Мондиал 2022: Златният бищ, който загърна футбола
Световното, в което фокусът бе политически, се превърна в съвършен спортен триумф
ВАСИЛ КОЛЕВ
(Наш пратеник в Катар)
Моментът, в който Лионел Меси беше наметнат в елегантния черен бищ със златни ръбове, е съвършеният триумф на Катар. Той сложи точка на едно от най-вълнуващите световни първенства в историята, в което футболът триумфира над политическите страсти, станали твърде важни в модерните времена.
Финал за историята, спиращ дъха спектакъл, който отговори на нивото, зададено от целия турнир. Дори и най-талантливият сценарист трудно можеше да предложи по-добър край за мондиал, който изглеждаше комплициран още от мига на обявяването на Катар за домакин. Самият мач до един момент изглеждаше като
лека тренировка за аржентинците
преди Франция да се вдигне и да го доведе до продължения. Там вече сблъсъкът бе пряк дуел между две от най-големите имена в днешния футбол – Лионел Меси и Килиан Мбапе, като битката се реши с дузпи. Триумфът на Аржентина обаче е заслужен. Нещо повече – за него ще се говори с години.
Самото първенство в Катар може да бъде определено като едно от политически най-противоречивите, но едновременно с това непредвидимо и в най-голяма степен удовлетворяващо за футболните ценители. Дълго време преди топката да се завърти на осемте футуристични стадиона, разположени в диаметър от по-малко от 70 километра, целият фокус бе насочен към страната домакин. Човешките права, отношението към труда на мигрантите, сенчестите политически маневри и не на последно място ограниченията за продажба на алкохол около стадионите оставяха горчив вкус и съвсем не можеха да бъдат компенсирани за мнозина от невероятната инфраструктура и всички удобства, за които Катар похарчи немислимите 220 милиарда долара.
Събирането на кандидатури за това домакинство, както и предишното през 2018 г., бе започнато от ФИФА в началото на 2009 г. След като 11 страни кандидатстваха за 2018-а, а Европа получи домакинството, то ФИФА реши, че за следващия мондиал остават само кандидати от останалия свят. Двама от членовете на изпълнителния комитет бяха отстранени междувременно заради обвинения в корупция и така на 2 декември 2010 г. централата обяви, че домакин ще бъде Катар, спечелил гласуването за сметка на САЩ, Южна Корея, Япония и Австралия.
Заради високите летни температури
за първи път в историята
бе решено, че шампионатът ще бъде през зимните месеци, което доведе до прекъсване от един месец във водещите футболни първенства по света. Всички мачове се състояха на 8 стадиона, като само един от тях – „Халифа Интернешънъл“ (1976), съществуваше при избирането на страната за домакин. Той бе изцяло реновиран през 2017 година, а останалите 7 бяха изградени специално за шампионата. Един от тях, „974“, бе уникален с това, че бе изграден от толкова на брой търговски контейнери и веднага след шампионата бе разглобен, като ще бъде дарен на друга държава. Само два от стадионите – „Ахмад бин Али“ и „Ал-Джануб“, ще бъдат дом на футболни клубове от местния шампионат, макар и с намален капацитет.
На практика цялото първенство се изигра в един град, Доха, макар и формално с две предградия (Ал Хор и Ал Уакра), като тренировъчните бази на всички 32 тима се намираха в радиус от едва 32 км.
В квалификациите най-голямата жертва се оказа Италия, която стана единственият бивш световен шампион, пропуснал да се класира на финалите. Адзурите бяха елиминирани от Северна Македония с гол в последната минута. Русия пък бе извадена от плейофите с решение на ФИФА заради инвазията в Украйна. Пресявките бяха повлияни и от ковид пандемията, която отложи и пренасрочи мачове. Така битката за визи продължи рекордно дълго време – между 6 юни 2019 г. и 14 юни 2022 г. с участието на 208 държави.
В крайна сметка обаче това, което имаше значение, се оказа самият футбол. От сензационната победа на Саудитска Арабия в групите срещу Аржентина, през героичния път на Мароко до четвъртото място и финалът бижу на „Лусаил“, качеството на показаното по терените може да задоволи и най-претенциозните фенове. Дори и традиционното английско отпадане, в което често се сливат комедия и фарс, този път носеше
щрихите на чудесна игра
феърплей и най-вече добро поведение на феновете. „Футболът се превърна в пилотска кабина на размирния свят, в който тихата дипломация на най-високо ниво, споделеният глобален ентусиазъм и живите тв предавания бяха събрани с най-доброто от себе си на едно място!“ Думите са на английския „Таймс“ – един от най-отявлените критици на катарското домакинство, „което не бива да се повтаря никога отново“. Но и с уточнението, че Канада, Мексико и САЩ след 4 години много трудно ще могат да достигнат зададения стандарт.
