стил от традиционния може да се печели“, смята голмайсторът на тима Давид Вия, който със своите 9 попадения на световни първенства държи испанския рекорд. „Появихме се в точния момент, защото имахме треньори като Арагонес и след него Дел Боске, които вярваха в този стил и го развиваха. Изискванията бяха простички. Топката да е в нас и да не я губим. Не биваше да бързаме да стигаме до вратата. Трябваше да играем без изобщо да бързаме. Без дълги топки трябваше просто да пазим притежанието. Халфовете да си подават, докато накрая стигнат до вратата“, добавя Вия.
За да бъде успешен стилът тики-така, се изискват фокус, дисциплина и техника. Особено срещу отбори, които се нареждат пред вратата си и чакат. Това обяснява как и защо Испания стига до титлата само с победи по 1:0 в мачовете от елиминациите. Играчите на Дел Боске търпеливо чакат съперникът да сгреши, а въпросното търпение е огромно. Най-ранният победен гол в тези мачове пада чак в 63-тата минута.
Но нещата не изглеждат чак толкова лесни. До победата над Парагвай на четвъртфинала полемиките и съмненията около играта на червените фурии са огромни. Всички се притесняват от слабата форма на Фернандо Торес, който не вкарва нито един гол и не прави нито една асистенция за цялото първенство. Накрая Дел Боске го вади от състава в полуфинала срещу Германия за сметка на по-подвижния Педро.
Спори се и дали Испания има нужда от двама дефанзивни халфове в лицето на Шаби Алонсо и Серхио Бускетс. Някои настояват единият да отстъпи мястото си на Сеск Фабрегас, а други – на Давид Силва. Притеснява и зависимостта от головете на Давид Вия, който получава късно признание за качествата си, след като сам измъква тима в ключови моменти.
Въпреки всичко обаче Испания е толкова добър отбор, колкото всички го познават още от Евро 2008. Започва да се говори и за солидната защита като характеристика на тики-така, а пътят към титлата за червените фурии изглежда сравнително чист. Те избягват сблъсъци с Бразилия, Аржентина и Италия, но резултатите и играта не са убедителни. Срещу Чили отборът страда до първия гол на Давид Вия с невероятен прехвърлящ удар отдалеч. Срещу Португалия също няма път към вратата, докато отново не се прояви Вия. Днешният съвършен ВАР може пък и да покаже, че той е бил със сантиметри в засада. Срещу Парагвай Икер Касияс спасява дузпа, която е можела да даде дори крайната победа на гуараните. После прави още една ключова намеса и спира Парагвай да се върне в мача. Дори и срещу Германия, който е най-силният мач на тима, Тони Кроос пропуска, преди победният гол да падне след корнер с глава! Но именно срещу Бундестима играта вече е впечатляваща. Контролът е толкова убедителен, че Миро Клозе казва след края: „Когато овладявахме топката, вече бяхме смъртно уморени от гоненето й!“ Мадридският „Ас“ също е спокоен: „Така би трябвало да изглежда футболът, който се играе в рая!“
Истината е, че в Испания най-накрая са доволни, че националите не са изневерили на тики-така, каквито предложения се отправят след двубоите срещу Хондурас и Чили – единствените, в които отборът на Дел Боске вкарва 2 гола. Чак преди финала всички си дават сметка и за статистиката – Испания е отборът с най-много пасове и най-голямо притежание от всички в ЮАР. Дел Боске пък не е променил почти нищо от шампионския тим в Европа на Арагонес. Тимът продължава да играе бързо и с къси пасове, а единствено Бускетс е заел мястото на Маркос Сена. Тики-така е на върха на света и изглежда непобедим стил. Предрича се дълго световно господство на испанците.
Но дали е така? Жозе Моуриньо например признава в биографията си „Специалния“, че е посветил живота си да намери противодействие на тики-така. То се изразява в три принципа:
„Мача печели този, който направи по-малко грешки!“
„Който притежава топката, е по-вероятно да сгреши!“
„Който има топката, се страхува. Това значи, че който я няма, е по-силен психически!“
А световните първенства се печелят от отбори, които правят малко грешки и играят опростено. Заради това и господството на Испания не продължава дълго. През 2018 година след отпадането от Русия на осминафинал испанският треньор Фернандо Йеро обяснява нещата. „От 2010 година всичко се промени. Отборите започнаха да играят със защита. Появи се преходът, както и директните топки в атака. Футболът се промени!“, казва той.
Но пък, както Давид Виля признава, първенството в ЮАР и световната титла направиха нещата за Испания необратими. Тики-така вече е тяхна марка – така, както червените фурии.
_______________
ПОРЕДИЦАТА ИЗЛИЗА ВСЕКИ ПЕТЪК В „ТЕМА СПОРТ“