в днешния брой Любо ликува 4 пъти над Левски като треньор

Любо ликува 4 пъти над Левски като треньор

22-04-2021 Тема спорт

В неделя предстои краят на редовната фаза на първенството, а последният кръг предлага вечно дерби. На националния стадион Левски ще бъде символичен домакин на ЦСКА от 17:00 часа. Старши треньорът на армейците Любослав Пенев ще се завърне на скамейката след изтърпяното наказание от две срещи. Точно навреме за своя 11-и мач като наставник срещу сините. В сблъсъците с тях той е бил начело на три отбора - ЦСКА, Литекс и Царско село. Дотук Ел Голеадор има горе-долу изравнен баланс в двубоите с Левски - 3 победи, 3 равенства и 4 загуби. Единият хикс обаче е за купата, като в него Литекс печели след дузпи, тоест Пенев ликува общо четири пъти над тима от „Герена”, колкото са и пораженията му.
Първият му мач като треньор срещу Левски е начело на ЦСКА през пролетта на 2009 г. Спомените от него са горчиви - поражение с 0:2 след голове на Георги Христов и Зе Соарес в двете полувремена. Първият заменя още в 15-ата минута контузения Георги Иванов, като Гонзо е излязъл с черна маска на лицето заради счупена скула. В треньорския сблъсък Емил Велев надхитря Любо и носи последната синя титла и до днес.
През есента на следващия сезон Пенев отново е начело на ЦСКА във вечното дерби, а отсреща наставник е Ратко Достанич. Мачът е белязан от т.нар. Казанска афера, като четирима основни играчи на Левски - Живко Миланов, Зе Соарес, Тасевски и Рабех, пропускат дербито заради мнима оферта за трансфер в руския Рубин Казан. ЦСКА смазва обезкървения опонент, но печели само с 2:0 с попадения на привлечените от Сливен Иван Стоянов и Костадин Стоянов.
След първия си период на „Армията” Ел Голеадор поема Литекс през есента на 2010 г. С оранжевите той се изправя четири пъти срещу Левски - три срещи за първенство и веднъж в турнира за купата. Ловчанлии са шампиони и начело с Пенев ще защитят титлата през 2010/11. Ключова е есенната победа с 2:1 край Покрития мост над сините, след като Гара Дембеле извежда столичани напред в началото, но Христо Янев до почивката и Светльо Тодоров в 89-ата минута носят обрата. През пролетта, пак у дома, оранжевите посичат Левски на четвъртфинал за купата след 1:1 в редовното време и продълженията (Том и Дембеле) и 4:2 при дузпите, като победният удар е дело на настоящия капитан на ЦСКА Петър Занев. В края на кампанията сините взимат частичен реванш - 2:0 на „Герена” чрез Дембеле и Йовов. В 6-ия кръг на новия сезон Левски пак бие хората на Любо в София - драматично 3:2 с победен гол на Гаджев четвърт час преди края. Седмици по-късно пък Пенев ще поеме националния отбор на България.
Следващият мач за него срещу Левски ще дойде чак след 8 години, отново с ЦСКА. През 2015-а, когато Ел Голеадор пак е начело на родния си клуб, червени и сини са в различни плейофни групи и не се срещат. Това обаче става през пролетта на 2019-а. В редовната фаза вечният враг, воден от Георги Дерменджиев, ще спечели с 1:0 след автогол на Стивън Перейра и червен картон за Едвин Джеси. В плейофите пък се стига до безлично реми 0:0, а две седмици по-късно Любо си тръгва от „Армията”.
Последният треньорски досег на Пенев с Левски беше през настоящия сезон. С предишния си тим - Царско село, той не позволи да бъде победен, като изведе Царете до успех на „Герена” - 1:0 с попадение на Божидар Васев. През декември край Околовръстното домакините направиха 2:2 със сините.

Заб. * - Мачът е за Купата на България.
Баланс: 10 мача; 3 победи за отбора, воден от Любо Пенев, 3 равенства, 4 победи за Левски, г.р. 10-12 в полза на сините