Юлиян ДИМИТРОВ
Италианската асоциация за защита на правата на потребителите CODACONS твърди, че Ювентус „може да бъде изпратен в Серия Б и да бъде лишен от последното си скудето“ покрай разследването за финансови измами и фалшиво счетоводство. Според президента на СODACONS Марко Донцели вероятността това да се случи е голяма, ако се докаже, че по този начин клубът е извлякъл предимство „в сянката на тези потенциално незаконни операции“.
„Обвинителната система е много сериозна и хвърля зловеща светлина върху последните футболни първенства също, защото имаше истинска доминация на Ювентус, която приключи през последната година“, заяви Донцели пред TMW.
„Ако Ювентус е спечелил нелегитимно предимство пред съперниците с операции от този тип, тогава редовността на последните първенства е компрометирана и в резултат на това Федерацията и Органът за пазарна конкуренция ще трябва да се намесят и да
санкционират отговорните
за това. Освен индивидуалните отговорности клубът няма да бъде освободен от наказание. Поради тази причина и за да защитим хиляди тифози, ще подадем жалба до Антитръста и Федералната прокуратура с искане за изпадане в Серия Б на Ювентус и отнемане на последните титли в лигата, спечелени в сянката на тези потенциално незаконни операции“, завърши Донцели.
Фалшиви документи от фиктивни компании и фактури за несъществуващи сделки. Това са обвиненията, формулирани от прокуратурата в Торино за висшето ръководство на Ювентус. Обиските започнаха в петък след затварянето на пазарите (б.р. Ювентус е листнат на борсата) в клубното седалище. Финансовата полиция иззе и материали от спортния център във Виново и офиса в Милано. Шестимата заподозрени в извършването на далаверите са президентът Андреа Аниели, вицето му Павел Недвед, бившият спортен директор Фабио Паратичи (сега в Тотнъм), бившият шеф на Финансовия отдел Марко Ре и заместниците му Стефано Бертола и Стефано Серато. Наследникът на Паратичи – Федерико Керубини, бе разпитван 9 часа като информирано лице. Разследването обхваща сезоните 2018/19, 2019/20 и 2020/21, като става въпрос за обща сума 282 милиона евро от транзакции, „характеризирани с измамно увеличени стойности“.
Според постановлението, подписано от прокурорите Марио Бендони и Чиро Сарториело, Ювентус и неговите ръководители „за да реализират несправедлива печалба във финансовите отчети, съзнателно
прикриват съществени факти
които не съответстват на истинските и/или поставени значими имуществени факти, чието разкриване се изисква по закон“. Разследването възникна от подслушване, което започна през май 2021 г. по време на трансферния период. От разговорите се разбра, че има „изрично потвърждение за нездравословното управление на капиталовите печалби“, използвано по изкривен начин като инструмент за баланс. Според разследващите висшето ръководство, в това число и президента Аниели, са били наясно със случващото се.
Механизмът за капиталови печалби, който е идентифициран като „Управлението Паратичи“, е използван като „корекция за поети рискове по отношение на инвестициите и разходите, свързани с необмислени покупки и заплати“. Настоящият спортен шеф на Тотнъм е „архитектът на превантивното планиране на капиталовите печалби“.
Аномалиите в трансферите на играчи от 2019 до 2021 г. засягат в повечето случаи огледални транзакции и с повтарящи се контрагенти, или „транзакции с нулева сума без парични движения и с двоен положителен ефект върху балансите на компаниите“. Примерите включват някои сделки, включващи младежи на Ювентус, респ. случая с покупката на Марли Аке от Марсилия за 8 млн. евро с едновременната продажба на Франко Тонгя за същата сума. Следват
операции със сходни суми
като например покупката на Ровела от Дженоа за 18 милиона и продажбата на Портанова и Петрели съответно за 10 и 8 милиона. Заключението на разследващите е, че това са сделки, отделени от реалните пазарни стойности и чисто счетоводни, следователно фиктивни.
Документите показват, че Ювентус е записал 131 564 000 евро във финансовите отчети за 2018/19 г., произтичащи от капиталови печалби, 119 721 000 през 2019/20 и 30 832 000 през 2020/21. Иззети са компютри, фактури, заповеди и др. Освен кабинетите на заподозрените и Керубини, бяха претърсени и тези на главния изпълнителен директор Маурицио Аривабене, Фабио Морганти, ръководител на футболните операции, и Джовани Мана, мениджър на тима до 23 години.
В събота Аниели, братовчед му Джон Елкан и Недвед бяха в ложата на стадиона като знак за близост на ръководството в деликатния момент.
„Президентът произнесе красива реч пред отбора – каза треньорът Масимилиано Алегри – обстановката е спокойна, клубът ще се погрижи за това.“ На „Алианц” Юве загуби с 0:1 от Аталанта, но това в момента е най-малката грижа…
_______________
Какво казва законът
Резюме на чл. 2622 от Гражданския кодекс на Италия относно фалшивото счетоводство на регистрираните на борсата компании: „Длъжностните лица, които в своите финансови отчети или корпоративни комуникации съзнателно излагат съществени факти, които не отговарят на истината или представят съществени факти от важно значение, за да заблуждават другите, се наказват с лишаване от свобода от 3 до 8 години”.
________________
Разследват 62 трансфера, 42 са на бианконерите
Прокуратурата нищи общо 62 трансфера, които в огромната си част – 42, са свързани с Ювентус. Повечето от тях са огледални сделки на неизвестни играчи на надути цени. Разследващите няма как да пропуснат ролята в схемата и на мениджърите. Защото агентът на Франко Тонгя, който отиде в Марсилия за 8 млн. евро, а оттам за същата сума дойде Марли Аке, е небезизвестният Мино Райола. Подозрително високи са сумите по сделките за преминаването на Миралем Пянич в Барселона за 60 млн. евро, а в обратната посока пое Артур срещу 72 млн. евро.
Вниманието привлича и сделката „4 за 1“ между Наполи и Лил. Така в Серия А през 2020 г. пристигна Виктор Осимхен (71,25 млн.), а обратния път извървяха Карнезис, Манци, Палмиери и Лигуори. Последните трима млади играчи много скоро бяха освободени от песовете и в момента се подвизават в третото и четвъртото ниво в Италия.
СЪМНИТЕЛНИТЕ СДЕЛКИ НА ТОРИНСКИЯ ГРАНД