14-04-2021 Арда продължава да пише история

Арда продължава да пише история

14-04-2021 Тема спорт

Арда продължава да мечтае и да пише история. Кърджалийци за първи път от основаването на клуба се класираха на финал за Купата на България след успех с 1:0 над Славия в „Овча купел“ и 0:0 в първия мач. В герой се превърна освободеният през зимата от Левски Алекс Петков, а Николай Киров взе реванш срещу завърналия се начело на белите Златомир Загорчич. Сърбинът триумфира през 2018-а, когато столичани изхвърлиха водения от Белия Ботев Пд, а славистите спечелиха трофея, оцелявайки в рулетката на дузпите във финала с Левски. Киров показа, че знае как трябва да играят неговите отбори, когато гостуват в София, а гостите, макар и с куп кадрови проблеми (7 контузени), успяха да излязат крайни победители.
Арда можеше да открие още в 5-ата минута, когато Емил Виячки сбърка при изнасянето и позволи на Делев да му отнеме топката. Националът нахлу в наказателното поле и шутира, но в аут. Две минути по-късно отново Виячки бе в епицентъра на събитията. След ъглов удар за белите бранителят стреля със задна ножица, а топката срещна левия стълб на вратата на Караджов. Това не стресна гостите, които взеха инициативата, и нападателите, сред които не бе контузеният голмайстор Иван Коконов, не се колебаеха да шутират към Светослав Вуцов при всеки удобен момент. Младият страж се справи с далечни удари на Мартинов, Тонислав Йорданов и Делев. Вратарят се отличи и със страхотно спасяване в 16-ата минута, когато отрази мощен шут от воле от около 12-13 метра на Желев, избивайки влизащата под гредата топка.
Логичното се случи в 26-ата минута. След ъглов удар за Арда Иван Тилев центрира между точката на дузпата и вратарското поле. В купа от играчи най-съобразителен бе Алекс Петков, който прати кълбото в десния ъгъл за 0:1. Вече бе ясно, че мачът няма да влезе в продължение, а белите бяха длъжни да вкарат поне два безответни гола. Задачата на столичани се усложни след принудителната смяна на получилия контузия Дарко Тасевски. Славистите трудно намираха начин да стигнат в близост до наказателното поле на Арда, като пресата на кърджалийци създаваше сериозни главоболия на възпитаниците на Златомир Загорчич.
И когато не се виждаше как домакините могат да стигнат до изравняване, дойде изригването на най-опасния футболист на Славия за първото полувреме Радослав Кирилов. Той нахлу в наказателното поле, където бе препънат от Желев, а Драгомир Драганов посочи бялата точка. С изпълнението на дузпата се нагърби Димитър Рангелов, който стреля в долния десен ъгъл, но Иван Караджов с блестяща намеса отрази удара му.
През второто полувреме двата отбора продължиха спора главно между двете наказателни полета, като липсваха ситуациите от първата част. Загорчич хвърли в игра още двама нападатели – Калоян Кръстев и Ивайло Димитров, но белите не успяха да превземат крепостта на гостите. За Арда голямата загуба бе излизането поради контузия на Спас Делев. Славия все пак имаше своя шанс в 72-ата минута, когато Владислав Узунов от фаул изпрати топовен шут от около 30 метра, но топката срещна за втори път гредата на вратата на Арда, но този път напречната. Белите опитаха финален щурм, но в 85-ата минута Кръстев не успя да засече центриране на Патев. Това бе всичко най-интересно и така кърджалийци се превърнаха в първия финалист в турнира, който на 19 май ще очаква победителя от днешния мач между Лудогорец и ЦСКА.