С наближаването на края на годината настъпва време и за равносметка. „Тема Спорт” по традиция ще ви представи събитията от родния спорт така, както ги видяхме ние и както ги показват статистиките и резултатите. Хубавите и лошите моменти, значимите постижения и провалите. В една олимпийска година винаги акцентът пада върху резултатите от най-големия спортен форум на планетата. Но няма да пропуснем и по-тънките ситуации, които често минават между капките. Продължаваме поредицата с гребните спортове.
Екип на „Тема Спорт”
Без медал при мъжете и жените от големите първенства и с тъжна лебедова песен на олимпийските игри в Токио. Така завършва годината за родните състезатели от кану-каяка. Тенденцията в този спорт в последно време да имат затруднения в намирането на отличията се запази и през 2021-ва. За съжаление, един от най-успешните ни индивидуални спортове в исторически план продължава да буксува. На всичко отгоре бе съпътстван и от напрежение в навечерието на Игрите в японската столица, което бе породено от оплакванията на Станилия Стаменова от невъзможност да води подготовка на най-високо ниво. Имаше размени на реплики през медиите, в това число и със съдействието на Министерството на спорта.
Крайният резултат обаче бе такъв, че никой не остана доволен от развоя на събитията. Стаменова осъществи мечтата си да отиде на олимпийски игри. Доскорошната кралица на 200 метра кану обаче бе много далеч от най-силните резултати. 33-годишната столичанка отпадна на 1/4-финалите на коронната си дисциплина и желанието да се оттегли със сълзи от радост не се осъществи. Да, сълзи накрая наистина имаше. За съжаление обаче, те бяха от яд и болка, че всичко приключи не по мечтания начин. Станилия остана далеч от най-добрите резултати, а след края на състезанието си обяви, че няма повече да се качи в кануто, поне не и с професионални амбиции.
Проблемът пред федерацията бе, че така и никой друг не съумя да се добере до квота за Токио. Ангел Кодинов записа позитивни резултати, но в неолимпийската дисциплина 500 метра. Когато отиваше да се състезава в олимпийската на 1 километър, силите му се изчерпваха и пробивът така и не бе осъществен. Сега погледите вече са насочени към бъдещето. Париж 2024 все още е постижима цел за него, като изглежда такава и пред един от големите таланти – Денислав Цветанов. Именно към него ще бъдат вторачени погледите в краткосрочен, а защо не и дългосрочен план.
КАНУ-КАЯК В ИСТОРИЧЕСКИ ПЛАН
Първенство Злато Сребро Бронз Общо
ОИ 4 5 8 17
СП 9 16 26 51
ЕП 5 7 12 24
ПОСТИЖЕНИЯТА ПРЕЗ 2021 ГОДИНА В КАНУ-КАЯКА
Първенство Домакин Злато Сребро Бронз Общо Най-добро представяне
ОИ Токио (Яп) 0 0 0 0 Станилия Стаменова (200 м кану – 16 място)
СП Копенхаген (Дан) 0 0 0 0 Нямаме запомнящо се участие
СПМиД Монтемор (Пор) 0 0 0 0 Денислав Цветанов (200 м каяк, до 23 г – четвърти), Радослав Стефанов/Веселин Вълчов (1000 м двойка каяк, до 23 г – седми), Преслав Георгиев (500 м кану, младежи – пети), Йоана Георгиева (200 м каяк, до 23 г – пета, 500 м каяк до 23 г – шеста)
ЕП Познан (Пол) 0 0 0 0 Ангел Кодинов (500 м кану – четвърти)
ЕПМиД Познан (Пол) 0 0 2 2 Денислав Цветанов (200 м каяк, до 23 г – бронз), Радослав Стефанов/Веселин Вълчов (1000 м двойка каяк, до 23 г – бронз), Михаил Федисин (1000 м кану, младежи – пети), Преслав Георгиев (200 м кану, младежи – пети)
СК Сегед (Унг) 0 0 0 0 Радослав Стефанов/Веселин Вълчов (1000 м двойка каяк – седми)
СК Барнаул (Рус) 0 1 0 1 Олимпия Душева/Денислав Цветанов (200 м каяк смесено – сребро), Ангел Кодинов (500 м кану – шести), Олимпия Душева (200 м каяк – осма)
_______________
Фамилия Нейкови пак прикова погледите
Друг от най-успешните ни индивидуални спортове от олимпийски игри – гребането, дори не стигна до излъчване на участник в Токио. За пръв път от 1964 година насам страната ни остана без представител в този академичен спорт. Резултат на фона на общо 14 медала от летни игри, които са спечелени през годините в гребните лодки. Както и 35 медала от световни първенства!
След оттеглянето на Георги Божилов се отвори дупка, която дълго време не бе запълнена. Всъщност тя все още си стои така широка, но важното е, че след нулата в Токио светлината в тунела изглежда не е от насрещния влак. В лицето на Емил Нейков и Лазар Пенев федерацията по гребане успя да намери фигури, които да дърпат спорта отново напред и на които да се разчита за нещо повече в близко и далечно бъдеще.
Разбира се, най-вече това важи за наследника на славната фамилия Румяна и Свилен Нейкови, които в момента ръководят централата като старши треньор и президент. Младият Емил спечели златен дубъл при младежите от световно и европейско първенство на коронната дисциплина на неговата майка – скиф. Пред него се очертава много солидно бъдеще и ако остане мобилизиран и продължи да се готви усърдно, то Париж, а след това и Лос Анджелис 2028 могат да му донесат изключителни позитиви. Пенев, от своя страна, стана европейски шампион и бронзов медалист от световното първенство до 23 години. Той направи това в леката категория, която не е олимпийска и може би ще трябва да се търси вариант къде би могъл да реализира потенциала си и в дисциплина, която ще е част от Игрите във френската столица.
ГРЕБАНЕ В ИСТОРИЧЕСКИ ПЛАН
Първенство Злато Сребро Бронз Общо
ОИ 3 4 7 14
СП 9 12 14 35
ЕП 1 1 4 6
ПОСТИЖЕНИЯТА ПРЕЗ 2021 ГОДИНА В ГРЕБАНЕТО
Първенство Домакин Злато Сребро Бронз Общо Най-добро представяне
ЕП Варезе (Ит) 0 0 0 0 Нямаме запомнящо се участие
СПМ и Д Рачице (Чех) 1 0 1 2 Емил Нейков (скиф – злато), Лазар Пенев (скиф, лека категория – бронз)
СПЮ и Д Пловдив 0 0 0 0 Цветомир Малинов/Иван Янкулов (двойка скул – четвърти)
ЕПМ и Д Крушвица (Пол) 2 0 0 2 Емил Нейков (скиф – злато), Лазар Пенев (скиф, лека категория – злато)
ЕПЮ и Д Мюнхен (Гер) 0 1 0 1 Цветомир Малинов/Иван Янкулов (двойка скул – сребро)
СК Загреб (Хър) 0 0 0 0 Емил Нейков (скиф – четвърти)
СК Люцерн (Швейц) 0 0 0 0 нямаме участник
СК Сабаудия (Ит) 0 0 0 0 нямаме участник