***
Саудитска Арабия поднася най-големия шок в историята
Кристиано Роналдо става първият играч с голове на пет световни първенства
Домакинът Катар поставя серия от антирекорди в група А на Мондиал 2022. Той се превръща в първата страна, която приема финалите и губи мача на откриването, както и първите си два сблъсъка. Освен това за първи път домакин пада и в трите си двубоя в групата. Нещата започват зле още срещу Еквадор (0:2), когато 1/3 от катарците на трибуните си тръгват на полувремето. Все пак домакините бележат един гол чрез Мунтари при 1:3 от Сенегал.
Нидерландия печели първото място с лекота и благодарение на отличната форма на Коуди Гакпо от ПСВ, който вкарва и в трите мача. Лалетата не побеждават само Еквадор (1:1), като в този двубой за съперника се разписва Енер Валенсия. По този начин нападателят става най-добър голмайстор на мондиалите от 2014 г. към онзи момент, без дори да е играл на турнира в Русия преди 4 г. Валенсия прави жест след попадението си сякаш подписва лист хартия, а после обяснява, че това е отговор към онези, които са го отписвали за националния тим. Той обаче получава контузия и тя повлиява за загубата с 1:2 от Сенегал. С този резултат Еквадор отпада въпреки добрата си игра.
Политиката преобладава в група В, където Англия не среща проблеми за първото място. Отборът на Саутгейт
готви протест
срещу нарушаването на правата на малцинствата в Катар, но часове преди първия мач с Иран (6:2) капитанът Кейн научава от ФИФА, че ще бъде наказан минимум с жълт картон, ако излезе с лента в цветовете на дъгата. Иранците пък отказват да пеят химна си, докато от трибуните се чуват освирквания по време на изпълнението му в подкрепа на протеста в страната срещу полицейското насилие, довело до смъртта на младата Маша Амини. На терена англичаните се развихрят, а първия гол вкарва тийнейджърът Джуд Белингам, който ще се превърне в откритието за тима на Саутгейт. Англия обаче не успява да повтори силния си мач срещу САЩ (0:0), като остава без победа над мондиали срещу този опонент. Рашфорд след това бележи два пъти за 3:0 над Уелс, а попаденията идват ден след като е научил за смъртта на свой близък приятел на Острова.
Иранците все пак пеят химна си преди втория мач с Уелс и се добират да сензационна победа с 2:0, която е първа за тях над европейци на световни първенства. Така персите се нуждаят от точка срещу САЩ, за да се класират в оцветен с политическа история сблъсък. Американската федерация маха герба от знамето на Иран в публикация в социалните мрежи преди мача. Иранците протестират и дори искат ФИФА да изхвърли САЩ от мондиала, след което публикацията е свалена. На терена Пулишич носи успеха с 1:0 на Щатите и класира своите напред.
Най-големият шок в историята е определението, което два английски вестника, „Гардиън“ и „Индипендънт“, дават независимо един от друг на победата на Саудитска Арабия с 2:1 срещу Аржентина, която слага началото на битката в група С. Всичко изглежда лесно за гаучосите, които повеждат, но с 2 попадения за 5 минути саудитците слагат край на серията от 36 мача без поражение за Меси и компания. Мексиканският вратар Очоа пък спасява дузпа на Левандовски, с което резултатът в мача с Полша остава 0:0. Поляците са спечелили едва един от 9-те си първи мача на световно, но добрата новина за тях е, че
не губят на откриването
за първи път от 1986-а. 4 дни по-късно Левандовски все пак вкарва първия си гол на мондиал за 2:0 срещу Саудитска Арабия и плаче на терена. В същото време Аржентина е притисната до стената от потенциално отпадане, но успява да спечели срещу Мексико и Полша с по 2:0. При успеха над поляците Меси пропуска дузпа, спасена от Шченсни, а това е втори 11-метров удар, който стражът парира след този на саудитеца Ал Давсари. Победата на Мексико с 2:1 над арабите пък не стига на ацтеките и те не прескачат групата за първи път от 1978 г.
В група D Франция слага край на „проклятието на шампиона” и не повтаря трагичната съдба на предишните световни първенци (Италия, Испания, Германия). Треньорът Дешан дори си позволява да пусне резерви срещу Тунис (0:1) и това едва не води до сензационен развой. Когато африканците вкарват чрез Хазри (58), те се озовават на второто място. Само след две минути обаче Австралия открива срещу Дания (1:0) чрез Леки и удържа резултата, с което продължава напред. Интересното е, че Франция стига до попадение чрез Гризман в добавеното време срещу Тунис, но то е отменено заради засада. Зрителите на френската телевизия TF1 не подозират това, защото веднага след гола са пуснати реклами и така те остават с впечатление, че мачът е завършил 1:1.
Дания си тръгва с огромно разочарование, а за Австралия това е първо класиране напред от 2006 г. и първа суха мрежа на мондиал от 1974 г.
