Париж 2024: Нещо ново, нещо старо, нещо… странно?

Новите спортове на игрите в опит да привлекат вниманието на все по-безразличните млади
След по-малко от 48 часа светът ще е олимпиада. Париж ще се превърне във вторият град (след Лондон), който за трети път домакинства на голямата спортна лудост.
Точно век след последната олимпиада във френската столица, Париж трябва да помогне олимпийските игри да се върнат към нормалното след последните две издания, белязани от пандемията от ковид -19.
А с поглед към бъдещето програмата претърпя някои сериозни промени, като към 48-те спорта в програмата бяха добавени любопитни новости.
Всеизвестно е, че олимпийските игри не се радват на особен интерес сред родените през настоящия век. Техните бащи и дядовци все още по навик поглеждат от време на време към телевизионния екран докато вървят състезанията, но големият проблем пред Международния олимпийски комитет (МОК) е как да привлекат вниманието на поколението Z. В опит да бъдат приобщени към олимпизма бе решено в Париж в програмата да дебютира брейкденса.
Форматът на битката, както практикуващите наричат състезанията си, е измислен във Франция, в предградията на Париж. Преди около 15 години бе направен опит за популяризирането му в телевизионен ефир, но ниските рейтинги го оставиха като част от ъндърграунд културата. Брейкденсът е характерен с това, че ще е единственият спорт на игрите в Париж, в който участващите ще бъдат по-известни с прякорите си, отколкото с имената си по паспорт. Надпреварата ще е единствено индивидуална с по 16 участници във всеки пол.
И заедно със скейтбординга това ще са двете надпревари с най-ниска средна възраст на състезателите. И как да е по-различно, след като световната шампионка за жени Доминика Баневич от Литва, известна повече като B-Girl Nika, едва навърши 17 години!
Брейкденсът ще е еднократен участник в програмата, тъй като не попадна в селекцията за Лос Анджелис 2028. Но пък колцина шампиони ще могат да похвалят с това, че са спечелили златото си на историческо място като „Плас дьо ла Конкорд“? Отговорът е: общо 14, защото там ще се проведат и състезанията по скейтбординг, BMX и баскетбол 3х3.
Игрите в Париж ще счупят рекорда за състезание, провело се най-далеч от града-домакин. Досега рекордът се държеше от състезанията по конен спорт на Олимпиадата в Мелбърн, Австралия, през 1956 г., които се проведоха… в Стокхолм. Причината тогава бяха драконовските карантинни изисквания към конете в Австралия. Още тази седмица обаче, сърфингът ще напише нова страница – състезанията ще са на легендарния плаж Теахупо в Таити, Френска Полинезия, което е на само… 15 000 км от Париж!
Заради ограничението на броя състезатели от една страна сериозна част от световния елит няма да участва, а стремежът към разширяване на географията на спорта доведе до квоти за страни като Никарагуа и Ел Салвадор и сериозни съмнения дали представителите им ще оцелеят в петметровите вълни на Теахупо.
Най-голямата новост в Париж обаче трябваше е дебютното участие на мъже в синхронното плуване или както вече се нарича официално – артистично плуване. Но шумът се оказа напразен. Нито един мъж не беше селектиран за участие и така женските спортове в игрите продължават да са с два повече от мъжките. И ще си останат така още известно време, защото поне засега в художествената гимнастика не планират да позволят на силния пол да се премята в ликра по килима.
Иначе за парижани неочакваното ново е видът на Сена. Реката бе почистена и вече не е десетилетната помийна яма на френската столица. Да, в нея плува достатъчно количество бактерии ешерихия коли, за да доведе до стомашно-чревни разстройства за участниците в триатлона и маратонското плуване, но ако има някакъв позитивен ефект за жителите на града от предстоящия организиран спортен хаос, това е новият вид на реката.