От следващата година ни очаква турнир с повече отбори, швейцарска система и нови правила за квалификациите
Юлиян ДИМИТРОВ
Във вторник започва последното издание на добре познатата ни Шампионска лига. Такава, с каквато бяхме свикнали от 20 години, а именно – 8 групи по 4 отбора, след което елиминации от осминафиналите нататък до спора за трофея. Всъщност УЕФА планира промените още преди проектът за Суперлигата да стане известен, тъй като грандовете заявиха, че се нуждаят от по-малко квалификационни мачове и повече приходи. Когато суперклубовете решиха да се отделят, президентът на централата Александър Чеферин беше шокиран, тъй като смяташе, че готвената реформа в Шампионската лига трябваше да ги успокои и задоволи. Но в крайна сметка идеята за Суперлига засега бе погребана и всички се съгласиха с актуализираната Шампионска лига. През 2021 г. реформата беше одобрена, а година по-късно нейните разпоредби бяха леко коригирани. Например, първоначално се предполагаше, че един клуб ще играе поне 10 сигурни мача, но отборите бяха възмутени (графикът и без това вече е достатъчноплътен), така че се спряха на компромис от осем мача.
Двата основни момента на реформата са увеличаването на броя на отборите от 32 на 36 (което означава, че общият брой на мачовете ще се увеличи) и въвеждането на швейцарската система. Как ще протече същинската фаза?
Вече няма да има деление по групи – 36 отбора ще формират едно класиране по швейцарската система. Клубовете ще имат гарантирани осем мача – четири у дома и четири навън, като календарът няма да бъде определен предварително. Противниците се избират въз основа на сходни резултати, тоест победителите играят с победители, губещи с губещи, както и тези завършили наравно. Но не можете да играете с един и същи отбор два пъти. Ще се изиграят общо 144 мача вместо досегашните 96…
ЦЕЛИЯ МАТЕРИАЛ ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА „ТЕМА СПОРТ“ В ПОНЕДЕЛНИК