Група F започва с обедно нулево реми между Хърватска и Мароко и по нищо не личи, че това ще са два от полуфиналистите на шампионата. Мароко обаче постига сензационна победа с 2:0 над Белгия в следващия си мач. Вандалски прояви бележат двубоя в белгийската столица Брюксел, предизвикани от мароканци, живеещи там. Това е първа победа на африканския тим от 1998 г. След 2:1 над Канада пък мароканците стават първият африкански тим след Нигерия през 1998 г., който печели група. Хърватите обръщат Канада от 0:1 до 4:1, а Алфонсо Дейвис влиза в историята като автор на първия гол за кленовите листа на световни шампионати. В последния си мач
хърватите удържат
нулево реми
срещу застаряващия белгийски тим и се класират напред. Серия от невероятни пропуски прави Ромелу Лукаку, а това е първото отпадане на червените дяволи в групи от 1998 г. След мача Еден Азар обявява оттеглянето си от националния тим.
Бразилия, Сърбия и Швейцария сътворяват прецедент, като за второ поредно световно са в една група (G). Златистите отново я печелят, но по куриозен начин. Отборът на Тите вкарва по-малко голове от всеки един от съперниците си в групата, в която е и Камерун. Етническият камерунец Емболо носи победата с 1:0 за Швейцария срещу родината си, от която се е преместил със семейството си на 6-годишна възраст. Бразилия бие Сърбия с два гола на Ричарлисон (единият от които с невероятна странична ножица), но Неймар получава травма, която го вади от игра до края на груповата фаза. Загубата на селесао от Камерун (0:1) означава, че за първи път от 1994 г. нито един отбор не завършва с пълен актив в групите, а в директен спор за второто място Швейцария бие Сърбия с 3:2 и продължава напред.
Драма в последния ден има и в група Н. Португалия си е осигурила класирането предсрочно след 3:2 над Гана и 2:0 над Уругвай. На старта Кристиано бележи от дузпа и става първият, който се разписва в 5 мондиала. Роналдо претендира и за попадение в мача с Уругвай, когато твърди, че топката е лизнала косата му, но ФИФА присъжда гола на Фернандеш. В третия мач срещу Южна Корея Роналдо е сменен и отправя гневни реплики към треньора Сантош. Последният отрича след мача, че са били насочени към него, но мореплавателите губят с 1:2 и второто място остава за Южна Корея. Уругвайците пък са недоволни от съдията, след като бият с 2:0 Гана и само един гол не им стига, за да продължат напред за сметка на корейците.
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ…
Нидерландците отправят само 2 удара във вратата на Еквадор (1:1), което е най-слаб резултат на европейски отбор, откакто се прави такава статистика през 1966 г.
Група Е
Немците си тръгват за втори
пореден път преди елиминации
Последният ден в група Е предлага изключителна драма, като в различни периоди от 90-те минути всички 4 тима (Испания, Германия, Япония и Коста Рика) разменят местата си и се класират или отпадат от борбата.
Битката започва с обрат и сензационна победа на Япония с 2:1 срещу Германия. Немците са изразили преди мача своя протест срещу нарушаването на човешките права в Катар и отказа на ФИФА да подкрепи планираните инициативи, като закриват с ръце устите си в знак на принудително мълчание при груповата снимка. Но на терена футболът не говори убедително и след като тимът на Флик повежда от дузпа, допуска обрат в последните 15 минути.
В същото време Испания е призната за един от ранните фаворити след 7:0 срещу Коста Рика. Това е най-голяма победа за иберийците на световно, като надминава печалния за нас рекорд от 6:1 срещу България през 1998 г. Резултатът е най-голям и от 2010 г., когато със същото съотношение Португалия бие КНДР. Но паралелите тук са още и все свързани със звездата на португалците Кристиано Роналдо. Тръгва шега, че заради седемте гола в мрежата CR7 е новата абревиатура на Коста Рика (Costa Rica 7), а не на Роналдo, а по ирония на съдбата първите букви на първите четирима голмайстори в мача за Испания образуват съкращението GOAT (Greatest of All Time) – нещо, към което точно Кристиано е декларирал, че се стреми.
Горките костариканци обаче отговарят бързо, като изтръгват победа с 1:0 над Япония. В същото време Испания и Германия правят 1:1 чрез голове на две резерви (Мората и Фюлкруг), като немците дори изпускат победата в последните секунди чрез Сане.
Това се оказва фатално, защото е ясно, че ако Япония бие Испания в последния си мач, германците отпадат. Точно това се и случва. Самураите обръщат в началото на второто полувреме своя съперник, макар че при второто попадение остава съмнение дали топката не е била в аут. ВАР показва, че буквално с милиметри тя е останала вътре. В крайна сметка немците поемат към дома си и това е второ поредно отпадане за тях в групите. Постижението обаче не е „най-добро“ за световен шампион от Европа, защото повтаря това, което прави първенецът от 2006 г. Италия на следващите два мондиала.
