в днешния брой Гол бижу за първа победа на Левски през 2021-а

Гол бижу за първа победа на Левски през 2021-а

24-01-2021 Тема спорт

Левски победи с 1:0 последния в полския елит Подбешкидзе и записа първа победа за 2021 година. В дебютния си спаринг в Хърватска сините отстъпиха с 1:2 на Домжале след обрат. Единственият гол в мрежата на поляците отбеляза 18-годишният Мартин Петков, който се разписа в средата на първата част със страхотна странична ножица. В добавеното време на срещата капитанът Николай Михайлов спаси дузпа на Мякушко.
Славиша Стоянович промени схемата на игра спрямо предишния двубой и стартира с 4-2-3-1. В халфовата линия си партнираха Райнов и Даске, по крилата бяха Мартин Петков и Здравко Димитров, атаката водеше Роберта, а зад него действаше Марин Петков. На вратата треньорът гласува доверие на хърватския страж Звонимир Микулич, който се провали и при двата гола на Домжале. Срещу Подбешкидзе обаче Микулич се отличи със стабилни изяви.
Левски започна много агресивно с висока преса. Още във 2-ата минута Марин Петков отне топката пред вратата на поляците и веднага намери Роберта. Нидерландецът шутира от границата на пеналта, но Пешкович се разтегна и изби. Сините успяваха да притеснят съперника при изнасянето на топката, но на свой ред също грешаха в този елемент. Така на два пъти с доста усилия успяха да се справят след неточности на Даске и Микулич. Левски бе остър в предни позиции, но колеблив в отбрана. В 12-ата минута Живко Атанасов увисна при дълъг пас, Даниелак напредна и подаде на Биленски, който стреля от няколко метра, но вратарят на сините с отличен рефлекс спаси сигурен гол. Малко след това се наложи Атанасов да блокира шут на поляците. В 19-ата минута Роберта бе фаулиран около границата на пеналта и съотборниците му поискаха дузпа, но реферът отсъди тъч в полза на Подбешкидзе.
Нито един от двата тима не успяваше да наложи за по-дълго контрол над топката, грешките бяха доста. С първата си продължителна атака Левски поведе. Найденов получи на десния фланг и центрира остро, Мартин Петков се вклини между централните защитници и със страхотна странична ножица от 12-13 метра вкара в долния ляв ъгъл – 1:0. Малко по-късно и Здравко Димитров пробва късмета си, но Пешкович спаси.
В 32-ата минута Микулич отново блесна. Мамич навлезе в наказателното поле и стреля отляво, но хърватинът се справи с опасността.
През втората част Левски продължи със същата схема в първия четвърт час, в който имаше инициативата, но не създаде сериозни положения. В 61-ата минута Стоянович направи доста смени, а дебют направи иракският централен защитник Ребин Сулака. На терена се появи и каращият проби хърватски ляв бек Анте Върличак, а схемата на игра стана 3-5-2. С насищането на халфовата линия, в която действаха Райнов, Славчев и Юруков, Левски наложи траен контрол над топката. В 64-ата минута Сулака свали топката към Стивън Петков след корнер, но нападателят не успя да засече добре от 3-4 метра и пропусна отличен шанс. Четвърт час по-късно Роберта се измъкна в пеналта и стреля по земя, но вратарят на поляците се справи.
В добавеното време Подбешкидзе получи дузпа. След корнер топката се удари в ръката на Живко Атанасов и реферът посочи бялата точка. Зад топката застана резервата Мякушко, който би в долния десен ъгъл, но Михайлов се разтегна в долния десен ъгъл и успя да избие, досущ като в новата реклама на букмейкър, където спасява в горния ляв.
Като цяло Левски показа две лица в спаринг срещу съперник, който е по-напред с подготовката. През първата част сините бяха по-остри в нападение, но и по-несигурни в отбрана. През второто полувреме тимът уверено контролираше играта, но не успяваше да измисли нещо сериозно в предни позиции. Следващият спаринг е в сряда, 27 януари, срещу словенския Копер.