Най-модерните спортни зали в света – лукс, емоция и технологии

Светът на спорта не се върти само около футболната топка. Голяма част от значимите събития се случват на закрито, като без съмнение най-голям интерес привлича вторият по популярност колективен спорт – баскетболът. Интересът към играта с оранжевата топка продължава да е висок, а това се вижда и от множеството опции за поставяне на прогнози в сайта на най-големия български букмейкър.
Сайтът е известен като спонсор на футболни грандове като ЦСКА, Ботев Пловдив и Локомотив Пловдив, но е добре известно, че и баскетболът е отлично представен там. Почитателите на този спорт имат шанс да се възползват от множество опции за залози, включително на най-престижните шампионати като Националната баскетболна асоциация (НБА) и Евролигата.
В името на баскетбола са изградени и някои от най-големите и луксозни зали в света. В голяма част от тези арени, разбира се, място имат и други значими прояви – например хокейни мачове в САЩ и Канада, боксови сблъсъци, волейболни в Европа или в Бразилия, както и най-различни концерти и други събития от културата и шоубизнеса.
НБА е “лигата на извънземните” и на най-скъпите зали в света
Едва ли е изненада, че най-големите и скъпи закрити спортни комплекси се намират в САЩ. Тук дори не става дума за огромните стадиони, които са домакини на мачове от лигите по бейзбол и американски футбол. Арените на закрито също са внушителни, а и не спират да се откриват нови. Особено показателно е това, което се случва в НБА, като и Националната хокейна лига (НХЛ) дава своите примери.
Новото бижу на ЛА Клипърс струва 2 милиарда долара
Най-скоро откритата зала в “лигата на извънземните” е “Интуит Доум” (на снимките по-горе) – новият дом на Лос Анджелис Клипърс. Супермодерният комплекс в периферното градче Ингълууд струва умопомрачителните 2 милиарда долара! Арената е предназначена за 18 хиляди зрители, като предлага редица екстри на посетителите. Паркингът е оборудван с над 300 зарядни станции за електромобили, както и външна видео стена с обща площ от над 3500 квадратни метра. Съоръжението вече направи своя дебют през този сезон в НБА, като ще бъде и една от залите (основната), които ще приемат олимпийския баскетболен турнир през 2028 г.
“Медисън Скуеър Гардън” продължава да е над всички
Легендарната зала в Ню Йорк е едновременно най-старата и най-скъпата в НБА. “Медисън Скуеър Гардън” е построена още през 1968 г. за 100 милиона долара. Преди малко повече от десетилетие MSG премина през мащабна реконструкция, която струва над 1,1 милиарда в щатска валута. Като се вземе предвид инфлацията, то се изчислява, че общите разходи за строежа и реновацията на MSG трябва да надхвърлят 2,4 милиарда долара по днешните стандарти.
А грандиозната арена в Манхатън все пак е дом на два от най-големите спортни бранда в Америка – Ню Йорк Никс в баскетбола и Ню Йорк Рейнджърс в хокея на лед. Подобно на безсмъртния хит на Франк Синатра за “града, който никога не спи”, до голяма степен същото може да се твърди и за MSG – когато залата не е ангажирана със спортно събитие, там се организират най-големите концерти в Голямата ябълка.
Поне три арени в НБА имат 10-цифрена стойност
Освен най-новата и най-старата зала в “лигата на извънземните” има поне още три, чиято стойност възлиза на 10-цифрена сума. Това със сигурност е вярно за дома на Голдън Стейт Уориърс – разходите за “Чейс Сентър” възлизат на 1,7 милиарда долара по съвременните оценки (1,4 млрд. през 2019 г., когато беше открита).
Сметката за “Барклиз Сентър” в Бруклин – домашната зала на Бруклин Нетс, излезе точно $1 милиард при откриването си през 2012 г., а с пресмятането на инфлацията сега това означава около 1,4 млрд. Именно с калкулиране на оскъпяването “Литъл Сизърс” също надхвърля бариерата на 10-цифрените числа – оригинално арената в Детройт струваше 863 милиона долара през 2017-та, което сега се равнява 1,1 млрд. в щатска валута.