Осминафинали
Заместникът на Роналдо блести с хеттрик
Нидерландия с лекота преодолява САЩ след 3:1 в първия от всички осминафинали на Мондиал 2022. Оранжевите нанизват 2 сходни попадения през първото полувреме – ниско центриране от десния фланг и удар от движение. В първия случай голмайстор е Депай, а във втория Блинд. Американците изпускат при 0:0 най-доброто си положение чрез Пулишич и после всичко изглежда решено. „Ето защо Ван Гаал няма загуба начело на този тим – коментира американският треньор Берхалтер след мача. – Просто вкарват положенията си и това направи разликата.“
Меси бележи гол в своя мач №1000 и Аржентина печели с 2:1 срещу Австралия. Второто попадение бележи Хулиан Алварес, който открадва топката от вратаря Матю Райън. Австралийците обаче се връщат в мача и в края се налага късметът и вратарят Мартинес да спасяват гаучосите.
Жиру открива за Франция при 3:1 срещу Полша, а попадението му чупи рекорда на Тиери Анри за голове с екипа на националния тим. Жиру оглавява тази почетна листа с 52 попадения. Шедьоври обаче са следващите 2 гола на Мбапе, който с прецизни удари намира горната част на вратата на Шченсни.
Англия продължава успешното си представяне срещу африкански отбори, като разбива Сенегал с 3:0, а Кейн бележи едва първото си попадение в турнира. Вратарят Ливакович пък е героят при дузпите за Хърватска срещу Япония, като спасява три от четирите удара от бялата точка. Той е третият вратар след португалеца Рикардо (2006) и сънародника си Субашич (2018), който отразява 3 дузпи.
Бразилия изнася спектакъл в последния мач на разглобяемия стадион „974“, като разбива Южна Корея с 4:1. Всички попадения за златистите падат за 29 минути през първото полувреме.
Мароко става първият арабски отбор, който се класира на четвъртфинал, след като отстранява Испания след 0:0 и 3:0 при дузпите. За първи път африкански треньор в лицето на Реграги е класирал тима си толкова далеч, а Ашраф Хакими с „Паненка“ бележи решителната дузпа.
Кристиано Роналдо остава резерва за Португалия на голямо първенство за първи път от Евро 2008. Това е голямата новина преди мача срещу Швейцария, но на терена сензацията е още по-голяма, защото заместникът му Гонсало Рамош нанизва хеттрик още в дебюта си на мондиал. Преди него това е правил Миро Клозе през 2002 г. Рамош бе и най-младият автор на хеттрик от унгареца Флориан Алберт през 1962 г. При успеха на Португалия с 6:1 има още едно забележително постижение. Вторият гол с глава на на 39-годишния Пепе го прави втория най-възрастен играч с попадение на такъв форум след Роже Мила (Кам) през 1994 г.
Четвъртфинали
Всички мачове чупят рекорди
Бразилия отпада за пети пореден път от европейски съперник. Този път златистите са екзекутирани от Хърватска след дузпи, като вратарят Ливакович отново е големият герой. Неймар счупва рекорда на Пеле със своето 77-о попадение за селесао, а Краля го поздравява от болницата в Сао Пауло, където се лекува от рак. Но попадението на Неймар е недостатъчно за успеха в продълженията, защото в 117-ата минута с първия си удар в очертанията на вратата хърватите изравняват чрез Петкович. При дузпите те вкарват всичките си удари, докато Ливакович спасява този на Родриго и Маркиньос удря греда.
Нидерландия и Аржентина продължават историческото си съперничество с нов епичен сблъсък, спечелен от Меси и компания с дузпи. Всичко изглежда лесно за тима на Скалони, който води с 2:0 седем минути преди края. Лео блести с асистенция и гол от дузпа, но лалетата оцеляват с късен щурм за 2:2. При дузпите два от ударите са спасени от вратаря Емилиано Мартинес, а южноамериканците вкарват четири, с което повтарят сценария между двата тима от световното през 2014 г., когато отново Аржентина триумфира след рулетката от 11 метра.
Двубоят обаче е белязан от много грубости и рекордни 18 жълти картона. Меси пък се нахвърля срещу голмайстора на съперника Вегхорст след мача, докато чака да започне интервюто му. „Какво гледаш? Махай се, глупак!“, яростен е Лео.
Мароко става първият африкански тим на полуфинал, след като бие Португалия с 1:0. Голът на Ен Несири с глава в 42-ата минута е достатъчен за успеха, а той предизвиква и наставника на европейците Фернандо Сантош да пусне в игра Кристиано Роналдо, който отново е оставен на пейката.
Рекорди има и в последния четвъртфинал между Франция и Англия, който французите печелят с 2:1. Победното попадение на Жиру вдига „мизата“ му на 53 гола със синия екип. А Хари Кейн с дузпата, от която вкарва на съотборника си в Тотнъм Юго Лорис, се изравнява с Уейн Рууни и също има 53 попадения. Но на Кейн принадлежи решаващият момент в мача, след като при 1:2 изпуска дузпа и Англия отпада. Така Франция става първият шампион след Бразилия през 1998 г., който успява да се добере до полуфинал на следващото първенство.
