Никола СТЕФАНОВ, по материали от „Дейли Мейл“
Мондиал 2022 г. ще започне в Катар през ноември и осемте стадиона, които ще бъдат домакини на турнира, са подготвени и завършени. Те също така меко казано привличат вниманието.
Един от стадионите е проектиран като традиционна плетена шапка от Близкия изток, друг е направен от транспортни контейнери, а едно място е позорно оприличено на… интимните части на жена.
Освен че са впечатляващи като дизайн, осемте съоръжения представляват логистично облекчение за феновете, присъстващи на може би най-противоречивото Световно първенство досега. Това е така, защото осемте стадиона са разположени в радиус от 21 мили (33 километра) от центъра на Доха и ще бъдат свързани с метро и трамвайна система. Това прави възможно гледането на повече от един мач в един и същи ден за всеки фен, който желае да го направи.
Всяко място, което се захранва от ферми със слънчеви панели, също е оборудвано с подробни системи за охлаждане, за да се бори с жегата, докато други имат външен климатик.
И след като турнирът приключи дни преди Коледа, само един стадион ще остане като дом на футболен отбор след това.
Но какво могат да очакват феновете? „Дейли мейл“ разглежда осемте стадиона и техния уникален дизайн.
_____________________________________________________________
Капацитет: 80 000, Разстояние от центъра на Доха: 10 мили. Мачове: 10, включително финала
Стадионът-витрина за турнира, който ще бъде домакин на финала, както и на други ключови мачове. Съоръжението отвори врати едва тази година, много закъснял с графика.
В края на турнира повечето от местата ще бъдат премахнати и дарени на развиващите се страни, тъй като новият скъпарски град Лусаил „няма да се нуждае от собствен футболен стадион“ след 2022 г.
Капацитет: 40 000, Разстояние от центъра на Доха: 14 мили, Мачове: Седем
По-рано известен като стадион „Ал Уакра“, футуристичният дизайн на „Ал Джануб“ е вдъхновен от платната на лодките дау , традиционни за Катар, в знак на морското наследство на крайбрежния град.
Той е проектиран от покойния британско-иракски архитект Дам Заха Хадид, която почина внезапно от сърдечен удар през 2016-а на 65 години. Но когато неговата рисунка беше пусната за първи път и стана популярна, коментатори и фенове съвсем не на шега предположиха, че стадионът прилича повече на интимните части на жена .
По това време Дейм Заха се ядоса на сравнението, като каза: „Наистина е неудобно да измислят глупости като тези. Какво казват те? Всичко с дупка в него е вагина? Това е смешно“. Това беше първият от стадионите за Световната купа, който беше завършен през лятото на май 2019 г., докато подобно на стадион Лусаил, 20 000 места ще бъдат премахнати след края на мондиала.
Дали наистина „Ал Джануб“ напомня на вагина, преценете сами:
Капацитет: 60 000, Разстояние от центъра на град Доха: 27 мили, Мачове: Осем
Един от по-големите стадиони, „Ал Байт“, ще организира мачове чак до полуфиналите на състезанието.
Арената е проектирана да представя арабското гостоприемство, като структурата прилича на традиционна арабска палатка, известна като „bayt al sha’ar“.
Тъй като температурите в Катар могат да достигнат 30 градуса дори през ноември, той ще има и подвижен покрив, за да предпазва от топлината.
Това е най-отдалеченият стадион от Доха, но феновете, които не искат да си тръгват, могат да останат в луксозния му петзвезден хотел и търговски център, който ще допълват мястото.
Капацитет: 40 000q Разстояние от центъра на Доха: 14 мили, Мачове: Седем
Този стадион, който също претърпя смяна на името, след като първоначално бе наречен „Ал Раян Стейдиъм“, ще приема мачове до четвъртфиналната фаза и е предназначен да бъде отражение на катарската култура. Фасадата включва сложни шарки, представящи страната – от дивата природа до историята на търговията.
Теренът е в близост до пустинята, така че зоните за гостоприемство и сергиите за стоки извън терена ще бъдат оформени така, че да наподобяват пясъчни дюни.
Разположен в Ал Раян, стадионът е построен на мястото на стария терен, като по-голямата част от строителните материали са използвани повторно за издигането на „Ахмад бин Али“.
Капацитет: 40 000, Разстояние от центъра на Доха: 7 мили, Мачове: Осем, до четвъртфинал
Стадионът приема формата на диамант и ще бъде наречен „диамантът в пустинята“, тъй като е проектиран да блести през деня и да свети през нощта.
Той също така бе домакин на финала на Световното клубно първенство по футбол през 2021 г. между бъдещите шампиони Байерн Мюнхен и Тигрес.
Капацитет: 40 000, Разстояние от центъра на град Доха: 8 мили Мачове: Осем, до четвъртфинал
Тази арена е вдъхновена от „gahfiya“, традиционна тъкана шапка, носена от мъжете в Близкия изток, и е лесно да се види на снимките на стадиона.
Това е първото място за Световно първенство, проектирано от катарски архитект – Ибрахим Ал Джайда.
Ал Тумама също ще намали капацитета си след Световното първенство по футбол, давайки местата на развиващите се страни. На мястото ще бъдат открити и джамия и хотел.
Капацитет: 40 000, Разстояние от центъра на Доха: 6 мили, Мачове: 7
За първи път за Световната купа, този стадион е направен от 974 транспортни контейнера и други материали, които лесно могат да бъдат демонтирани след края на турнира.
Целта е да се използват възможно най-малко материали и по този начин да се намалят отпадъците и емисиите.
След като турнирът приключи, много части от арената, включително всички подвижни седалки, контейнери и дори покривът, ще бъдат демонтирани и преназначени за използване в други спортни или неспортни събития
Капацитет: 45 416, Разстояние от центъра на Доха: 8 мили Мачове: Осем
Това беше един от малкото стадиони, които бяха отворени още преди мондиалът да бъде присъден на Катар, като първоначално беше построен през 1976 г.
Той е националният стадион на страната, откакто е открит, на е основно реновиран, за да бъде домакин на Световната купа.
Преди това е бил домакин на Азиатските игри, Купата на Персийския залив, Азиатската купа на AFC, както и Световното първенство по лека атлетика на IAAF през 2019 г.
Ливърпул спечели Световното клубно първенство на ФИФА на това място.