Любопитно е, че друга емблематична зала – Crypto.com Arena, която е дом на Лос Анджелис Лейкърс от 2009 г. насам, е далеч от тези стойности. Домът на “езерняците” се оценява на около 570 млн. долара, като заема десето място в класацията на най-скъпите НБА арени след съоръженията в Орландо, Филаделфия, Хюстън и Далас.
Евролигата настига нивото на Америка
В началото на 90-те години звездите от НБА бяха наистина като “извънземни” спрямо останалите “простосмъртни” баскетболисти. Сега разликата вече съвсем не е толкова голяма, като мнозина смятат, че Евролигата настига американското топ първенство като качество на играта. Срещат се и мнения, че баскетболният еквивалент на Шампионската лига (или по-скоро на нереализирания проект за Суперлига във футбола) дори е по-интересен за гледане от това, което представлява НБА в момента.
Европа също разполага с десетки нови и модерно оборудвани зали, като все пак цените им са далеч от тези в Щатите. Така например храмът на Реал Мадрид – Movistar Arena (доскоро се наричаше WiZink Center), струваше едва около 130 милиона евро при откриването през 2005 г., като разполага с 15 хиляди седящи места. Тогава Дворецът на спорта беше практически построен наново, след като съоръжението беше опустошено от пожар няколко години по-рано. Преди по-малко от декада пък беше реновирана “Палау Блауграна” в Барселона. Големият съперник на Реал Мадрид се радва на луксозна зала, която обаче има двойно по-малък капацитет от тази в испанската столица.
Ако пък се потърси “най-горещата зала” в Евролигата в последно време, то няма нужда да се пътува надалеч. Stark Arena в Белград предлага незабравима атмосфера, като капацитетът ѝ от 20 хиляди места много често се запълва до краен предел при мачовете на Партизан и Цървена звезда на международната сцена. Голямата зала в сръбската столица беше завършена преди двайсетина години, като при откриването се оценяваше на около 70 милиона евро – при всички положения скача над 100 милиона по актуалните изчисления.
Малко по-нова от белградския форум е “Жалгирис Арена” в Каунас. Построена “само” за 50 милиона евро, още от откриването си през 2011-та залата в литовския град се смята за една от най-модерните на континента, като наскоро прие и финалната четворка на Евролигата. Сред най-добрите и модерни спортни зали в Европа трябва да бъдат споменати също Barclaycard Arena в Хамбург и зала “Синан Ерден” в Истанбул (намира се в европейската част на турския мегаполис).
Азия е способна да бие всички рекорди
Следващото издание на Final Four на Евролигата има доста любопитна дестинация. Финалната четворка ще се изиграе далеч извън пределите на Стария континент – този път най-добрите отбори в турнира ще се съберат в Абу Даби. Предвид факта, че финалите на турнири за Купи и Суперкупи във футбола трайно се настаниха в тази дестинация, изборът е логичен.
Etihad Arena отвори врати през 2021 г., като има капацитет от 18 хиляди места, а входът за събитията там варира между 300 и 2000 долара.
А големи и впечатляващи комплекси в Азия не липсват. Най-големият континент разполага с потенциал да бие всички рекорди и като капацитет, и като цена на проекта. Засега в Китай постигат внушителни резултати без толкова разходи, страхотни арени има също така в Япония, Южна Корея и Филипините.
Къде обаче е България? В интерес на истината – не толкова далеч като капацитет, поне що се отнася до най-голямата зала у нас, “Арена София”. В края на миналата година там – при разпродадени места, бе проведена боксовата гала WINBET Fight Night, в която Кубрат Пулев взе световна титла в тежка категория.
Най-популярният български букмейкър напомня, че спортните залози са единствено за удоволствие и хоби.