Полуфинали
Мароко се разминава с голямата мечта
Останал само на един мач от мечтания финал, Меси повежда Аржентина смело напред срещу Хърватска и нито за момент не изглежда, че може да се стигне до нова сензация. Капитанът е точен от бялата точка (34) след предпазливо начало. Вратарят Ливакович се е сблъскал с изскочилия срещу него Алварес и това е достатъчно за Орсато да посочи дузпа. Тя предизвиква буря от недоволство, но с попадението си от бялата точка Меси изпреварва Батистута като най-резултатния аржентинец на световни.
Алварес със самостоятелен пробив пет минути по-късно покачва на 2:0. След почивката Далич сменя петима играчи, сред които и Модрич, но не може да промени нищо. Меси успява да направи смешен защитника Гвардиол, като го преодолява и надбягва до аутлинията, за да подаде на Алварес за третия гол (69). До онзи момент Гвардиол е смятан от мнозина за най-добрия защитник в турнира.
Мароко става едва третият отбор, който не е от Европа или Южна Америка след САЩ (1930) и Южна Корея (2002), който излиза в полуфинал на световно. Африканците обаче нямат сили да се противопоставят на Франция, която печели с лекота с 2:0, независимо че тимът на треньора Реграги притежава топката в по-голяма част от времето. Тео Ернандес от воле в 5-ата минута изпраща топката в мрежата, а в 79-ата Коло Муани засича за 2:0 след дрибъл на Мбапе, и то само 44 секунди след като е влязъл на терена.
ФИНАЛЪТ
Пропастта, преодоляна с една крачка
От много време се знаеше, че Лео Меси иска да бъде най-великият в света. Само един аргумент, но като пропаст, стоеше между него и тази претенция – златната купа, която се дава на световните шампиони.
Това, което е изглеждало като бездна, в лежерната топла сутрин на 18 декември 2022 г. приличаше по-скоро на малка крачка. Особено след като целият свят е зад гърба ти. Вероятно подобни мисли е имало в главата на гениалния аржентинец, когато се е събудил в стая B201 на общежитията на Катарския университет. Там отборът на Аржентина бе настанен от самото начало на първенството. Само няколко километра делят общежитията от „Лусаил“, златния стадион, който трябваше да бъде арена на големия триумф в най-необичайното първенство. Меси знаеше какво ще означава той, докато го гледаше от прозорците на стаята си.
„Момчета, дълго време бяхме заедно, обикаляхме хотели, бази и тренировъчни игрища. Сега докарахме всичко до един мач. Няма как да пропуснем победата – казва Меси на скупчилите се около него съотборници. – Вамос Архентина!“
Случилото се в следващите часове бе най-желаният сценарий за почти целия свят. Официалните фланелки с името на Меси се бяха изчерпали във всяко кътче на планетата, а един въпрос вълнуваше всички – „Ще успее ли?“
За футболиста на ПСЖ всичко изглеждаше като разходка в парка. Още в 23-ата минута той не остави шанс на Лорис от точката за дузпа. Преди да е завършило първото полувреме, Ди Мария с диагонален удар сякаш бе решил всичко с втория гол. Дали не се повтаряше финалът от 1998-а във Франция, но с петлите този път в ролята на жертва?
Ако имаше само двама човека, които нямаше да се откажат до последния момент, те бяха Дидие Дешан и Мбапе. Селекционерът извади рано от терена разочароващите Дембеле и Жиру, макар че вторият само преди два мача бе станал вечен голмайстор на Франция. С вътрешна рокада сценарият на обрата бе начертан. Оставаше някой да го изпълни.
Случи се само за две минути, когато всичко изглеждаше свършило. Дузпа на Мбапе в 80-ата и пак негово воле в 81-ата! 2:2 и всичко започваше отначало.
Следващите минути щяха да направят от този мач вероятно най-великото зрелище в историята. Първо Меси се доближи до най-великия си предшественик Марадона, буквално добутвайки топката зад голлинията, а след това Мбапе влезе в историята, като наниза хеттрик след нова дузпа, отсъдена за игра с ръка – 3:3.
Дали пък в онзи момент Мбапе вече не бе седнал на трона на Меси окончателно? Само 4 години по-рано, в изключителен трилър между двата тима, той буквално профучаваше покрай аржентинците, за да си пробие път на най-голямата сцена. Франция спечели в онзи момент с 4:3, а повторението на този резултат бе избегнато по чудо след невероятна намеса в последните секунди на вратаря Мартинес, който парира блестящо с крак удар на изскочилия сам срещу него Коло Муани.
При дузпите отново Мартинес бе големият герой и след минути мечтаният трофей бе в ръцете на Меси. Може би най-великото „довиждане“ в историята? Но не би. „Защо трябва да се отказвам? Искам да изиграя още поне няколко мача с тази фланелка“, заяви шампионът.
Навън на осветения булевард „Лусаил“ светът чакаше среднощния парад на шампионите, а случилото се преди малко бе толкова хубаво, че всички искаха да продължи завинаги…
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ…
Килиан Мбапе стана вторият след Джеф Хърст (1966) с хеттрик на финала и първият с 4 гола в 2 мача за титлата. Също така Мбапе се превърна и в първия след Роналдо през 2002 г., който е вкарал 8 гола на едно първенство.
