05-05-2021 Лудогорец спечели 10-а поредна титла

Лудогорец спечели 10-а поредна титла

05-05-2021 Тема спорт

Лудогорец победи с 3:1 Берое в Разград и триумфира с 10-ата си поредна титла. През първата част Десподов откри, но Макута изравни от дузпа за гостите, като и при двете ситуации се намесваше ВАР. В заключителния четвърт час на двубоя разградчани стигнаха до успеха с голове на резервите Доминик Янков и Клаудиу Кешерю.
С трите точки орлите вече са недостижими на върха в класирането 4 кръга преди края – Локо Пд, който е с мач по-малко няма шанс да ги задмине, защото има по-лоши показатели в преките двубои. Те поставиха и рекорд – станаха първият отбор у нас, спечелил 10 пъти поред златните медали и подобриха постижението на ЦСКА от 9 последователни трофея. Същото направи и капитанът им Светослав Дяков.
Лудогорец започна много нахъсано и още във 2-ата минута можеше да поведе. Тогава Кирил Десподов получи в наказателното поле и шутира, но топката рикошира в тялото на Мезаг и излезе в корнер. Останаха съмнения и за игра с ръка, но съдията бе категоричен, че няма основания за дузпа в полза на домакините.
Разградчани продължиха да пресират високо, да отнемат рано топката и да организират бързи нападения. Те владееха кълбото в над 70 процента от времето. В 19-ата минута Текпетей отправи силен шут, но Ганев успя да отрази. След това Десподов овладя пас на Каули, проби и влезе в пеналта, но стреля слабо. Берое също показа, че е на терена, с рейд на Лебон, но и той като Десподов не успя да отправи добър шут.
Така се стигна до 27-ата минута. Тогава след поредната скоростна атака Десподов преодоля Ганев и стреля слабо по земя. Пред голлинията Фуртадо направи нескопосан опит за изчистване и топката влезе във вратата, но страничният рефер вдигна засада. ВАР обаче прегледа ситуацията и зачете попадението, защото нямаше офсайд – 1:0.
След това орлите се втурнаха да преследват втори гол, а шут на Десподов бе отразен от стража на заралии.
В 34-ата минута Фол засече центриране в пеналта, след което топката удари Вердон в ръката. След преглед на ВАР главният рефер Драгомир Драганов отиде да гледа положението на монитора до тъчлинията, а след това отсъди дузпа! От точка Макута стреля в десния ъгъл – 1:1.
До почивката мачът продължи да е отворен, като Берое направи добра контра, но до гол не се стигна. Изстрели на Текпетей и Недялков от домакините също не намериха целта.
Лудогорец натисна и през втората част, а след извеждащо подаване на Вандерсон Ману шутира по диагонала, но топката срещна левия стълб и излезе в аут. Малко след това пък Драгомир Драганов не отсъди очеваден фаул срещу Лебон и спести нарисуван жълт картон на Са. Берое даваше отпор, а нов рейд на Лебон не бе оползотворен.
В 60-ата минута Дамбраускас се реши на смени и пусна голмайстора Клаудиу Кешерю на мястото на инертния Елвис Ману. Имено румънецът стреля, но тя рикошира в Каули.
Малко след това на терена се появиха Икоко и Доминик Янков. В 72-ата минута Десподов бе изведен зад защитата, но Ганев успя да избие в корнер шута му.
В 79-ата минута Доминик Янков изведе орлите напред. Той получи в пеналта от друга резерва – Икоко, завъртя се и стреля в левия ъгъл, Ганев успя да избие леко топката, но тя се чукна в страничния стълб и влезе в мрежата – 2:1. 4 минути по-късно Кешерю реши всичко. Тогава Десподов се отскубна зад отбраната и пусна на Кешерю, който вкара на празна врата. Това бе 17-ият му гол този сезон. До края на два пъти Десподов пропусна да вкара още веднъж. Но това нямаше значение – тържествата по случай 10-ата вече бяха започнали. Награждаването ще е в следващия кръг срещу Локо Пд.