Дан КИЛПАТРИК
YAHOO SPORT
Греъм Потър най-накрая вдигна победоносно юмруци, за да отпразнува победата, която спаси работата му, както и целия сезон на Челси. Беше ли това повратна точка за мениджъра на лондончани? Ако той наистина продължи да постига успехи начело на клуба от „Стамфорд бридж“, както собственикът Тод Бьоли все още вярва, отстраняването на Дортмунд след години ще се приема като момента, в който всичко е започнало да се променя. Разбира се, това бе само началото за лондончани, които показаха най-доброто си представяне под ръководството на Потър. С победата с 2:0 над Борусия Д те успяха да наваксат изоставането от първия мач и да намалят напрежението върху техния мениджър.
Наставникът все още не е излязъл от гъстата гора, защото пред него има достатъчно големи клопки през следващите седмици, които могат отново да превърнат настроението в негативно. За сините предстоят мачове срещу 5 от отборите в Топ 6 на класирането, но Челси вече може да се похвали, че има една голяма победа зад гърба си и му предстои четвъртфинал в Шампионската лига. Потър дори има шанс да изпревари Боби Робсън и да се превърне в английския мениджър с най-много победи в турнира в рамките на една кампания.
„Трябва да кажем, че достигането до тази фаза се нарежда до най-високите постижения в моята кариера”, отчете Потър, който показва, че вече е тръгнал да излиза от своята черупка. Може би това е началото на изграждането на топла връзка с феновете, които създадоха приятна атмосфера на „Стамфорд бридж“ (макар че гостуващите фенове от Дортмунд очаквано вдигаха повече шум). От самото начало Греъм бе някак по-оживен и ангажиран на тъчлинията, отколкото е бил досега, призовавайки привържениците да застанат зад играчите. Осъзнал големия залог, мениджърът реагираше на всеки удар на терена, но призна, че неговият отбор е извадил късмет с нареждането на съдията пропуснатата дузпа от Хаверц да се изпълни отново. Дори без тази ситуация обаче Челси заслужаваше да спечели според баланса на силите. Домакините дори могат да претендират, че всъщност те са били по-лишени от късмет, тъй като можеха да поведат много по-рано. Преди паузата те успяха да постигнат почти всичко, но не и гол. В това число влизат отменено попадение на Хаверц, греда на германеца и още няколко ситуации. Със сигурност феновете са останали доволни от духа и характера на своите любимци, но може би най-радостен е Потър, защото на моменти сините показваха онзи стил, който се опитва да наложи мениджърът. Челси притисна Борусия с дълбока преса от самото начало и започна да кара жълто-черните да допускат лесни грешки. Атакуващият футбол бе най-добрият, който Челси е показвал от доста време насам, а една от най-впечатляващите атаки всъщност доведе до дузпата за важния втори гол.
Потър налучка правилната тактика и взе важни решения. Например пускането на Марк Кукурея като титуляр, и това му се отплати. Бившият играч на Брайтън бе освиркван от собствените си фенове, но срещу немците взе награда за Играч на мача от УЕФА. Вярата на мениджъра в Хаверц също бе възнаградена, тъй като интелигентният германец бе постоянна заплаха за своите сънародници. Освен това показа силен характер и вкара втората дузпа в същия ъгъл, в който пропусна първата.
Резултатът е доста по-значим за Челси и заради формата, в която Борусия пристигна на „Стамфорд бридж“ – 10 поредни победи. Точно поради това класирането напред дава още по-голяма надежда, че странната кампания на Челси е жива и все още може да завърши на високо ниво. Със сигурност за лондончани е твърде късно да се промъкнат до Топ 4 на Англия, така че единственият шанс да играят в ШЛ и през следващия сезон е да спечелят турнира. Те вече се го правили, при това в наглед доста по-невъзможни позиции от настоящата. Феновете вече могат да си позволят да мечтаят и с оглед на качеството, с което разполагат сините, със сигурност те няма да бъдат приятен съперник за нито един от отборите на четвъртфинала.