МАЧЪТ ЗА БРОНЗА
Хърватска и Мароко повтарят мача си от групата и в сблъсъка за бронза. Това обаче не е уникален случай, защото го е имало само четири години по-рано в Русия, когато Белгия и Англия отново са били в една група. Този път хърватите стигат до успеха с 2:1 и стават 11-ият поред европейски тим, триумфирал с бронза – серия, започнала през 1982 г. Само в рамките на две минути в началото на двубоя двата съперника си разменят по един гол с глава, а попадението на Оршич в 42-ата минута се оказва достатъчно Хърватска да финишира за втори път в историята си на трето място (след 1998 г.).
МОНДИАЛ 2022 – РЕЗУЛТАТИ
Група А
КАТАР – ЕКВАДОР 0:2
(0:2 Валенсия 16-д., 31)
СЕНЕГАЛ – НИДЕРЛАНДИЯ 0:2
(Гакпо 84, Клаасен 90+9)
КАТАР – СЕНЕГАЛ 1:3
(0:1 Диа 41, 0:2 Диедиу 48, 1:2 Мунтари 78, 1:3 Б. Диенг 84)
НИДЕРЛАНДИЯ – ЕКВАДОР 1:1
(1:0 Гакпо 6, 1:1 Валенсия 49)
ЕКВАДОР – СЕНЕГАЛ 1:2
(0:1 И. Сар 44-д., 1:1 Кайседо 67, 1:2 Кулибали 70)
НИДЕРЛАНДИЯ – КАТАР 2:0
(Гакпо 26, Ф. де Йонг 49)
КЛАСИРАНЕ М П Р З Г.Р. Т
1. НИДЕРЛАНДИЯ 3 2 1 0 5-1 7
2. Сенегал 3 2 0 1 5-4 6
3. Еквадор 3 1 1 1 4-3 4
4. Катар 3 0 0 3 1-7 0
Група В
АНГЛИЯ – ИРАН 6:2
(1:0 Белингам 35, 2:0 Сака 43, 3:0 Стърлинг 45+1, 4:0 Сака 62, 4:1 Тареми 65, 5:1 Рашфорд 71, 6:1 Грийлиш 90, 6:2 Тареми 90+13-д.)
САЩ – УЕЛС 1:1
(1:0 Уеа 36, 1:1 Бейл 82)
УЕЛС – ИРАН 0:2
(0:1 Чешми 90+8, 0:2 Резаеян 90+11)
АНГЛИЯ – САЩ 0:0
УЕЛС – АНГЛИЯ 0:3
(Рашфорд 50, Фодън 51, Рашфорд 68)
ИРАН – САЩ 0:1
(Пулишич 38)
КЛАСИРАНЕ М П Р З Г.Р. Т
1. АНГЛИЯ 3 2 1 0 9-2 7
2. САЩ 3 1 2 0 2-1 5
3. Иран 3 1 0 2 4-7 3
4. Уелс 3 0 1 2 1-6 1
Група С
АРЖЕНТИНА – САУД. АРАБИЯ 1:2
(1:0 Меси 10-д., 1:1 Ал-Шехри 48, 1:2 С. Ал-Даусари 53)
МЕКСИКО – ПОЛША 0:0
ПОЛША – САУД. АРАБИЯ 2:0
(Желински 39, Левандовски 82)
АРЖЕНТИНА – МЕКСИКО 2:0
(Меси 64, Фернандес 87)
ПОЛША – АРЖЕНТИНА 0:2
(0:1 Мак Алистър 46, 0:2 Алварес 67)
САУД. АРАБИЯ – МЕКСИКО 1:2
(0:1 Мартин 47, 0:2 Чавес 52, 1:2 С. Ал-Даусари 90+5)
КЛАСИРАНЕ М П Р З Г.Р. Т
1. АРЖЕНТИНА 3 2 0 1 5-2 6
2. Полша 3 1 1 1 2-2 4
3. Мексико 3 1 1 1 2-3 4
4. Сауд. Арабия 3 1 0 2 3-5 3
Група D
ДАНИЯ – ТУНИС 0:0
ФРАНЦИЯ – АВСТРАЛИЯ 4:1
(0:1 Гудуин 9, 1:1 Рабио 27, 2:1 Жиру 32, 3:1 Мбапе 68, 4:1 Жиру 68)
ТУНИС – АВСТРАЛИЯ 0:1
(0:1 Дюк 23)
ФРАНЦИЯ – ДАНИЯ 2:1
(1:0 Мбапе 61, 1:1 А. Кристенсен 68, 2:1 Мбапе 86)
АВСТРАЛИЯ – ДАНИЯ 1:0
(1:0 Леки 60)
ТУНИС – ФРАНЦИЯ 1:0
(1:0 Хазри 58)
КЛАСИРАНЕ М П Р З Г.Р. Т
