Новите червени диаманти
Петко Панайотов и Георги Чорбаджийски са първите плодове на дублиращия отбор на ЦСКА
Мартин КОСТАДИНОВ
Новото начало в ЦСКА, отчитано от треньора Томислав Стипич при почти всяка негова медийна изява, постигна първата си победа през уикенда след 3:1 над Хебър над „Васил Левски“. Третото попадение за армейците бе дело на 19-годшшния Георги Чорбаджийски, а първият, който отиде да го поздрави, беше Петко Панайотов, който е на същата възраст. И именно двамата тийнейджъри сякаш са най-яркото отражение на новия път, по който ЦСКА се опитва да тръгне. Те започнаха като титуляри в първия кръг срещу Лудогорец и въпреки незаслужената загуба с 0:1 оставиха добри впечатления в Разград. Чорбаджийски стартира и срещу Хебър, а Панайотов бе на пейката заради здравословни проблеми през седмицата. Той обаче също получи достатъчно игрово време срещу пазарджиклии, като се появи на терена още в 64-тата минута, а 17 по-късно неговият съотборник от дублиращия отбор на армейците отбеляза дебютния си гол за първия състав.
„Доста чаках този момент. Борих се за него през всичките тези години“, показа удовлетворението си Георги, който, както е известно, е брат на бившия капитан на ЦСКА Божидар Чорбаджийски. Също като него той прекарва цяло десетилетие в червената школа, като е бил част от всички възрастови групи. Преминава на „Армията“ през 2014-а от Барса БГ,
точно 10 години
след брат си
който е с 9 по-голям от него. Божидар Чорбаджийски записа официален дебют за ЦСКА на 25 май 2013 при загубата от Локомотив София с 2:1, като влиза като резерва. На 4 април пък 2014 подписва първия си професионален договор. Отново точно десетилетие по-късно – през пролетта на 2024-та същото направи и Георги, отново с отбора на сърцата им – ЦСКА.
Голямата разлика във възрастта, в профила, позициите, а дори и физиката на двамата футболисти обаче слага край на сравненията помежду им. Със сигурност по-малкият Чорбаджийски изцяло сам си заслужи да се намира на мястото, където е в момента, като дори трябваше да се справя с тежка ситуация, в която се беше поставил. Той се качи за първи път в мъжкия състав в началото на 2022 година, едва на 17, под ръководството на Стойчо Младенов. Бе част от зимния подготвителен лагер в Турция, като още тогава загатна за голям потенциал. Заговори се за интерес от страна на италианския Дженоа, а червеното ръководство започна разговори с него за професионален договор. Чорбаджийски обаче постави много високи условия, с което
си навлече гнева на
тогавашните шефове
и дори се очакваше да бъде изгонен от клуба. В крайна сметка обаче това не се случи, а няколко месеца по-късно младокът заигра в новосъздадения дублиращ отбор, който се състезаваше в Югозападната Трета лига. Там той бе съотборник с Петко Панайотов, с когото се развиват в един ритъм до момента.
За разлика от Чорбаджийски обаче вътрешният халф не е прекарал цялото си юношество в ЦСКА, а тъкмо напротив – изкарал е няколко години във вечния съперник Левски. Дори се наложи през лятото червените да заплатят компенсация на сините, за да го картотекират в първенството. „Всичко се случи в Елитната група до 17 години на полусезона (б.а. – в края на 2021 г.), когато получих офертата от ЦСКА. Сметнах, че ще е по-добре за моето развитие, и нямаше как да пропусна да играя в най-титулувания клуб в България“, обяснява Панайотов, който дебютира за ЦСКА в последния редовен кръг на миналия сезон срещу Локо Пд, а през лятото направи много силна подготовка в Банско. Така зимата на сезон 2021/22 и лятото на 2024-та за момента се оказват ключови за новите червени диаманти.
Панайотов и Чорбаджийски тепърва ще трябва да се шлифоват и развиват, за да достигнат нужното ниво да са водещи футболисти в ЦСКА, но трябва да се отбележи, че се качват в първия състав доста по-подготвени от досегашните си предшественици. В последните години големите таланти от школата трябваше директно да правят скока от юношеския футбол към високите изисквания на Първа лига и
се проваляха
в този преход
Следваха преотстъпвания в Литекс или опашкари в елита и се тръгваше по спиралата надолу. Вместо това двамата налагани от Стипич младоци вече имат два сезона зад гърба си в мъжкия футбол, като макар и на по-ниско ниво в Трета лига, можеха да трупат самочувствие и да се готвят за настоящия момент. Именно това бе идеята на възобновяването на този отбор и ето, че той даде първите си плодове.
Чорбаджийски е офанзивен футболист, какъвто академията на ЦСКА отдавна не беше произвеждала – енергичен, остър, с отработен удар и силен на втория етаж. Неслучайно и Томислав Стипич видя именно в негово лице решението за върха на атаката при все още закъсняващата селекция в клуба, макар че това не е коронната му позиция… Петко Панайотов пък показа завидно спокойствие при разиграването и изнасянето по време на подготовката в Банско, когато беше използван в опорен халф. В официалните мачове той е изнесен по-високо по терена и отново се справя на ниво със задачите си, като прави впечатление голямата му
тактическа
дисциплина
Освен това има висок процент на точни отигравания и дава предпоставки, че тепърва ще се представя още по-силно. Би било грешка, ако започне от пейката и следващия двубой срещу Спартак Варна, след като вече е напълно възстановен от проблемите си. Макар че вкара на Хебър, Станислав Шопов с нищо градивно не защити титулярното си място и след вече две години в ЦСКА смело можем да твърдим, че колкото и шансове да получава, няма да повиши нивото си. Не така стоят нещата с Чорбаджийски и Панайотов. Те усещат доверието на Стипич и му се отблагодаряват. Важното е това да не е само временно явление, а старт на много позитивен за ЦСКА процес. Българският футбол има нужда от качествени български футболисти в Борисовата градина.