11-06-2021 Янаки ДИМИТРОВ

Левски изпрати най-кошмарния си сезон, пълен с редица антирекорди

През сезон 2020/21 Левски оцеля и не попадна в лапите на банкрута. На терена обаче сините фалираха игрово. „Тема Спорт“ ви предлага обзор на част от фактите, които регистрираха кошмарното представяне на тима в Първа лига.

КЛАСИРАНЕТО

• Левски завърши сезон 2020/21 на осмо място в класирането. Това е най-ниското стъпало, което сините са заемали в крайното подреждане от създаването на А група през 1948 година насам. Предишният антирекорд бе от сезон 2014/15, когато тимът финишира на 7-а позиция.
• За първи път в историята си Левски завърши първенството с отрицателен баланс. В 32 мача сините стигнаха само до 11 победи, равенствата бяха 8, а загубите 13, при голова разлика 34-32.
• Предишното най-лошо съотношение победи/загуби бе през сезон 1952 година. Тогава в А група отборът изиграва 22 мача, победите са 8, равенствата са 6, а пораженията са също 8, при голова разлика 22-16. През онази кампания Левски се класира на пето място в подреждането.
• Само веднъж в историята си Левски е допускал повече от 13 шампионатни загуби в една кампания. През сезон 2013/14 те бяха 14, но в 38 мача. Тогава тимът финишира пети в класирането.

КОШМАРЪТ НА „ГЕРЕНА“
• Левски завърши сезона със 7 домакински загуби – 6 от тях на „Георги Аспарухов“ и една на „Васил Левски“ в дербито с ЦСКА. Никога сините не са се представяли толкова трагично в собствения си дом. От 15 мача на „Герена“ те спечелиха 6, равенствата бяха 3, а пораженията 6, при голова разлика 17-17. Сегашните показатели звучат кощунствено с оглед на факта, че от 1 октомври 1966 г. (1:2 срещу Ботев Пд) до 23 февруари 1985 г. (2:3 срещу Миньор Пк), или 18 години, 4 месеца и 22 дни - Левски бе изиграл 203 поредни мача без загуба на своя стадион – рекорд в клубния ни футбол. През настоящия сезон Левски допусна 6 поражения за 10 месеца на собствения си стадион. Инкасирането на първите 6 шампионатни загуби въобще на „Герена“ отне повече от 19 години!

КОИ СИ НАПИСАХА ИСТОРИЯТА НА „ГЕРЕНА“
• За първи път в историята си Царско село и Арда спечелиха шампионатно гостуване на „Георги Аспарухов“.
• Черно море също за първи път спечели шампионатен мач на „Герена“. На 24 октомври 2020 година варненци сложиха край на над 60-годишното си чакане на успех над Левски в София – наложиха се с 2:1, при това направиха обрат през втората част, въпреки че бяха с човек по-малко. Предишният бе на 26 април 1958 г. с 1:0 (б.а. – тогава „Георги Аспарухов“ още не е построен).
- На 20 май 2021 година Ботев Пловдив също ликува на „Георги Аспарухов“. Преди това за последно този тим бе победил сините в София на 1 юни 1997 г. с 1:0, но на Националния стадион „Васил Левски“, като последваха 22 загуби (21 от тях поредни) и едва две равенства при гостуванията на Левски в първенството. Предишният успех на канарчетата на „Герена“ пък датира от 16 септември 1990 – 3:2.

ТРЕНЬОРИТЕ
• Левски отново не завърши сезон, без да направи треньорска смяна. Последният такъв бе точно преди 10 години – 2010/2011, когато отборът бе воден единствено от Ясен Петров. През настоящата кампания начело на сините бяха Георги Тодоров, Славиша Стоянович и Живко Миланов.
• Единствено Славиша Стоянович успя да постигне положителен баланс в Първа лига. Сърбинът със словенски паспорт води отбора в общо 11 мача, като в тях постигна 4 победи, равенствата също бяха 4, а загубите 3. Живко Миланов бе временен наставник на тима за 1 мач през есента до идването на Стоянович, а през пролетта пак стана такъв, след като чужденецът се разболя от COVID-19. Миланов записа общо 11 срещи, като активът му бе 4 победи, 2 равенства и 5 загуби. Георги Тодоров води сините в 10 срещи – 3 победи, 2 ремита и 5 загуби.

ГОЛОВАТА СУША
• В четири поредни шампионатни мача Левски не успя да вкара гол – изравнен антирекорд. Това се случи между 22-рия и 27-ия кръг в първенството. Головата суша продължи точно 374 минути – 6 часа и 14 минути. Тя стартира, след като Найджъл Роберта вкара в 85-ата минута за 1:0 над Славия на 21 март 2021 г. и завърши с попадение на 17-годишния Марин Петков, който откри резултата в 9-ата минута при гостуването на Царско село (2:0) на 5 май 2021 г.
МАЧОВЕТЕ БЕЗ ГОЛ
Кръг Дата Резултат
23 11.04.2021 г. Черно море – Левски 0:0
24 18.04.2021 г. Левски – Лудогорец 0:3
25 21.04.2021 г. Локо Пд – Левски 1:0
26 25.04.2021 г. Левски – ЦСКА 0:2
• Мароканският централен нападател Билал Бари така и не успя да вкара гол през сезона. Той взе участие в 15 шампионатни срещи, в които престоя на терена 670 минути. Тоест 11 часа и 10 минути не му стигнаха да порази противниковата мрежа.
• Нито един футболист на Левски не успя да стигне границата от 10 гола в първенството. За последно това се случи през сезон 2017/18, когато най-добър реализатор на сините стана чешкият централен защитник Давид Яблонски с 9 попадения.