1. ФРАНЦИЯ 3 2 0 1 6-3 6
2. Австралия 3 2 0 1 3-4 6
3. Тунис 3 1 1 1 1-1 4
4. Дания 3 0 1 2 1-3 1
Група Е
ГЕРМАНИЯ – ЯПОНИЯ 1:2
(1:0 Гюндоган 33-д., 1:1 Доан 75, 1:2 Асано 83)
ИСПАНИЯ – КОСТА РИКА 7:0
(1:0 Олмо 11, 2:0 Асенсио 21, 3:0 Торес 31-дузпа, 4:0 Торес 54, 5:0 Гави 74, 6:0 Солер 90, 7:0 Мората 90+2)
ЯПОНИЯ – КОСТА РИКА 0:1
(0:1 Фулър 81)
ИСПАНИЯ – ГЕРМАНИЯ 1:1
(1:0 Мората 62, 1:1 Фюлкруг 83)
ЯПОНИЯ – ИСПАНИЯ 2:1
(0:1 Мората 11, 1:1 Доан 48, 2:1 Танака 51)
КОСТА РИКА – ГЕРМАНИЯ 2:4
(0:1 Гнабри 10, 1:1 Техеда 58, 2:1 Варгас 70, 2:3 Хаверц 73, 85, 2:4 Фюлкруг 89)
КЛАСИРАНЕ М П Р З Г.Р. Т
1. ЯПОНИЯ 3 2 0 1 4-3 6
2. Испания 3 1 1 1 9-3 4
3. Германия 3 1 1 1 6-5 4
4. Коста Рика 3 1 0 2 3-11 3
Група F
МАРОКО – ХЪРВАТСКА 0:0
БЕЛГИЯ – КАНАДА 1:0
(Батшуаи 44)
БЕЛГИЯ – МАРОКО 0:2
(Саис 73, Абухлал 90+2)
ХЪРВАТСКА – КАНАДА 4:1
(0:1 Дейвис 2, 1:1 Крамарич 36, 2:1 Ливая 44, 3:1 Крамарич 70, 4:0 Майер 90+4)
ХЪРВАТСКА – БЕЛГИЯ 0:0
КАНАДА – МАРОКО 1:2
(0:1 Зиеш 4, 0:2 Ен-Несири 23, 1:2 Агер 40-авт.)
КЛАСИРАНЕ М П Р З Г.Р. Т
1. МАРОКО 3 2 1 0 4-1 7
2. Хърватска 3 1 2 0 4-1 5
3. Белгия 3 1 1 1 1-2 4
4. Канада 3 0 0 3 2-7 0
Група G
ШВЕЙЦАРИЯ – КАМЕРУН 1:0
(Емболо 48)
БРАЗИЛИЯ – СЪРБИЯ 2:0
(Ричарлисон 62, 73)
КАМЕРУН – СЪРБИЯ 3:3
(1:0 Кастелето 29, 1:1 Павлович 45+1, 1:2 С. Милинкович-Савич 45+3, 1:3 А. Митрович 53, 2:3 Абубакар 63, 3:3 Чупо-Мотинг 66)
БРАЗИЛИЯ – ШВЕЙЦАРИЯ 1:0
(Каземиро 83)
СЪРБИЯ – ШВЕЙЦАРИЯ 2:3
(0:1 Шакири 20, 1:1 А. Митрович 26, 2:1 Влахович 35, 2:2 Емболо 44, 2:3 Фройлер 48)
КАМЕРУН – БРАЗИЛИЯ 1:0
(Абубакар 90+2)
КЛАСИРАНЕ М П Р З Г.Р. Т
1. БРАЗИЛИЯ 3 2 0 1 3-1 6
2. Швейцария 3 2 0 1 4-3 6
3. Камерун 3 1 1 1 4-4 4
4. Сърбия 3 0 1 2 5-8 1
Група H
УРУГВАЙ – ЮЖНА КОРЕЯ 0:0
ПОРТУГАЛИЯ – ГАНА 3:2
(1:0 Роналдо 65-д., 1:1 А. Аю 73, 2:1 Феликс 78, 3:1 Леао 80, 3:2 Букари 89)
ЮЖНА КОРЕЯ – ГАНА 2:3
(0:1 Салису 24, 0:2 Кудус 34, 2:2 Чо Гуе-сунг 58, 61, 2:3 Кудус 68)
ПОРТУГАЛИЯ – УРУГВАЙ 2:0
(Бруно Фернандеш 54, 90+3-д.)
ГАНА – УРУГВАЙ 0:2
(Де Араскаета 26, 32)
ЮЖНА КОРЕЯ – ПОРТУГАЛИЯ 2:1
(0:1 Орта 5, 1:1 Ким Йънг-гуон 27, 2:1 Хванг Хи-чан 90+1)
КЛАСИРАНЕ М П Р З Г.Р. Т
1. ПОРТУГАЛИЯ 3 2 0 1 6-4 6
2. Южна Корея 3 1 1 1 4-4 4
3. Уругвай 3 1 1 1 2-2 4
4. Гана 3 1 0 2 5-7 3
ОСМИНАФИНАЛИ
НИДЕРЛАНДИЯ – САЩ 3:1
(1:0 Депай 10, 2:0 Блинд 45+1, 2:1 Райт 76, 3:1 Дъмфрис 81)
АРЖЕНТИНА – АВСТРАЛИЯ 2:1
(1:0 Меси 35, 2:0 Алварес 57, 2:1 Фернандес 77-авт.)
