Теодор БОРИСОВ
Фестивалът на сръбската скара Рощилиада и местната бира. Това са двете неща, с които в България се свързва град Лесковац. В западната ни съседка обаче имащото близо 59 000 жители населено място е известно с друго прозвище – Малкия Манчестър. Точно както в аналогичния случай с нашето Габрово, причината за това не са успехите на местния футбол, а фактът, че в средата на XIX в. там има близо 30 текстилни фабрики. Броени дни обаче ни разделят от откриването на едно истинско бижу, което впечатлява не само сърбите, но и всички на Балканите – стадион „Дубочица“.
Влизайки в града от улица „Крал Петър I“, още в далечината ще видите два прожектора на модерната арена. Приближавайки се до нейните златисти пана, картината изглежда сюрреалистична, тъй като нейната архитектура се различава драматично от цялата околна обстановка. Довършителните работи текат с пълна сила, асфалтът и силикона на места още не са изсъхнали, а посадените съвсем наскоро фиданки се радват на слънчевите лъчи. Досега в сръбските медии бяха написани множество материали и излъчени немалко репортажи за стадиона в Лесковац, но
„Тема Спорт“ е първата
чуждестранна медия
получила възможност да надникне зад кулисите. Гид по време на нашата обиколка е спортният директор на Дубочица Владица Цекич, който заедно със своите колеги ни предостави пълен достъп до всички точки на стадиона, с уговорката, че снимки могат да се правят само от трибуните и пред самото съоръжение.
Засега влизането на стадиона е безпрепятствено, но системата от турникети и пропускателни пунктове скоро ще заработи и феновете ще забравят познатото за балканските стадиони чувство да се намират в разграден двор. Още началната панорама, даваща ни цялостен поглед към червените седалки на „Дубочица“, може да предизвика само
възхита и уважение
Колко време отнема направата на този стадион. „Работите започнаха през есента на 2021 г., така че по-малко от 2 години“, отговарят нашите любезни домакини. На фона на десетилетната сага около „Колежа“ това наистина изглежда бързо. Строителните работи са поверени на новосадската компания „ГАТ“, чийто фирмен отбор Младост е на дъното на Суперлигата, но в хода на сезона записа шокираща победа с 4:0 като гост на Партизан. Свършеното от тях може да бъде обобщено с цифри – стадионът е с капацитет 8136 седящи места, което му дава възможност да получи заветната четвърта категория на УЕФА, при която могат да се домакинстват международни мачове. Всеки от секторите има козирка, макар че при дъжд седящите на първите редове няма как да останат сухи. Съоръжението разполага със 198 паркоместа, като понастоящем се изгражда и улица, която да отвежда гостуващите фенове директно на тяхната трибуна. За разлика от другите нови стадиони на този няма „клетка“, поради което съперниците на Дубочица ще се радват на същия комфорт, на който и домакинските фенове. На сръбския „Олд Трафорд“ са изградени 14 пункта, от които могат да се поръчат храни и напитки, а обслужването във ВИП салона също ще е на нивото на водещите европейски страни. Самият терен е с размери 115 на 68 м. и се състои от 70% хибридна и 30% естествена трева. Именно времето, което е необходимо за окончателното захващане на „зеления килим“, все още прави невъзможно там да се играят мачове, въпреки че след инспекцията през миналия месец съоръжението е готово за експлоатация.
За българските фенове най-големият бонус идва от факта, че от Сръбския футболен съюз вече са дали зелена светлина заключителната евроквалификация между нашите национали и Белите орли на 19 ноември да се играе именно в Лесковац. Разходката из недовършените съблекални на двата отбора, съдийската стая и залата за пресконференции ни увери, че нашите играчи и делегация ще се радват на наистина отлични условия. Особено впечатление прави
простора на
съблекалните
където е предвиден отделен сектор за треньорските щабове и малка зала за загряване. На централната трибуна има множество офиси, функциониращи в период, в който няма мачове, а изградените медицински пунктове правят така, че при нужда компетентните лица да могат да реагират по възможно най-бързия и ефективен начин.
Както всяко нещо в живота, и това си има цена. Нейното цифрово изражение е 2,4 млрд. динара, което превърнато в евро прави 20 470 000. В самата Сърбия се чуват критични гласове защо е необходимо да се прави стадион за отбор, който играе в Сръбска лига Изток (третото ниво на местния футбол). Играчите на Дубочица, провеждащи своите домакинства в съседното село Мръщане, дават отговор на скептиците на терена и понастоящем са начело във временното класиране с 3 точки пред регионалния съперник Раднички Пирот. Истинският ефект обаче може да бъде видян на помощния терен непосредствено до главната трибуна, който е изпълнен с деца. „Всяка седмица по програма на Сръбската футболна федерация се провежда надпревара за подрастващи. В нея участват близо 200 деца“, казват нашите домакини, което не ни оставя нищо друго освен да цъкаме с език. Всъщност проектът „Дубочица“ има още два етапа, тъй като след завършване на самия стадион до него ще бъде изграден хотел и търговски център, с което ще бъдат спечелени дори и неутралните жители на града, за които футболът не е приоритет. А през следващия сезон елитният Раднички Ниш ще домакинства именно в Лесковац, докато тече реконструкцията на „Чаир“.
Най-големият успех в историята на Дубочица е осминафинал за Купата на Маршал Тито през 1983 г., загубен с 0:1 от Цървена звезда на заснежения лесковачки терен. Сега в сръбския Манчестър отново мечтаят за големи мачове, но за целта първо трябва да открият новото си бижу. По план това трябваше да се случи на 21 май с присъствието на президента Александър Вучич, но събитието бе отложено. Вероятно и по-добре, тъй като понастоящем обстановката в страната е изострена след трагедията в белградското училище, довела до смъртта на 9-има души. Кметът на града Горан Цветанович искаше откриването да бъде съпътствано с концерт на легендата Здравко Чолич, но изглежда, че варианти за него ще се мислят в движение. На бележката ни, че за подобен стадион в България все още не може да се надяваме, Владица Цекич отбеляза: „Преди няколко дни това ми каза и ръководител във ваш клуб, който ни гостува“. Очевидно, че докато някои само констатират проблемите и ги обсъждат в социалните мрежи, на други места разбират, че без влагане на средства пътят към модернизацията на футбола е невъзможен.