• ЦСКА
  • Левски
  • Лудогорец
  • Ботев Пловдив
  • Локомотив Пловдив
  • Славия
  • Локомотив София
  • Черно Море
  • Берое
  • Пирин Благоевград
  • Ботев Враца
  • Арда Кърджали
  • Царско Село
  • ЦСКА 1948
  • ТВ Програма
  • Livescore
  • Букмейкър Рейтинги
  • Начало
  • БГ Футбол
    • Ефбет лига
    • Втора Лига
    • Северозападна Трета лига
    • Североизточна Трета лига
    • Югозападна Трета лига
    • Югоизточна Трета лига
    • Купа на България
    • Национали
    • Легионери
    • Юноши
  • Световен футбол
    • Англия
    • Германия
    • Испания
    • Италия
    • Франция
    • Шампионска лига
    • Лига Европа
    • Лига на Конференциите
    • Копа Либертадорес
    • Мондиал 2022
  • Спорт
    • Баскетбол
    • Волейбол
    • Тенис
    • Лека атлетика
    • Моторни спортове
    • Бойни спортове
    • Зимни спортове
    • Американски спортове
    • Други
  • Анализи
  • Букмейкър
  • Интервюта
  • Още
    • Статистика
    • Ретро
    • Извън терена
    • Видео
Palms bet от 7Sport
  • Начало
  • БГ Футбол
  • На този ден: Правим 1:1 с Италия на Мондиал 1986

На този ден: Правим 1:1 с Италия на Мондиал 1986

31 май | 16:42

1986 World Cup Finals, Azteca Stadium, Mexico, 31st May 1986, Italy 1 v Bulgaria 1, The Bulgaria team group before the match (Photo by Bob Thomas/Getty Images)

Днес може да ни звучи сюрреалистично, но в историята на българския футбол е имало времена, когато националният отбор е в състояние да се опъне на световния шампион и при това да го постави в шах. Точно това се случва на този ден преди 35 години на Мондиал 1986 в Мексико.
България попада в една предварителна група с действащия носител на трофея Италия, отбора, който го сменя на трона Аржентина и Южна Корея. По програма трябва да стартираме срещу адзурите, като това е и мачът, с който официално се открива световното. Селекционер на националния ни отбор е Иван Вуцов. Той го води вече втори цикъл и е успял да изгради изключително балансиран тим. Въпреки това за повечето наблюдатели България отива в Мексико като явен аутсайдер, отчитайки класата на противниците, които ще срещне там.
Мачът с Италия има доста интересна завръзка с оттенък на шпионски трилър. Преди срещата от щаба ни се опитват да разузнаят съперника.

Скуадрата обаче се е барикадирала

в духа на най-добрите катеначо традиции. Тренировките им са охранявани от цял екип, който разполага постове на входовете на стадиона, по трибуните и дори на пистата. Все пак от посолството ни в Мексико успяват да пробият железния кордон и да вкарат човек на едно от заниманията.
На терена също не се даваме на италианците. Наистина те владеят инициативата през по-голяма част от игровото време, но не създадат сериозни опасности пред вратата на Боби Михайлов. Единственото изключение е в края на първата част, когато след изпълнение на пряк свободен удар Антонио ди Дженаро сервира прецизно за Алесандро Алтобели в наказателното поле. Този път защитата ни не успява да блокира нападателя на Интер и той без подготовка опъва мрежата – 1:0 за Италия.
За разлика от други подобни случаи голът на съперника не ни пречупва. След почивката България продължава да играе организирано по италиански, насищайки централната зона, но без да се хвърля в безогледни атаки. Адзурите разчитат на контри. Те имат две относително добри възможности, но Гаетано Ширея и Антонио Кабрини не успяват да се възползват от тях. Въпреки това скуадрата действа уверено и не се вижда как ще допусне гол.
Мачът върви към победа за Италия, когато в 85-ата минута Ради Здравков пробива по десния фланг и центрира в пеналта. Там Наско Сираков успява да изпревари Ширея и Де Наполи и с изключително елегантен удар с глава праща топката долу в левия ъгъл извън обсега на вратаря Гали – 1:1. До края адзурите нямат време за реакция и цяла България ликува.
„Бяхме на две крачки от победа и равенството е неприятен сюрприз за нас“, коментира резултата селекционерът на световните шампиони Енцо Беардзот. В Италия пък са още по-разочаровани. „Когато всички мислехме, че с България е вече свършено, един чудесен удар на Сираков доведе до невероятен гаф. Гали се оказа неподготвен за единствения случай, при който трябваше да се намеси“, констатира „Кориере дело спорт“. „Италия, не прави повече подаръци!“, пък призовава „Гадзета дело спорт“.
В нашия лагер