ФРАНЦИЯ – ПОЛША 3:1
(1:0 Жиру 44, 3:0 Мбапе 74, 90+1, 3:1 Левандовски 90+9-д.)
АНГЛИЯ – СЕНЕГАЛ 3:0
(Хендерсън 38, Кейн 45+3, Сака 57)
ЯПОНИЯ – ХЪРВАТСКА 1:1 след прод, 1:3 дузпи
(1:0 Маеда 43, 1:1 Перишич 55)
Дузпи: 0:0 Минамино, 0:1 Влашич, 0:1 Митома, 0:2 Брозович, 1:2 Асано, 1:2 Ливая, 1:2 Йошида, 1:3 Пашалич
БРАЗИЛИЯ – ЮЖНА КОРЕЯ 4:1
(1:0 Винисиус 7, 2:0 Неймар 13-д., 3:0 Ричарлисон 29, 4:0 Пакета 36, 4:1 Пайк Сюнг-хо 76)
МАРОКО – ИСПАНИЯ 0:0 след прод, 3:0 дузпи
Дузпи: 1:0 Сабири, 1:0 Сарабия, 2:0 Зиеш, 2:0 Солер, 2:0 Бенун, 2:0 Бускетс, 3:0 Хакими
ПОРТУГАЛИЯ – ШВЕЙЦАРИЯ 6:1
(1:0 Рамош 17, 2:0 Пепе 33, 3:0 Рамош 51, 4:0 Герейро 55, 4:1 Аканжи 58, 5:1 Рамош 67, 6:1 Леао 90+2)
ЧЕТВЪРТФИНАЛИ
ХЪРВАТСКА – БРАЗИЛИЯ 1:1 след прод., 4:2 дузпи
(0:1 Неймар 105+1, 1:1 Петкович 117)
Дузпи: 1:0 Влашич, 1:0 Родриго, 2:0 Майер, 2:1 Каземиро, 3:1 Модрич, 3:2 Педро, 4:2 Оршич, 4:2 Маркиньос
НИДЕРЛАНДИЯ – АРЖЕНТИНА 2:2 след прод., 3:4 дузпи
(0:1 Молина 35, 0:2 Меси 73-д., 2:2 Вегхорст 83, 90+11)
Дузпи: 0:0 Ван Дайк, 0:1 Меси, 0:1 Берхуйс, 0:2 Паредес, 1:2 Коопермайнерс, 1:3 Монтиел, 2:3 Вегхорст, 2:3 Фернандес, 3:3 Л. Де Йонг, 3:4 Л. Мартинес
МАРОКО – ПОРТУГАЛИЯ 1:0
(Ен-Несири 42)
АНГЛИЯ – ФРАНЦИЯ 1:2
(0:1 Чуамени 17, 1:1 Кейн 54-д., 1:2 Жиру 78)
ПОЛУФИНАЛИ
АРЖЕНТИНА – ХЪРВАТСКА 3:0
(1:0 Меси 34-дузпа, 3:0 Алварес 39, 69)
ФРАНЦИЯ – МАРОКО 2:0
(Т. Ернандес 5, Коло Муани 79)
МАЧ ЗА 3-4 МЯСТО
ХЪРВАТСКА – МАРОКО 2:1
(1:0 Гвардиол 7, 1:1 Дари 9, 2:1 Оршич 42)
ФИНАЛ
18 декември 2022 г., ст. „Лусаил“ – 88 966 зрители
АРЖЕНТИНА – ФРАНЦИЯ
3:3 след прод., 4:2 дузпи
Аржентина: Е. Мартинес – Молина (91 – Монтиел), Ромеро, Отаменди, Таляфико (120+1 – Дибала) – Де Пол (102 – Паредес), Фернандес, Мак Алистър (116 – Пецела) – Меси, Алварес (102 – Лаут. Мартинес), Ди Мария (64 – Акуня)
Тр. Лионел Скалони
Франция: Лорис – Кунде (120+1 – Дизази), Варан (113 – Конате), Юпамекано, Т. Ернандес (71 – Коман) – Чуамени, Рабио (96 – Фофана) – Дембеле (41 – Коло Муани), Гризман (71 – Камавинга), Мбапе – Жиру (41 – Тюрам).
Тр. Дидие Дешан
Голмайстори: 1:0 Меси 23-д., 2:0 Ди Мария 36, 2:2 Мбапе 80-д., 81, 3:2 Меси 108, 3:3 Мбапе 118-д.)
Дузпи: 0:1 Мбапе, 1:1 Меси, 1:1 Коман, 2:1 Дибала, 2:1 Чуамени, 3:1 Паредес, 3:2 Коло Муани, 4:2 Монтиел
Съдия: Шимон Марчиняк (Пол)