Днес се навършват 30 години от един от най-героичните мачове на ЦСКА в евротурнирите. През сезон 1991/1992 година армейците участват в надпреварата за Купата на УЕФА. Жребият противопоставя тима, воден от Аспарух Никодимов срещу Парма, който е сред най-проспериращите италиански отбори по онова време, клуб, който тепърва ще набира скорост. Босът на Парма Калисто Танци и треньорът Невио Скала афишират амбициозен план – да станат носители на купата. Изпълняват го, но не веднага, защото при първия опит пармалатите срещат ЦСКА и Георги Велинов.
Градът, създаден през XVI век като херцогство от тогавашния папа Павел III, не е от най-изявените футболни центрове на Апенините, но в началото на 90-те Парма е под опеката на концерна „Пармалат“. Хранително-вкусовият гигант пристъпва към реализирането на проекта „Ил Гранде Парма“, според който градският отбор трябва да бъде сред най-силните в Италия. На “Енио Тардини” са привлечени големи имена като Алесандро Мели, Антонио Бенариво, бразилския вратар Клаудио Тафарел и шведските национали Грюн и Томас Бролин. На тях армейците противопоставят отбор, който се гради от Никодимов със съдействието на новия президент Валентин Михов. Червената фланелка по това време носят Ивайло Андонов, Анатоли Нанков, Емил Димитров, Йордан Лечков, Павел Дочев и завърналият се от чужбина вратар Георги Велинов.
Тодор Праматаров, нападател на ЦСКА в онези години, разказва: „Помощник-треньорът Цветан Йончев отиде до Италия, за да ги гледа. Когато се прибра, всички се скупчихме около него да научим с какъв противник ще се играе. „Няма страшно, момчета. Това е отбор от средното ниво на Европа“, каза Йончев. Първоначално ние останахме изненадани, тъй като очаквахме суперлативи за италианците. Сега си давам сметка, че Йончев беше участвал и вкарвал голове при елиминирането на шампионите на Англия и Испания, затова отборът на Парма едва ли му се е видял чак такова страшилище, каквото ние очаквахме…“.
Първият мач на стадион “Българска армия” завършва 0:0 и развръзката остава за реванша, а Паро Никодимов не е доволен. „Всъщност ги изпуснахме в София. Някои от хората на стадиона обаче бяха много доволни. Казаха така: каквото изпуснахме тук, ще си го вземем там“, разказва Паро.
На реванша в Италия делегацията на ЦСКА е посрещната много топло от италианците. Дори организират за българската група посещение в завода на „Пармалат“. На следващия ден обаче отборът едва се добира до стадиона за началото на двубоя. „Имаше задръстване, шофьорът караше с 40 км/ч. Успяхме да стигнем едва 35 минути преди началото! Дори полицейската кола, която беше пред нас, не успя да ни закара по-бързо. Нямаше време даже за масаж“, разказва друг от участниците, Анатоли Нанков. „Казах на момчетата, че италианците ще се опитат да вкарат гол още в началото и да си решат мача. Нормално очаквах, че ще задържат топката през повечето време, все пак имаха играчи, които това го владееха добре. Но ние не трябваше да се предаваме – това е традицията на ЦСКА, когато играе в чужбина“, казва Аспарух Никодимов…
Мачът е много труден за армейците, но Георги Велинов се превръща в герой за българите, като спасява невероятни положения. Джони напомня за епичните си изяви срещу Реал Сосиедат и Ливърпул десетилетие назад, а в 57-ата минута дори спасява дузпа, бита от Алесандро Мели. Парма все пак повежда с 1:0 20 минути преди края и италианците се виждат крайни победители. Тогава идва моментът на централния защитник Велиан Парушев. В 89-ата минута доскорошният главен мениджър на армейците Стойчо Стоилов центрира от фаул отдясно на Тафарел. Първоначално топката е отбита, но Антон Димитров я връща в зоната на малкото наказателно поле, където българският бранител с плонж с глава я праща в мрежата. 1:1 и Адио, Парма! Написана е поредната славна страница в евроисторията на ЦСКА.
2 октомври 1991 година, Купа на УЕФА, 1/32 финал
ПАРМА ЦСКА 1:1
“Енио Тардини” 19 935
Парма
Тафарел
Нава
Ди Киара
(70 – Бенариво)
Миноти
Аполони
Грюн
Мели
(84 – Пулга)
Дзорато
Агостини
Куоги
Бролин
Тр. Скала
ЦСКА
Велинов
Ем. Димитров
Видов
Дочев
Парушев
Й. Маринов
В. Павлов
(72 – Ст. Стоилов)
Нанков
Лечков
Праматаров
Андонов
(72 – Ант. Димитров)
Тр. Асп. Никодимов
Голмайстори: 1:0 Агостини 71, 1:1 Парушев 89
Съдия: Ги Гуталс
Жк: Миноти, Агостини (П) Велинов, Ем. Димитров, Лечков (Ц)
Чк: няма