Филип ДРУМЧЕВ/Sportal.bg
Има няколко двубоя от напредварата за КЕШ, уникални по своята фабула. Този е един от тях. През есента на 1972 г. ЦСКА става жертва в голям цирк в турнира на шампионите. Жребият тогава е такъв, че първенецът на България трябва да премери сили с Панатинайкос в първия кръг за състезанието. По това време гърците не са никак лесен съперник – година по-рано играят финал за европейската титла на “Уембли” срещу великия Аякс. Начело на атиняните е унгарската легенда Ференц Пушкаш, а обществена тайна е, че един от най-богатите хора на ХХ век Аристотел Онасис финансира клуба. В тези години обаче ЦСКА не се плаши от никой.
Първият мач е в София. Той се помни и с гръцката инвазия в столицата – над 20 000 гърци пристигат за сблъсъка. Софийският кмет Иван Панев се чуди какво да прави. Запалянковци от южната ни съседка спят по пейките в Парка на свободата. Това е най-масираното присъствие на чужда агитка у нас по времето на соца. Идва първият съдийски сигнал. Българският отбор започва с трима в атака – таран е Петър Жеков, а по крилата са Цветан Атанасов и Димитър Марашлиев. В 24-ата минута Божил Колев от дузпа вдига стадиона на крака – 1:0 за ЦСКА. Настъпват силни минути за Панатинайкос и през второто полувреме Хуан Рамон Верон – Вещицата (б. а. – баща на Хуан Себастиан Верон – Малката вещица) изравнява. В герой на мача се превръща халфът Пламен Янков, който носи победата на армейците в 71-ата минута. На 27 септември предстои реваншът в Атина.
Отборът на ПАО преди финала за КЕШ с Аякс през 1971 г.
На “Армията” започват да мислят как да се спасят от евентуални гръцки шмекерии. Според слуховете през 1971 г. “зелените” успяват да елиминират Цървена звезда на полуфинала за КЕШ и с хитрост. Футболистите от Белград се оплакват, че в деня на мача в Гърция се чувстват неразположени и в крайна сметка губят с 0:3, което обезсмисля аванса им от 4:1 от първия двубой. “На почивката гърците ни дадоха някаква лимонада и ни довършиха”, казва по-късно бившият сръбски полузащитник Миле Новкович. Затова сега треньорът на ЦСКА Манол Манолов – Симолията е с повишено внимание. За да няма риск, целият български отбор яде в консулството ни в Атина.
Реваншът тръгва лошо за ЦСКА. Верон и Де Мело (дузпа) правят 2:0, което върши работа на Панатинайкос. Публиката на стадиона е като обезумяла. От трибуните хвърчат бомбички. Една от тях удря човек от българския щаб. Костюмът му тръгва да гори, но в крайна сметка не се стига до нищо фатално. В 68-ата минута Стоил Трънков праща срещата в продължения. Стига се до дузпи. И тук започва шоуто.
Хуан Рамон Верон – Вещицата в акция
Първи изпълняват домакините. Домазос бие над вратата. Кракът на Божил Колев не трепва – 1:0 за ЦСКА. Следват точни удари на Грамахо и Верон за гръцкия състав и Никодимов и Марашлиев за българите. Резултатът е 3:2 за ЦСКА. Йордан Филипов спасява удара на Ирала. Трънков взима топката. Именно атакуващият халф трябва да реши нещата. Ако отбележи, всичко свършва, тъй като българите ще водят с два гола, а на домакините ще остава само една дузпа. В този момент Пушкаш отива при своя колега Манол Манолов, поздравява го за победата и потегля към съблекалнята. Съветският рефер Валентин Липатов спира Трънков и обявява ЦСКА за победител.
“Докато се усетим какво става, гърците се прибраха. Съдията също. Ние решихме, че Липатов се е объркал. Някой ни каза, че домакините се отказали и решили да прекратят дузпите. Ако не се лъжа, с нас бе Наско Хаджийски от футболната централа, който още тогава в съблекалнята ни заяви да се стягаме за нов мач с ПАО. Беше дочул нещо”, свидетелства Аспарух Никодимов. Треньорът Манолов нарежда престоят на ЦСКА бъде удължен с един ден, надявайки се двубоят да се доиграе и оставащите дузпи да бъдат изпълнени. Съдийската бригада от СССР обаче няма такива планове. Липатов и колегите му хващат румънски самолет до София, откъдето трябва да се прекачат за Москва. От ЦСКА реагират светкавично.
Лично армейският генерал Добри Джуров звъни на съветското военно аташе у нас Гивия Орджоникидзе – нещата няма как да станат без позволение от Големия брат. Българският военен министър иска разрешение съветските съдии да бъдат задържани на аерогара “София”. Операцията е поверена в ръцете на полковник Матеев. Черна “Волга” чака Липатов и асистентите му на летището. Оттам сащисаните рефери са откарани в стаичка на стадион “Народна армия”. Там са още Симолията, д-р Стефан Божков и 2-3 военни. Пускат дузпите на запис. Първоначално главният съдия не признава грешката си, но в крайна сметка го прави. В Панатинайкос обаче не седят със скръстени ръце – подават жалба в УЕФА мачът да бъде преигран.
Случаят от Атина добива големи размери. След нечувано 8-часово заседание УЕФА разпорежда, че срещата реванш между шампионите на Гърция и България трябва да се преиграе! Българската преса приема остро решението на европейската централа, като на страниците на “Народен спорт” се намеква открито за подкуп от страна на съседите.
Машинациите и скандалът обаче оказват мотивиращо въздействие върху играчите на ЦСКА. Този път българите са изцяло нащрек. От София чрез посолството ни са резервирани няколко маси в ресторант в покрайнините на гръцката столица, където армейците трябва да вечерят в нощта преди преиграването. Заявката е за туристическа група от България. Никъде не трябва да се споменават “футболисти” и “ЦСКА”. Разузнаването на гърците обаче бие нашето. Влизайки в ресторанта, Симолията и неговият екип виждат Пушкаш, който хапва пържола и пийна червено вино. Д-р Димитър Гевренов моментално отива в кухнята, където следи изкъсо за всяка гозба, поръчана за българската делегация. Пред очите му минава всяка порция за играчите на ЦСКА. “Така беше. Отидохме да вечеряме, а там беше Пушкаш. Те се познаваха с Манолов, бяха играли един срещу друг през 50-те години. Пушкаш хапваше с чаша вино в ръка и ни се усмихваше”, спомня си още Паро Никодимов.
На другия ден, 26 октомври (месец без един ден след мача с дузпите), “червените” изиграват едно от най-силните си гостувания в Европа. След голове на Жеков и Колев българският първенец печели с 2:0 и елиминира ПАО.