Себастиано ВЕРНАЦА, „Спортуик”
Точно преди десет години. Неделя, 4 декември 2011 г., стадион „Пакаембу“ в Сао Пауло, домът на Коринтианс. Играе се последният кръг на Бразилейрао и домакините спорят за титлата срещу Палмейрас. Отборите се подреждат около централния кръг за определената минута мълчание. Всички играчи на Коринтианс вдигат юмруци към небето: това е тяхната почит към Сократес, легендарен футболист в историята на коринтяните и селесао, който почина на разсъмване в местната болницата „Алберт Айнщайн“. Доктора, както го наричаха заради медицинското му образование, си отиде твърде млад – на 57 години. Септицемията, започнала от черния дроб, се разпространи в цялото му тяло.
Сократес плати сметката за живот, белязан от алкохол и тютюнопушене, бири и цигари. Той беше лекар и знаеше какво ще последва. Но,от друга страна, беше Сократес, свободен дух, южноамерикански комунист и това обяснява стиснатите юмруци. Той казваше: „Надявам се да умра в неделята, в която Коринтианс спечелишампионата.“И сигурно е останал доволен. В онази неделя, на 4 декември 2011 г., Коринтианс завърши 0:0 срещу Палмейрас и ликува с титлата на Бразилия.
Произход на името
В Белем, Амазония в началото на 50-те години, РаймундоСампайо е фермер, който знае достатъчно добре да чете и пише. Той разбира, че книгите могат да му помогнат да промени социалния си статус. И така се получава, след като Раймундо става държавен служител. Като самоук той се захваща съссериозни четива, в това число класиката на древна Гърция.Авторите на трагедии, философите. Той чете „Държавата“ на Платон и се влюбва в Сократ до такава степен, че кръщава в негова чест първородния си син. На втория си наследник дава името на македонския цар Состенес. Третият син пък кръщава Софоклус в чест на Софокъл, един от най-големите древногръцки поети и драматурзи редом с Есхил и Еврипид. На последното си дете Раймундо иска да даде името Ксенофонт, но съпругата му Гиомарвече не издържа и се налага новороденото да се казва Раи. Впоследствие той също направи добра кариера в Сао Пауло и ПСЖ, а със селесао спечели титлата на Мондиал’94.
Сократесбе обект на сатира във филма „Треньорът на топката“ от 1984 г. с участието на Лино Банфив ролята на Оронцо Кана – треньор наизмисления отбор Лонгобарда, който се спасява с головете на бразилския централен нападател Аристотелес…
Футболистът
Сократес бе висок един метър и 92 сантиметра и може би е първият, който преобръща стереотипите за дългучите, които са рядкост по дефиниция във футбола. Бе известен и като Маgrao (Кльощавия), но в същото време притежаваше забележителна координация и елегантност. Носеше на гърба си №8, действайки в халфовата линия и подпомагайки атаката. Ударът с пета се превърна в негова запазена марка. Твърди се, че тайната се крие в необичайно малките му стъпала за ръста, след като носи №38, но едва ли това може да е единственото обяснение за божествения му талант.
В кариерата си не спечели много трофеи – само три титли на щата Сао Пауло с Коринтианс и една на Рио с Фламенго, но в Бразилия оставя незаличима следа покрай световното първенство в Испания през 1982 г. Селесао е елиминиран от Италия (2:3) взрелище, в което Паоло Роси заби хеттрик, а Сократесвкара един гол. Но попитайте бразилците кой е най-обичаният им национален отбори мнозинството ще отговори: „Този през 1982-ра начело с TeлеСантана“. Състав, в който на терена рисуваха Сократес, Фалкао, Жуниор, Серезо и Зико.
Демокрация
През 1964 г. на власт в Бразилия идва военна диктатура. Репресии, изтезания, ограничени права. В началото на осемдесетте вятърът се променя, в страната се усеща порив към свобода и футболът също изиграва важна роля. Примерът идва от Коринтианс наСократес и ВалтерКазагранде, познат впоследствие в Европа като играч на Порто, Асколи и Торино.
Футболистите създават така наречената „Демокрация Коринтиана“, отборът се справя сам, като всяко решение се подлага на гласуване и мнозинството печели. Дали ще има лагер или не, каква да е тактиката, как да се разпределят премиите – футболистите решават. Лозунгът е: „Печелим или губим, но винаги демократично.“ Посланието към диктаторите е ясно: страната също трябва да гласува. И когато военната хунта назначава първите избори, Коринтианс се появява на терена с транспарант: „На 15-и отидете да гласувате“.
Сократеспък ще каже: „В съблекалнята моят глас струваше колкото този на третия вратар и така беше напълно справедливо.“Това не беше поза, а убеждение. Когато премина във Фиорентина през 1984 г., той цитира Антонио Грамши, основателя на Италианската комунистическа партия. При виолетовите подобна демокрация не се получи. Сократес не успя да се интегрира в калчото, тежките тренировки не му понесоха. Мнозина лековато се опитаха да го обвинят в милионерски комунизъм, преструвайки се, че не знаят неговата ангажираност към обществото. Джани Брера го определи като „прекалено бавен в движенията и спокоен в действията си“.
Сократес напусна Серия А след само един сезон. Прибра се у дома през 1985 г., годината, в която Бразилия се завърна към истинската демокрация. Играе за Фламенго, Сантос, Ботафого-СП, за да приключи през 1989 г. Но никога не спира да пие или пуши, обричайкисе съзнателно на неизбежния край. Бразилецът е много подходящ за последните думи на човека, на когото е кръстен. Сократ в „Апология“, написана от Платон, казва: „Аз умирам, ти ще живееш. Кое е по-добро, само Бог знае”.