Иван Вуцов с право е доволен

от постигнатото, като от разказа му става ясно, че разузнаването си е свършило отлично работата. „Имах ясна представа за италианците. Бяхме ги разучили добре и нямаше с какво да ни изненадат. Единственото, което не знаех, е кой ще започне като дясно крило – опитният Бруно Конти или младият Джанлука Виали. В зависимост от избора им бях готов да реагирам на загрявката преди мача – да започна с левия защитник Петър Петров или с Александър Марков, който е по-бърз. Отдясно реших да пусна Ради Здравков и Наско Сираков, които се допълваха много добре. Там нямахме типичен десен бек, а двамата се подсигуряваха взаимно и когато единият тръгваше в атака, другият оставаше отзад да го покрива“, връща се назад в спомените Вуцов. Равенството с Италия му помага да стане първият селекционер, при който България успява да мине предварителна група на световни финали. Въпреки че на Мондиал 1986 г. не успяваме да запишем победа, равенството 1:1 с Южна Корея ни стига да се класираме за осминафиналите, където отстъпваме с 0:2 на Мексико.

31 МАЙ 1986 Г., СВ. ПЪРВЕНСТВО
„Ацтека“, Мексико Сити 95 000
БЪЛГАРИЯ 1:1, ИТАЛИЯ
Б. Михайлов, Р. Здравков, Н. Арабов, Г. Димитров, Ал. Марков, Н. Сираков, А. Садъков, Ж. Господинов (74 – Андр. Желязков), Пл. Гетов, Б. Искренов (66 – К. Костадинов), Ст. Младенов
Ив. Вуцов
Гали, Бергоми, Кабрини, Ширея, Виерховод, Бани, Де Наполи, Ди Дженаро, Конти (66 – Виали), Алтобели, Галдеризи
Е. Беардзот
Голмайстори: 0:1 Алтобели 43, 1:1 Н. Сираков 85
Съдия: Ерик Фредриксон (Шв)

Сподели

Свързани

May 28, 2022, Пловдив: Efbet лига/плейоф за Европа/:Ботев Пловдив - Берое на стадион Коматево, Saturday (Photo by Антон Узунов/Стартфото Anton Uzunov/startphoto.bg 2022)

28 май | 20:56

Хубчев: От утре настъпват много по-тежки времена за Берое


Прочети повече

May 28, 2022, Пловдив: Efbet лига/плейоф за Европа/:Ботев Пловдив - Берое на стадион Коматево, Saturday (Photo by Антон Узунов/Стартфото Anton Uzunov/startphoto.bg 2022)

28 май | 20:54

Валентич: Горд съм, днес направихме история!


Прочети повече

starphoto.bg

28 май | 20:46

Брахими: Имаше дузпа срещу мен, благодаря на феновете


Прочети повече
28 май | 19:27

Мартин Минчев и Доминик Янков се срещат с фенове във Варна


Прочети повече
28 май | 16:37

Стана ясно кой отбор е най-близо до мястото на Царско село във Втора лига


Прочети повече
28 май | 16:08

Роден футболен бос: Няма да допуснем италианския катун с гастрольорите


Прочети повече
28 май | 15:22

Цветомир Найденов: Любо Пенев е легенда


Прочети повече
28 май | 14:07

Съботният коментар на Жаклин Михайлов: Драмата в „Овча Купел“ се състоя


Прочети повече
28 май | 13:30

Официално: Любо Пенев е новият старши треньор на ЦСКА 1948


Прочети повече

"ТЕМА СПОРТ" - ВЕСТНИК СЪС СТОЙНОСТ!

Последно публикувани

  • 0
    Сблъсъци между фенове и полиция в Париж! Не се знае кога ще започне финалът!
    28 май | 22:26
  • 0
    Зингаревич разкри кога Ботев ще заиграе на Колежа
    28 май | 21:27
  • 0
    Хубчев: От утре настъпват много по-тежки времена за Берое
    28 май | 20:56
  • 0
    Валентич: Горд съм, днес направихме история!
    28 май | 20:54
  • 0
    Брахими: Имаше дузпа срещу мен, благодаря на феновете
    28 май | 20:46

За реклама:

temasport-website@abv.bg

+359 896 705 191

Последвай ни:

© 2022 Тема Спорт. All Rights Reserved.