Преди 40 години ЦСКА можеше да спечели служебно срещу Монако, но изковава успеха си на терена
Величието на един клуб не се съизмерва само с резултатите на терена, а и с поведението му извън него. И точно това демонстрира ЦСКА през септември 1982 г. Армейците вече са взели скалпа на Ливърпул и специалистите единодушно ги признават за един от най-силните отбори на Европа. В следващото издание на турнира за КЕШ (предтечата на Шампионската лига) жребият изправя тима на Паро Никодимов срещу Монако, гостувайки в първия мач. Сутринта непосредствено преди двубоя българската делегация научава, че при автомобилна катастрофа е починала принцесата на Княжеството Грейс Кели.
В Монако е
обявен траур
а срещата е отменена. Домакините предлагат тя да се играе в Ница. Това е против правилника на УЕФА. Промяна може да има само със съгласието на ЦСКА, който според регламента спокойно може да си тръгне със служебна победа при така създалите се обстоятелства. Като истински джентълмен треньорът на армейците Аспарух Никодимов обаче обява, че отборът му ще играе, където е необходимо. „За да стигнем до Ница, трябваше да минем по планинския път, който свързва двата града. Заради някаква друга катастрофа движението беше отцепено само в едното платно. Тъй като нямаше мантинела, се стреснахме не на шега, че някой автомобил или камион от насрещното движение може да ни удари челно. Пъплехме едва-едва в задръстването, ескортирани от един от шефовете на Монако. Той караше с колата си пред нас. Няколко пъти слезе, за да помоли хората да ни направят път. Стана ясно, че няма да стигнем навреме. Наредих на играчите да се обличат направо в автобуса. Разпънахме и масата за масаж. Началото на мача беше отложено с 15 минути, а моите момчета слязоха по екипи от рейса и изтичаха направо на терена“, разказва в мемоарите си Паро.
Мачът започва с натиск на Монако, като на няколко пъти Ален Куриол създава сериозни опасности пред вратата на Джони Велинов. Постепенно обаче армейците изравняват играта. При една контраатака Стойчо Младенов излиза на отлична позиция и Лежон е принуден да чисти от голлинията. След почивката добра възможност се открива и пред Георги Славков, но той предпочита да играе сам, вместо да подаде на свободния Йончев. В тези минути играта като цяло е равностойна с леко предимство за Монако, но Велинов демонстрира класа при удари на Бижота и Куриол и срещата завършва без голове.
След мача френските медии са
впечатлени от
класата на
българите
и не са особени оптимистично настроени за реванша. Единствено селекционерът на националния отбор легендарният Мишел Идалго прогнозира, че в София за Монако ще е по-лесно, тъй като противникът ще трябва да търси победата, а това ще отвори пространство за бързите нападатели на монегаските. Но Аспарух Никодимов не е вчерашен и на „Васил Левски“ армейците избират балансиран подход. Те държат топката в половината на гостите, но без да се впускат в безогледни атаки, обезпечавайки тила си. Така първият сериозен удар към вратата на Етори идва чак в 43-ата минута. През второто полувреме мачът продължава в същото русло на тактическо надиграване. Постепенно натискът в полето на Монако се засилва. С напредването на времето започва да се усеща и по-добрата физическа подготовка на ЦСКА. Това се оказва изключително важно, защото мачът влиза в продължения. В тях армейците
свиват обръча
пред Етори
Устремен рейд на Йончев разрязва защитата на монегаските и единственият начин крилото да бъде спряно е с нарушение в наказателното поле. Дузпата е безапелационна. От бялата точка Ради Здравков хладнокръвно залъгва Етори, който дори не плонжира – 1:0 за ЦСКА. Сега вече Монако трябва да атакува на всяка цена, поемайки риска да бъде ударен на контра. И точно това се случва в 112-ата минута, когато Стойчо Младенов поема топката на левия фланг, напредва в наказателното поле и майсторски я пуска покрай Етори с външен фалц за 2:0, слагайки окончателно точка на спора.
Във Франция приемат поражението достойно, отдавайки дължимото на съперника. „Уви, София още веднъж стана гроб на френските илюзии в международен план“, констатира „Екип“. „Психически по-устойчиви българите се възползваха от продълженията, за да поставят на място Монако“, добавя „Котидиен дьо Пари“.
29 септември 1982 г., КЕШ – 1/16-финал реванш
ЦСКА – Монако 2:0 (след прод.)
София, стадион „Васил Левски“ 55 000 зрители
ЦСКА
Велинов
Г. Илиев
Д. Димитров
Г. Димитров
Тинчев
Богомилов
(46 – Керимов)′
Пл. Марков
Йончев
Р. Здравков
Г. Славков
(65 – Джевизов)′
Ст. Младенов
Аспарух Никодимов
МОНАКО
Етори
Лежон
Клод
Пере
Витали
Бижота
(97 – Рекорде)
Аморос
Барберис
Екстрьом
Куриол
Белон
(75 – Пеку)
Жерар Банид
Голмайстори: Р. Здравков 103 д., Ст. Младенов 112
Съдия: Джанфранко Менегали (Италия)
ЖК: Г. Димитров, Здравков, Г. Илиев (ЦСКА); Пюел, Лежон, Пеку, Пере (М)