Васил КОЛЕВ
(поредица „История на световните първенства“)
И до днес съществуват спорове с каква тактическа схема играе Англия при триумфа си на домакинския Мондиал 1966. За повечето коментатори тя е 4-3-3. Факт е обаче, че тимът не използва типични крила. На двата фланга са Алън Бол (отляво) и Мартин Питърс, а в атака един до друг са Джеф Хърст и Роджър Хънт. Това кара други да говорят за 4-4-2. Ноби Стайлс обаче е непосредствено пред защитата. В днешния свят, където всяко едно движение на терена се поставя под лупа, анализаторите биха казали, че точната подредба е 4-1-3-2. Всичко обаче показва едно: селекционерът Алф Рамзи е изградил хомогенен отбор, в който всеки от играчите тежи на мястото си, но е и с универсални качества.
На вратата е Гордън Бенкс, обявен от ФИФА за втория най-велик вратар в историята след Лев Яшин. Бенкс никога не е играл за голям клуб. През 1959 г. Лестър го взима от Честърфилд, а 4 години по-късно дебютира в националния тим. Един слаб мач на финала за купата през 1963 г. срещу Манчестър Ю, когато носи вина и за трите гола на съперника при загубата с 1:3, го разколебава, че ще загуби мястото си в тима на Рамзи. Но само го бетонира! На Мондиал 1966 получава първия гол чак в полуфинала срещу Португалия, при това от дузпа на Еузебио. Във финала ФРГ му вкарва още два, но пък прави ключови спасявания. Остава в историята и с
феноменалното си спасяване
4 години по-късно след удар с глава на Пеле. През 1972 г. при катастрофа губи дясното си око, но е избран и за Футболист на година в Англия.
В центъра на защитата е Джеки Чарлтън, братът на Боби и единственият от целия тим, направил впечатляваща треньорска кариера. При това с националния тим на Ирландия, който преди него никога не бе играл на голямо първенство. На почти 30 години дебютира за Англия, макар че пресата не го харесва. На полуфинала на световното с Португалия вади от игра Торес, но пипа топката с ръка за дузпата на съперника в края. После е критикуван за грешка при втория гол на ФРГ във финала. Жирафа, както го наричат заради дългия му врат, напуска банкета по случай титлата първи и отива да пие в кръчмите, като не се появява няколко дни.
Негов партньор в отбрана е Боби Мур, който също не е най-големият любител на режима. Почти цялата му кариера минава в Уест Хем, където фланелката с номер 6 е извадена от употреба през 2008 г. в негова чест. В националния отбор попада по времето на Уолтър Уинтърботъм и участва на мондиала в Чили пред 1962. Когато Рамзи поема Трите лъва, го прави капитан само на 22 г. И до днес това е рекорд. В навечерието на финала с ФРГ Рамзи е обмислял дали да не заложи на двойката от Лийдс Джеки Чарлтън–Хънтър, но се отказва. „Той беше моят лидер, капитан и дясна ръка. Бях готов дори да му поверя живота си“, казва треньорът по адрес на Боби Мур. Именно две негови грешки срещу Полша през 1973 г. обаче костват поста на селекционера.
През 1991 г. е опериран, а година по-късно обявява, че ще умре от рак на дебелото черво. След още година става първият шампион от 66-а, който си отива от този свят.
Като десен бек играе Джордж Коен, определен от Рамзи и Джордж Бест като „най-добрия десен защитник в Англия за всички времена“. Прекарва цялата си кариера във Фулъм, а в националния тим се е озовал заради сериозна контузия на Джими Армфилд. След края на кариерата си през 1976 г. е диагностициран с рак на дебелото черво, но за разлика от Боби Мур оцелява след 14-годишна битка с болестта.
Левият бек Рей Уилсън започва при Бил Шенкли в Хъдърсфилд, а след мондиала в Чили (1962) преминава в Евертън.
Пред защитата е най-колоритната фигура Ноби Стайлс. Сам казва за себе си, че е късметлия да играе за Манчестър Ю, на който е фен. Това само по себе си е странно, защото не прилича външно на футболист. Висок е само 161 см, не вижда добре и играе с лещи, а
на два пъти зъбите му са избивани
и носи протеза, която сваля по време на мачовете. Заради изброеното го наричат „Грозното пате“, а английски журналист стига по-далеч, като пише, че е „най-добрата реклама за погребалния бизнес на своя баща“. Стайлс е груб, но се превръща в икона за англичаните с всеотдайната игра по време на световното през 1966. По-внимателните анализи няма как да отминат, че той е основната причина да разцъфти талантът на Боби Чарлтън не само в Англия, но и в Манчестър Ю, защото върши цялата му работа в отбрана. Стайлс остава в историята като един от само тримата англичани, печелили световната купа и тази на европейските шампиони (КЕШ). Другите двама са Боби Чарлтън и Йън Калахан. Халфът е известен с много забавни истории, превърнали се в анекдоти. По време на телевизионно предаване критикува остро футболист за грубата му игра. Оказва се, че е забравил лещите си и въпросният футболист е… самият той.
Пред Стайлс е Боби Чарлтън, а на двата фланга Алф Рамзи използва двама бързи и умни футболисти като Алън Бол и Мартин Питърс. Алън Бол дебютира на 17 години за Блекпул, а след световното отива в Евертън за рекордната по това време сума за англичанин – 112 000 паунда. Пет години по-късно отново чупи същия рекорд при трансфера си в Арсенал за 220 000 лири. Интересното е, че сменя отборите си на 5 години – Блекпул, Евертън, Арсенал, Саутхемптън, като винаги отива в текущия носител на ФА Къп. Никога не успява да я спечели. През 2005 г. е принуден да продаде шапката от финала с ФРГ и златния си медал за 140 000 паунда. Използва парите за лечението от рак на жена си и дъщеря си.
Мартин Питърс е един от светата троица на Уест Хем с Мур и Джеф Хърст. Всички голове за Англия на финала са вкарани от играчи на чуковете, а Боби Мур дава 2 от пасовете. Питърс бележи втория. След дълга кариера в Уест Хем отива в Тотнъм, а в обратна посока тръгва Джими Грийвс. Мартин Питърс е последният световен шампион, който напуска националния тим през 1974 г.
Трима играчи от шампиона Ливърпул са в националния тим. Те са Калахан, Бърн и Хънт, но само последният е титуляр. Хънт остава в сянката първо на Джими Грийвс, а след това и на автора на хеттрика във финал Хърст, но също има огромни заслуги за първото място. Той е човекът, който освобождава пространства за другия нападател. Интересно е, че получава обвинения при спорния гол на Хърст, когато топката пада от напречната греда около голлинията. Тогава Хънт вдига победоносно ръце да се радва, вместо да я довкара и да сложи край на всякакви съмнения. Феновете на Ливърпул го наричат „Сър Роджър“ много преди Кралица Елизабет II да му даде Ордена на Британската империя и почетната титла.
Джеф Хърст от Уест Хем вкарва
единствения хеттрик
в мачове за световната титла, който освен това е и перфектен – глава, ляв и десен крак. Финалът е едва осмият му мач за националния тим. Треньорът на Уест Хем Рон Грийнууд е човекът, накарал го да предпочете футбола пред крикета, където има мач за Есекс. Гринууд го прави център-нападател, независимо че в школата на чуковете го смятат за дървен.
През 2020 г. Хърст подписа документ, с който след смъртта си дава своя мозък за научни изследвания на деменцията, която погуби голяма част от съотборниците му от 1966 г., а в момента с нея се бори Боби Чарлтън.