10-05-2021 Балкан оцеля напук на всичко

Балкан оцеля напук на всичко

10-05-2021 Тема спорт

Балкан и Левски Лукойл ще играят четвърти мач от плейофната серия в НБЛ. Шампионите намалиха изоставането си в сблъсъка със сините, след като постигнаха убедителна победа със 100:81. Нищо не предвещаваше подобен развой, след като треньорът на домакините Йовица Арсич бе изгонен, а един от лидерите им – Крис Минков, получи контузия. Ботевградчани обаче показаха страхотен характер и заслужиха удължаването на серията.
Балкан стартира много агресивно сблъсъка в защита, като още в началните минути успя да вземе двуцифрен аванс. Той обаче дойде на фона на доста нарушения, като за 10 минути домакините извършиха 6 срещу само едно за състава на Константин Папазов. Усетили накъде вървят нещата, сините отговориха на агресията и до почивката не допуснаха ботевградчани да увеличат дистанцията, задържайки се близо до тях в резултата. Те се възползваха и от по-дългата си ротация, предвид и отсъствието на Тауан Ейджи, който се оказа със здравословен проблем след втория мач от серията в София.
Второто полувреме започна по катастрофален начин за зелените. В рамките на минута и половина ботевградчани инкасираха две загуби. Първо Крис Минков получи контузия, като изкълчи глезен при борба за топката. В тази ситуация Йовица Арсич получи техническо нарушение за протестите си. Малко по-късно сръбският специалист вече бе дисквалифициран, като бе изгонен заради несъгласието си за нов спорен момент в сблъсъка, настоявайки за крачки на Брезълтън. Така две минути след началото на третата част авансът на Балкан вече бе само точка при 47:46. Шампионите не се предадоха и след добри изяви на Станимир Маринов и Денислав Вутев не позволиха да се стигне до обрат, макар и вече сериозно притиснати до стената при 6 аванс преди заключителната част.
И когато очакванията бяха сините да пречупят съперника, на фона на всичко, което го сполетя, на преден план излезе капитанът Димитър Димитров. Националът се разигра и поведе своите за серия от 16:3 и най-големият аванс за домакините при 89:70 5 минути до сирената. Резултат, от който гостите вече нямаше как да се върнат и напълно заслужено въпреки всичко Балкан докара нещата до четвърти мач, който ще се играе утре, отново от 19:00 часа в Ботевград.
Дарко Балабан бе най-полезен за успеха със своите 20 точки и 13 борби. Давонтей Джордан добави 17 точки, 6 борби и 4 асистенции, а въпреки травмата Минков завърши с 14 точки за 16 минути. За Левски Лукойл на ниво бе единствено Кийт Бенсън с неговите 18 точки и 10 борби.